مطالب مرتبط با واژه 'حاج‌آقا نورالله نجفی اصفهانی (محمدمهدی نجفی اصفهانی)'

  نحوه تقابل شخصیت‌های روحانی با رضاشاه؛

  مبارزه دامنه‌دار

  ورود خانواده بدحجاب شاه به حرم حضرت معصومه باعث اعتراض دوباره حاج شیخ محمدتقی بافقی یزدی به سیاست‌های رضاشاه شد. آیت‌الله بافقی پیامی با این مضمون به زنان دربار فرستاد: «اگر مسلمان هستید چرا با این وضع به اینجا آمدید، و اگر مسلمان نیستید اصلاً چرا به اینجا آمده‌اید؟»
  1400/6/29 20:30

  نگاهی به قیام حاج‌آقا نورالله اصفهانی در مهر 1306؛

  نخستین رویارویی جدی روحانیان با گفتمان پهلوی اول

  پس از کودتای 3 اسفند 1299، بودند روحانیانی که در فصول مهم تاریخی، در مقابل رضاخان ایستادند، اما این ایستادگی‌ها با بسیج عمومی و قیام همراه نبود. نخستین باری که روحانیان به رویارویی با گفتمان پهلوی اول دست زدند و همراه قشرهای مختلف مردم، متعرض اقدامات او شدند نه سال 1314 (قیام مسجد گوهرشاد)، بلکه مهر 1306 بود که چرایی و چگونگی شکل‌گیری آن اهمیت بسیار دارد
  1399/10/29 11:44

  زندگی سیاسی آیت‌الله حاج‌آقا نور‌الله نجفی اصفهانی؛

  مردی که رضاخان را به گرگ آدم‌خوار تشبیه کرد

  سابقه اختلاف شیخ نورالله اصفهانی با رضاشاه به دوره احمدشاه قاجار بر‌می‌گردد. در این زمان شیخ از اینکه احمدشاه، رضاخان را وزیر جنگ و فرمانده کل ارتش کرده انتقاد می کند. همزمان در ملاقات با رضاخان، شیخ از ستمگریهای حاکم نظامی اصفهان او را مطلع می‌نماید و رضاخان را به گرگ‌ آدم‌خوار تشبیه کرده که این مسئله سبب ناراحتی رضاخان شده و به فاصله کوتاهی اولین سوء قصد به جان شیخ نورالله توسط یک زن کردتبار انجام شده که به سرانجام نمی‌رسد.
  1397/11/21 14:29

  فصلنامه تاریخ معاصر ایران؛ شماره 30 (تابستان 1383)

  فصلنامه تخصصی تاریخ معاصر ایران؛ سال هشتم٬ شماره سی ام، تابستان 1383
  1397/4/20 00:00

  «خوانشی از تاریخچه شرکت اسلامیه اصفهان و پیامدهای آن» درگفت‌وشنود با آیت‌الله حاج شیخ هادی نجفی اصفهانی

  همت علما وتجار وحمایت مردم، موفقیت «شرکت اسلامیه» را رقم زد

  در سالی که به نام «حمایت از کالای ایرانی» خوانده می شود، بازخوانی تجربیات بومی وملی خودکفایی اقتصادی، از اهمیتی دوچندان برخوردار است. همین امر مارا برآن داشته است که در گفت‌و‌شنود با عالم فرهیخته حضرت آیت‌الله حاج شیخ هادی نجفی اصفهانی، به بازخوانی زمانه و کارنامه «شرکت اسلامیه اصفهان» بپردازیم. امید آنکه تاریخ‌پژوهان و علاقه‌مندان را مفید و مقبول آید.
  1397/2/24 14:39

  به مناسبت درگذشت آقانورالله نجفی

  تقابل ظل‌السلطان و علمای اصفهان

  ظل‌السلطان که سی سال بر مردم اصفهان حکم رانده بود و پرونده‌ای سراسر جنایت داشت، یکباره تغییر چهره داد تا همچنان در قدرت باقی بماند. اما حاج آقا نورالله نجفی در کنار برادر بزرگترش آقا نجفی اعتراضی فراگیر را سازماندهی کرد تا وی را از قدرت ساقط نماید.
  1396/10/5 06:00

  به مناسبت درگذشت عالمی مبارز؛

  اولین مجری اقتصاد مقاومتی در ایران چه کسی بود؟

  جایگاه وی در میان علمای دوران قاجار به دو دلیل برجسته و ممتاز است. اول تلاش وافر وی در راه مقابله با ورود شرکتهای تجاری خارجی به ایران ودوم تأکید او بر تولیدات داخلیدر قالب تاسیس «شرکت الاسلامیه».
  1395/4/13 12:03

  حاج آقا نورالله اصفهانی

  حاج آقا نورالله اصفهانی (مهدی) فرزند شیخ محمدباقر نجفی و نوۀ دختری سید صدرالدین عاملی در سال 1278 ق در اصفهان دیده به جهان گشود. وی پس از آموختن مقدمات علوم دینی راهی عتبات عالیات شد و تا سال 1304 ق به تحصیل در آنجا ادامه داد و از محضر بزرگانی چون آیت الله میرزا حبیب الله رشتی و آیت الله میرزا...
  1394/2/19 14:11

  مصاحبه با دکتر موسی حقانی در خصوص همایش تبیین آراء و بزرگداشت هشتادمین سالگرد نهضت شهید آیت‏‌الله حاج‏‌آقا نورالله نجفی ‏اصفهانی

  روزهای هفدهم و هجدهم مردادماه 1384 همایشی تحت عنوان «تبیین آراء و بزرگداشت هشتادمین سالگرد نهضت شهید آیت‏‌الله حاج‏‌آقا نورالله نجفی ‏اصفهانی» از سوی حوزه علمیه اصفهان، مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان و دفتر نماینده محترم ولی‏‌فقیه در استان چهارمحال و بختیاری برگزار خواهد شد.
  1393/6/3 12:29

  مصاحبه با آیت‌‏الله حاج ‏آقا مهدی امامی پیرامون شخصیت و قیام آیت‌الله حاج‏‌آقا نورالله نجفی ‏اصفهانی

  مرحوم آقا یک روزی می‌‏گفتند رفته بودیم شاه‌آباد خدمت آقانجفی روز جمعه بود از صبح تا عصر با ایشان بحث کردیم که از نظر وجوب اجتهادی و شرعی مشروطه را گفتیم جاری کنید گفتند من نمی‏‌توانم، از نظر حکم الهی و شرعی ایشان گفت به نظر من صحیح نیست، ولی چون شیخ نورالله دخالت دارد من هم حمایت می‏‌کنم. خود آقا شیخ نورالله همان‏طور که نقل می‌‏کردند ما بچه بودیم یادمه تو خونه بودیم داییها و بزرگ‏ترها وقتی که محمدعلی‌‏شاه تلگراف کرد که من عدالتخانه تأسیس خواهم کرد، ولی با مشروطه موافق نیستم حاج‌‏آقا نورالله فرمودند...
  1392/7/20 12:01
10

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.