مطالب مرتبط با واژه 'عراق'

  «شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر حکیم و الزامات تاریخی و سیاسی حکومت در عراق» در گفت‌وشنود با سیدمحسن حکیم

  تصدی‌گری سیاسی فقها، در تاریخ دو کشور ایران وعراق، متفاوت بوده است

  روزهایی که برما می گذرد، تداعی‌گر سالروز شهادت عالم مجاهد آیت‌الله سیدمحمدباقر حکیم است که سه دهه مبارزه و تکاپوی وی، نقشی مهم در پایه‌گذاری عراق جدید داشت. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، جناب سیدمحسن حکیم برادرزاده آن بزرگوار، شمه‌ای از تاریخچه تلاش نظری و عملی ایشان را بازگفته است. امید آنکه مقبول افتد.
  1397/6/13 11:31

  فصلنامه تاریخ معاصر ایران؛ شماره 30 (تابستان 1383)

  فصلنامه تخصصی تاریخ معاصر ایران؛ سال هشتم٬ شماره سی ام، تابستان 1383
  1397/4/20 00:00

  «آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی، شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و حزب الدعوه الاسلامیه» در گفت‌وشنود با مهندس سیدموسی خویی

  رابطه عاطفی شهید صدر با آیت‌الله خویی را بی‌نظیر دیدم

  مهندس سید موسی خویی فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجمال‌الدین خویی و نوه مرحوم آیت‌الله العظمی سیدابوالقاسم خویی است. او به‌رغم این انتساب، با شهید آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر و حزب الدعوه الاسلامیه ارتباطی نزدیک داشته و از معدود چهره‌هایی است که می‌تواند ارتباط این دو را تحلیل کند. گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، با این رویکرد با ایشان انجام شده است. امید آنکه مقبول افتد.
  1396/8/13 11:42

  به مناسبت هجرت رهبر انقلاب اسلامی از عراق به کویت؛

  فشارهایی که رژیم بعث بر امام وارد کرد!

  خبرنگاران رادیو و تلویزیون فرانسه با توجه به استقبال از مصاحبه‌ چندی پیش نشریه‌ی لوموند با امام، تصمیم گرفتند با ایشان گفتگویی ترتیب دهند. این مصاحبه با تمهیدات حاج سید‌احمد خمینی در 23 شهریور 1357 صورت گرفت، اما مأموران امنیتی عراق، خبرنگاران فرانسوی را دستگیر کردند و نوار مصاحبه را گرفتند.
  1396/7/11 11:06

  نگاهی به اختلافات ایران و عراق در دهه 1350؛

  نزاع زیر سایه دو ابرقدرت

  برخی از اسناد باقی مانده از آن دوران حکایت از این دارد که مأمورین عراقی، محلّه به محلّه و خانه به خانه به جست‌و‌جوی مرد و زن و کودک ایرانی می‌پرداختند و هر کس را به چنگ می‌آوردند، بدون اینکه اجازه لباس پوشیدن به آنها بدهند، سوار کامیون می‌کردند و به محض پر شدن کامیون، آن را به سوی مرز اعزام می‌داشتند.
  1396/2/27 13:06

  «شهید آیت الله سید محمدباقرصدر وتعامل با نهضت اسلامی ایران»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی

  شهید صدر درحال ترجمه کتاب «مسئله حجاب» شهید مطهری در نجف بود

  حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی از جمله نزدیکان حضرت امام خمینی است که در دوران تبعید ایشان در شهر نجف،با شهید آیت الله سید محمدباقر صدر ارتباطی نسبتا مداوم داشته واز ارتباط رهبر کبیر انقلاب با آن شهید گرانمایه،خلاطراتی شنیدنی دارد.گفت وشنودی که پیش روی دارید،دربردارنده شمه ای از این خاطرات است.امید آنکه مقبول افتد.
  1396/1/27 09:16

  «شهید آیت الله سید محمدباقرصدر درقامت یک استاد»درگفت وشنود با زنده یاد حجت الاسلام‌والمسلمین سید عبد‌العزیز حکیم

  شهید صدر پیشنهاد مصالحه بعثی ها را با قاطعیت رد کرد

  زنده یاد حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالعزیز حکیم به لحاظ نزدیکی خانوادگی ونیز تلمذ طولانی نزد شهید آیت الله سیدمحمدباقرصدر،از اصحاب سر ایشان به شمار می آمد وبر بسیاری از زوایای فکروعمل آن فرزانه راحل،وقوف داشت.گفت وشنودی که درپی می آید،درسالیان پایانی حیات آن مرحوم ودرباب منش استاد با ایشان انجام شده است.امید آنکه علاقمندان را مقبول آید.
  1396/1/27 09:05

  «شهید آیت الله سید محمدباقر حکیم درقامت یک مصلح دینی وسیاسی»در گفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری

  روشنفکر، بانفوذ و روشنگر بود

  نهم شهریور ماه،برابر با سالروز شهادت مظلومانه عالم مجاهد شهید آیت الله سید محمد باقر حکیم است.او در طول زندگی سیاسی خویش و با الهام از استادش شهید آیت الله سید محمدباقرصدر،در راه تحقق استقلال وآزادی عراق تلاش فراوان نمود ونهایتا در این طریق نیز به شهادت رسید.از این روی درباب خصال فکری وعملی آن بزرگ، با حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری گفت وشنودی انجام داده ایم که نتیجه آن را پیش روی دارید.
  1395/6/14 11:13

  عبدالکریم قاسم

  عبدالکریم قاسم افسر و سیاستمدار عراقی در سال 1914 میلادی در شهر بغداد دیده به جهان گشود. پدرش مسلمان سنی مذهب و از قبیله زبید قحطانی و مادرش مسلمان شیعه از قبیله تمیم عدنانی بودند. او در خانواده‌ای فقیر پرورش یافت و سالهای کودکی خویش را در کنار پدر به حرفه نجاری و کشاورزی گذرانید. دوره دبیرستان را در رشته ادبی و با کسب نمرات ممتاز...
  1394/2/19 12:03
72

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.