مطالب مرتبط با واژه 'انقلاب سفید'

  بررسی مواضع ایالات متحده درباره انقلاب سفید؛

  امریکا، معلم اصلاحات ارضی

  پس از قیام 15 خرداد، پرزیدنت کندی طی یک نامه تبلیغاتی، ضمن اظهار تاثر از قیام مردم، خطاب به شاه نوشت: «به تدریج که مردم به اهمیت اقداماتی که شما به منظور گسترش عدالت اجتماعی و ایجاد فرصتهای مساوی برای کلیه ایرانیان آغاز کرده‌اید پی ببرند، این گونه تظاهرات ناپدید خواهد شد.»
  1396/3/7 09:37

  تحلیلی بر مواجهه شاه با روحانیون در سال 42 و 43

  چرا حکومت پهلوی امام را پس از دستگیری آزاد کرد؟

  دولت حسنعلی منصور پیش از آنکه امام را آزاد کند، موضوع را در کمیسیون امنیت ملی مطرح کرد. آنها بیمناک بودند که تبعات ناشی از آزاد شدن امام چه خواهد بود. پاکروان در این جلسه صراحتا اعلام کرد که اگر ظرف 48 ساعت پس از آزادی امام تحول مهمی رخ ندهد موضوع فیصله خواهد یافت و این چالش امنیتی نیز از سر گذرانیده خواهد شد.
  1396/1/16 09:29

  بررسی کارویژه‌های سپاه دانش

  طرحی برای پیکار با بی‌سوادی یا تحکیم پایه‌های قدرت؟!

  طراحان و گردانندگان سپاه دانش تلاش می‌کردند تا گروههای موازی را در کنار روحانیون که تا پیش از این به طور سنتی در روستاها و بخشهای محروم به تدریس و آموزش مردم مشغول بودند، بگمارند. قطعا آنان می‌دانستند که جریان روحانی هرگز به تقدیس شاه در آموزشهای خود نخواهد پرداخت و چه بسا حتی برخی واقعیتهای عکس آن را به مردم القا کنند.
  1395/12/23 09:34

  به مناسبت نگارش کتاب «به سوی تمدن بزرگ»

  توهماتی که شاه را دست به قلم کرد!

  فریدون هویدا سفیر ایران در سازمان ملل در آخرین سالهای عصر پهلوی بیان داشته بود که اگر کتاب «به سوی تمدن بزرگ» را حاصل تراوشات مغز یک مجنون ندانیم، چاره ای نداریم جز اینکه مطالبش را نوعی هذیان گویی تلقی کنیم. او از واکنشهای منفی نسبت به ترجمه این کتاب به زبانهای انگلیسی و فرانسوی ابراز نگرانی می‌کند...
  1395/11/5 10:24

  تقابلهای سیاسی در انقلاب سفید

  خط و نشانهای شاه برای مخالفین!

  شاه مدعی بود با اجرای این طرح مملکت زیر و رو شد بدون آنکه قطره خونی از کسی ریخته شود و آزادیهای فردی و اجتماعی مردم از بین برود. جالب است که محمدرضا زمانی از آزادیهای فردی و اجتماعی سخن به میان می‌آورد که حدود 10 سال از کودتای 28 مرداد و سلب آزادی از مردم گذشته بود و مفهوم آزادی تنها در برخی بی‌بند وباریهای فرهنگی خلاصه می‌شد.
  1395/11/4 10:21

  واکنش جریانات ملی گرا و توده ای به نهضت 15 خرداد

  جنبش یا قیام عوام؟!

  در حالی که 15 خرداد نیز اقدامی علیه دستگاه حکومتی پهلوی دوم بود؛ اما ملی گرایان و توده‌ایها آن را ارتجاعی نامیدند و جبهه تقابل خود را از شاه و حکومت او به سمت جریانات مذهبی نیز کشاندند. چرا این جریانات خط مشی مذهبیون را در مبارزه نمی پذیرفتند؟
  1395/3/11 12:33

  واکاوی دلایل مخالفت امام خمینی با انقلاب سفید

  از انتقادات ساختاری تا دغدغه‌های مذهبی

  مخالفت امام خمینی با انقلاب سفید دلایل متعددی داشت. اما به طور کلی می توان آن را به دو دسته دلایل ساختاری و محتوایی تقسیم کرد. یعنی به غیر از دغدغه‌های دینی، امام حتی به شکل اجرای رفراندوم نیز انتقاد داشت.
  1395/2/21 16:18

  سیاست خارجی امریکا در ایران از ملی شدن صنعت نفت تا پیروزی انقلاب اسلامی

  دولت امریکا، در سالهای آغازین پس از جنگ دوم جهانی، با توجه به تحلیل روزافزون قدرت استعماری انگلستان در خاورمیانه، بر آن شد تا به منظور دست اندازی بر منابع نفت ایران ابتدا با ایرانیان هوادار ملی کردن صنعت نفت همصدایی کند و سپس با ترفند دیپلماسی، و بعد از مدتی مداخله نظامی، دولتمردان ایرانی را به... PDF format
  1394/4/23 09:18

  فصلنامه تاریخ معاصر ایران؛ شماره 43 (پاییز 1386)

  فصلنامه تخصصی تاریخ معاصر ایران؛ سال یازدهم٬ شماره چهل و سوم، پاییز 1386
  1386/9/17 13:55
38

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.