مطالب مرتبط با واژه 'دوره انقلاب اسلامی'

  «روزهای اوج‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی» در آیینه خاطرات زنده‌یاد رضا کرم‌رضایی

  با دیدن امام روی پلکان هواپیما، اشک شوق ریختم!

  در خاطرات پی‌آمده، حدیث انقلاب شکوهمند اسلامی را در آیینه روایت یک هنرمند جسته‌ایم. زنده‌یاد رضا کرم‌رضایی، با آنکه بخش عمده‌ای از حیات هنری خویش را در دوران رژیم سابق سپری کرده بود، انقلاب را به ترتیبی که می‌خوانید، تحسین می‌کرد. علاوه بر این، او برخی از مشاهدات خویش را با نازک‌اندیشی هنرمندانه بیان کرده است.
  1399/11/13 13:12

  آنچه امام برای آینده ایرانِ پس از شاه در نظر داشت؛

  ایرانِ پساانقلاب در اندیشه امام خمینی

  در مدت اقامت چهارماهه امام خمینی در پاریس، نوفل لوشاتو مهم‌ترین مرکز خبری جهان بود. مصاحبه‌ها و دیدارهای مختلف امام با رسانه‌های خارجی باعث شد دیدگاه‌های ایشان درباره آینده کشور آشکارتر شود، اما امام چه آینده‌ای را برای ایران پساانقلاب در نظر داشتند که همه گروه‌ها و اقشار جامعه زیر پرچم رهبری ایشان گرد آمدند؟
  1399/11/13 12:02

  دو سویه بازنمایی غربی‌ها از واقعیت امام خمینی؛

  رسانه‌های غربی چه تصویری از امام ارائه می‌دادند؟

  در ماه‌های منتهی به انقلاب، تحلیلگران و رسانه‌های اروپایی و آمریکایی دریافتند که پیروزی انقلاب و نظام سیاسی بعدی در ایران متأثر از شخصیت امام خمینی است؛ بر همین اساس رویکرد دوگانه‌ای برای به تصویر کشیدن چهره ایشان در پیش گرفتند
  1399/11/12 12:06

  «یادها و یادمان‌هایی از فراز و نشیب‌های نهضت امام خمینی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد احمد شهاب

  در دوران آغازین نهضت، بیشترِ اعلامیه‌های امام را من تکثیر می‌کردم!

  زنده‌یاد حاج احمد شهاب، از فعالان دینی ـ سیاسی تاریخ معاصر ایران، در ادوار نهضت ملی و انقلاب اسلامی به‌شمار می‌آمد. او از وقایع مربوط به این دو مقطع، خاطراتی فراوان داشت که پیش‌تر، بخش‌های مربوط به دوران عضویت در فدائیان اسلام را منتشر کردیم. آنچه در پی می‌آید، گفت‌وشنودی است که شمه‌ای از خاطرات ایشان، از فراز و نشیب‌های نهضت امام خمینی را در خود دارد.
  1399/11/11 13:41

  «وایتی از رنج و حرمان خانواده‌های مبارز در دوران نهضت اسلامی» در گفت‌وشنود با علیرضا عسکراولادی

  تقریبا از زمان تولد، دور از آغوش گرم پدر بزرگ شدم!

  فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، فرصتی مغتنم است تا در باب حرمان و ملالت خانواده‌های مبارزان سخن گفته شود؛ چه اینکه صبر ایشان، حماسه بزرگ انقلاب اسلامی را رقم زد. در گفت‌وشنودی که پیش روی شماست، علیرضا عسگراولادی، فرزند زنده‌یاد استاد حبیب‌الله عسگراولادی، به توصیف آن مقطع پرداخته است.
  1399/11/9 16:31

  بررسی دیدگاه مخالفان و موافقان خروج محمدرضا پهلوی از کشور؛

  چه کسی تصمیم گرفت شاه از کشور خارج شود؟

  محمدرضا پهلوی در 26 دی‌ماه 1357، ایران را به بهانه درمان بیماری خود و درواقع به قصد فرار از کشور ترک کرد. اقدام او برای خروج از کشور، تصمیمی یک‌شبه و فردی نبود، بلکه برآیند نهایی دیدگاه‌های موافقان و مخالفان او دراین‌باره بود، اما چرا تصمیم‌گیرندگان دراین‌باره با هم توافق نداشتند؟
  1399/11/5 18:33

  «بررسی نقش اقتصادی بازار در نهضت امام خمینی» در گفت‌وگو با حاج احمد مرآتی شیرازی

  ساواک فعالیت‌های صندوق ذخیره جاوید را زیر نظر داشت

  فعالیت‌های سیاسی ـ فرهنگی بازاریان و نقش آنها در نهضت امام خمینی موضوعی است که در رسانه‌ها درباره آن سخن گفته شده است، اما علاوه بر این، بازار از جنبه مهم دیگری نیز به پیروزی انقلاب اسلامی کمک بسیاری کرد و آن حمایت مالی برای پیشبرد اهداف نهضت امام خمینی بود. برای بررسی ابعاد این موضوع به سراغ حاج احمد مرآتی شیرازی، از بازاریان قدیمی تهران و از مجاهدان انقلاب اسلامی، رفته‌ایم که حاصل گفت‌وگو با ایشان را در ادامه خواهید خواند
  1399/10/30 12:23

  «نکاتی در باره انگاره رویگردانی پهلوی دوم از کشتار مردم» در گفت‌وشنود با عباس سلیمی نمین

  شاه مایل بود که کشتار گسترده، در غیاب او انجام شود

  اصرار بر امتناع پهلوی دوم از کشتار مردم انقلابی، در زمره گزاره‌هایی است که تبلیغ آن، در دستور کار جریان غرب‌گرا قرار دارد؛ هم از این روی ارزیابی و بررسی این مفروض، اهمیت فزاینده‌ای یافته است. در گفت‌وشنود پی‌آمده، عباس سلیمی نمین، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، به نقد مبانی تصوری و تصدیقی این ادعا پرداخته است.
  1399/10/23 13:11

  چرا مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» در روزنامه اطلاعات منتشر شد؟؛

  ماجراهای پس پرده انتشار یک مقاله

  ظهر شنبه 17 دی 1356، در صفحه هفت روزنامه اطلاعات، بخش «نظرها و اندیشه‌ها»، مقاله‌ای دوستونی به چشم می‌خورد با عنوان «ایران و استعمار سرخ و سیاه» که در آن، به امام خمینی، مرجع تقلید انقلابی مردم، توهین شده بود. اینکه چرا شاه به انتشار چنین مقاله‌‎ای دست زد و با آن، به نوعی انتحار سیاسی کرد پرسشی است که برای پاسخ به آن باید به یک هفته پیش از تاریخ انتشار مقاله بازگشت
  1399/10/21 12:22
490

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.