مطالب مرتبط با واژه 'سال 1357'

  اندر حکایت کتاب به سوی تمدن بزرگ و کاری که پدرم نتوانست بکند

  با چهار تن از نمایندگان پارلمان انگلیس (ریچارد لوس، مارکوس فاکس، چان ویکهام، و بریان مگی) که قرار است از تهران دیداری داشته باشند، در سفارتخانه ناهار خوردم.عصر هم پذیرای فریدون هویدا بودم، که بعد از سفر چند روزه‌اش به تهران، سر راه خود به نیویورک توقف کوتاهی در لندن داشت...
  1396/1/28 10:53

  احتضار رفیق گرمابه و گلستان و جایگاه بی‌بدیل او

  «امیر خسرو افشار» [ (1298ـ1378خورشیدی) سفیر ایران در آلمان غربی، فرانسه و انگلستان و نیز وزیر خارجه ایران در کابینه شریف امامی] که برای خداحافظی بدیدنم آمده بود اطلاع داد که «امیر اسدالله علم» در حال مرگ است. و آرزو کرد که پایان عمر علم هر چه سریعتر فرا برسد تا زودتر راحت شود...
  1395/12/23 13:24

  مخالفت قاطبۀ اقشار مختلف مردم با رژیم پهلوی و عدم تمایل امام (ره) به گروههای چپ و لیبرال

  رژیم با روشی حساب شده هر صدای مخالفی را در گلو خفه می‌کرد. ولی علی‌رغم این وضع، مخالفت با اقدامات شاه به مرور آنقدر اوج گرفت که در پاییز 1978 [1357] نظام حاکم را بشدت تحت فشار قرار داد. و این هنگامی بود که تقریباً همۀ مخالفین ـ از هر صنف و دسته بودند ـ با هم متحد شدند و به صورت نیرویی پرقدرت برای تظاهرات علیه شاه به خیابانها ریختند.
  1395/12/7 11:42

  این طرح مثل قصه‌های جیمز باند است

  وه چه وجه تشابهی! چه اتفاق جالبی! جناب آقای کیم روزولت! این اسم چیزی را به یاد شما نمیاره؟ آیا ایشان همان طراح نقشه کودتای 28 مرداد 1332 و عامل اصلی سرنگونی دولت قانونی وقت، یعنی دکتر محمد مصدق نیست؟ بله، حدستان درست است، کیم روزولت یا بعبارتی کرمیت روزولت همان فرد است. خوب ممکن است از خود بپرسید موضوع چیست و یا مراد از طرح این سؤال کدام است؟
  1395/12/3 10:02

  دستگیری هویدا

  وقتی سفیر انگلیس شرفیاب شد، از شاه پرسید: «چرا هویدا را توقیف کردید؟ او دوست بیست‌سالۀ من بود.» اعلیحضرت گفتند: «زیر فشار بودم.» سفیر انگلیس گفت: «آیا امکان آزادی او وجود ندارد؟» اعلیحضرت گفتند: «فعلاً خیر.»...
  1395/12/1 15:25

  «روایتی از روزهای حماسه،روزهای انقلاب»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی شهیدی

  آرامش امام در روزهای سرنوشت ساز انقلاب،عجیب ودیدنی بود

  حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی شهیدی محلاتی از فعالان نهضت اسلامی از دوران آغازین آن است که همراه با تنی چند از دوستان به ویژه طلاب محلاتی حوزه قم،درآگاه سازی عمومی وتکثیر بیانیه های امام خمینی مشارکت داشته است.وی درسال های بعد به دلیل این فعالیت ها ونیز نسبت نزدیک با آیت الله سید هاشم رسولی محلاتی وحجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری،به هسته مرکزی هدایت انقلاب نزدیک ترشد واز همین روی،از تشکیل دهندگان آن خاطراتی شنیدنی دارد. حجت الاسلام شهیدی در گفت وشنود پیش روی،شمه ای از خاطرات خود از روزهای اوج گیری انقلاب وحضور امام خمینی در مدارس رفاه وعلوی را بازگفته است.امید آنکه مورد توجه واستفاده تاریخ پژوهان وعلاقمندان قرار گیرد.
  1395/11/26 14:53

  مواجهه حکومت با انقلاب اسلامی در گفتگو با حمیدرضا ترقی

  امام(ره) سر ارتش را از بدنه‌اش جدا کرد!

  در بحبوحه انقلاب و در ماههای پایانی حکومت پهلوی، تلاشهای بسیاری برای مقابله با انقلاب صورت گرفت. مشهودترین و معروف‌ترین آن بحث کودتا بود. برای درک مواجهه‌ حکومت پهلوی و غرب با انقلاب اسلامی بر آن شدیم تا با حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی هیات موتلفه اسلامی و کمیته امداد امام خمینی و نماینده مردم در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی به گفتگو بنشینیم.
  1395/11/23 09:27

  طرح فرماندهان نظامی برای بمباران شهرها و تأسیسات حیاتی کشور

  زمان به کندی می‌گذشت. همه در کاخ نیاوران سرگشته و پریشان بودند. قیافه‌ها گرفته و عبوس بود و هیچ‌کس نمی‌دانست چه سرنوشتی در انتظارش است.
  1395/11/17 09:06

  شاهی که هیچگاه مردمش را ندید و نشناخت

  سفیر انگلیس، پس از بازگشت از مرخصی سالیانه، تقاضای شرفیابی کرد و اعلیحضرت که میل داشتند از نظر او و غربیها آگاه شوند، به وی وقت ملاقات دادند.
  1395/11/17 09:00

  ‌تهدید امام در مورد پذیرش شاه

  سرانجام پس از آنکه سولیوان شرفیاب و ملاقات وی تمام شد، اعلیحضرت مرا احضار کردند و گفتند: «می‌دانی سولیوان به من چه گفت؟ او می‌گفت باید کشور را ترک کنم»...
  1395/11/17 08:43
193

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.