مطالب مرتبط با واژه 'دوره انقلاب اسلامی'

  مروری بر عملکرد سازمان مجاهدین در سال‌های 1356-1357؛

  سازمان مجاهدین خلق چه نقشی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت؟

  سازمان مجاهدین خلق بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ادعا کرد که تلاش‌های آنها نقش بزرگی در سرنگونی رژیم پهلوی داشته است. آیا این ادعا درست است؟
  1400/1/15 11:31

  دیدارها و تصمیمات مهم امام خمینی در مدرسه علوی؛

  چرا مدرسه علوی پایگاه تثبیت انقلاب شد؟

  امام خمینی بعد از ورود به ایران، ابتدا در مدرسه رفاه ساکن شدند، اما به دلیل ملاحظات امنیتی به مدرسه علوی نقل مکان کردند. با ورود امام به این مدرسه، که نخستین مدرسه مذهبی مدرن در ایران به‌شمار می‌آمد، تصمیماتی اتخاذ شد که نقش مهمی در مسیر انقلاب داشت
  1400/1/11 08:05

  «همگام با مبارزات، از نهضت ملی تا نهضت اسلامی» در گفت‌وشنود با احمد احمد

  در دوران نهضت ملی، گروه‌ها بیشتر با خودشان درگیر بودند تا حکومت!

  احمد احمد جهادگر پرآوازه و اسطوره‌گونِ دوران انقلاب اسلامی است. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، با مقایسه کیفیت و چند و چون مبارزات در ادوار نهضت ملی و انقلاب اسلامی، به نکات جالبی پیرامون نگاه امام خمینی دراین‌باره اشاره دارد. به باور او، تنها حضور آگاهانه همه مردم بود که توانست، آرمان‌های دیرین ملت ایران را محقق سازد.
  1399/12/27 14:21

  «دغدغه‌های عضویت در حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی

  استحکام بنیان و برنامه‌ریزی‌های حزب، مرا جذب کرد

  روزهای اکنون، تداعی‌گر تأسیس حزب ملل اسلامی است. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی، تنها روحانی عضوشده در این حزب بود که برای همکاری با آن، دغدغه‌هایی فراوان داشت. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، درباره چالش‌های این عضویت سخن گفته است.
  1399/12/26 19:00

  «مروری بر خاطرات و تجربیات یک دستگیری و زندان» در گفت‌وشنود با یوسف رشیدی

  نور زندان‌ به قدری کم بود که یکدیگر را به زور می‌دیدیم!

  راوی خاطراتی که در پی می‌آید، از اعضای حزب ملل اسلامی است که در سال 1344 و همراه با دیگر همگنانش، دستگیر شد. خاطرات یوسف رشیدی از زندان‌های دهه 1340، هنگامی که به روایت‌های دیگر دوستانش ضمیمه شود، می‌تواند از فضای زندان‌های شاه، تصویری جامع ارائه کند و همین امر، مانع از پاره‌ای ادعاها و تحریف‌ها دراین‌باره خواهد بود.
  1399/11/27 12:00

  علل اهمیت مبارزه نظری با رژیم پهلوی؛

  بهترین روش مبارزه از منظر آیت‌الله مصباح

  آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی یکی از روحانیان مجاهدی بود که پس از قیام 15 خرداد، بر ضرورت نظریه‌پردازی تأکید کرد و این ضرورت باعث شد وارد عرصه مهمی از مبارزه با رژیم سابق شود که کمتر توسط روحانیان دیگر مد نظر قرار گرفته بود
  1399/11/26 13:00

  «روایتی از آغاز و انجام عضویت در حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با محمدباقر صنوبری

  پس از دستگیری، پاسبانی به من گفت: «قوی باش، چون شما برحق هستید!»

  آنچه پیش روی شماست، روایتی دیگر از مواجهه جوانان مسلمان و پرشور دهه 1340، با حاکمیت پهلوی دوم است. محمدباقر صنوبری در این گفت‌وشنود، از تجربه عضویت در حزب ملل اسلامی و دستگیری خویش گفته است.
  1399/11/26 12:11

  پیوند میان مسجد و انقلاب اسلامی؛

  خیزشگاه انقلاب اسلامی ایران

  در انقلاب کبیر فرانسه، از «زندان باستیل» در شهر پاریس و در انقلاب اکتبر 1917م روسیه، از محیط‌های کارگری، کارخانه‌ها و جوامع دهقانی به‌عنوان خیزشگاه انقلاب نام برده شده است. انقلاب اسلامی ایران هم از خاستگاه و پایگاه ویژه‌ای برخوردار بود که در پیروزی آن سهم بسزایی داشت
  1399/11/25 16:00

  «حاشیه و متن یک دستگیری به دلیل عضویت در حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با احمد احمد

  رفتار نگهبان‌ها با ما، مثل یک حیوان وحشی بود!

  آنچه در پی می‌آید، گوشه‌ای از یادها و یادمان‌های احمد احمد، یکی از نمادهای مبارزه و مقاومت، در سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی است. وی در گفت‌‎و‌شنود پی‌آمده، آغاز و انجام دستگیری و همچنین بازجویی‌ها و شکنجه‌های خویش، در پی لو رفتن تشکیلات و اعضای حزب ملل اسلامی را باز گفته است.
  1399/11/25 13:00

  «نسبت‌سنجی سلسله پهلوی با دولت آمریکا در دوران انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با مسعود رضایی

  غرب برای جلوگیری از سقوط شاه، همه ترفندها را به کار برد!

  نسبت‌سنجی سلسله پهلوی با دولت آمریکا در دوران انقلاب اسلامی، در عداد مهم‌ترین مباحث در بازشناسی این مقطع از تاریخ معاصر ایران به‌شمار می‌آید. بازخوانی این مقوله، هنگامی اهمیت مضاعف می‌یابد که به محمل پاره‌ای از شایعات و گمانه‌های نادرست مبدل شده است! در گفت‌وشنود پی‌آمده، مسعود رضایی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، دراین‌باره به طرح دیدگاه‌های خود پرداخته است.
  1399/11/23 08:00

  چرا طرح کودتا علیه انقلاب اسلامی عملی نشد؟؛

  استراتژی حافظان وضع موجود در برابر انقلاب اسلامی

  فضای انقلاب اسلامی مانند همه انقلاب‌ها، دربرگیرنده دو گروه نیروهای انقلابی و حافظان وضع موجود بود. بی‌شک حافظان وضع موجود استراتژی‌های بسیاری برای حفظ نظام سلطنت در ذهن داشتند که یکی از آنها کودتا بود، اما چرا این طرح عملی نشد؟
  1399/11/20 14:42
489

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.