مطالب مرتبط با واژه 'اصلاحات ارضی'

  جایگزینی الیت مدرن با الیت سنتی در دوره پهلوی دوم؛

  توسعه آمریکایی و تکنوکراتهای کانون مترقی

  پس از کودتای 28 مرداد این آمریکوفیلهای تازه به دوران رسیده بودند که با توجه به شرایط داخلی و شرایط بین‌‌الملل و جنگ سرد، فصل جدیدی را در سیاست به‌عهده گرفتند. سرآغاز این فصل را باید در «کانون مترقی ایران» و سپس در «حزب ایران نوین» مشاهده کرد.
  1396/11/24 06:00

  لایحه اصلاحات در دولت امینی و بعد از آن

  در بخشی از مدخل به صورت مبهم از تصویب «لایحه اصلاحات» در سال 1340 سخن به میان آمده است؛ «پس از رحلت آیت‌الله بروجردی ... در دوره نخست‌وزیری امینی، لایحه اصلاحات در همان سال به تصویب رسید؛ امینی به منظور جلب موافقت و همراهی علما به قم رفت»...
  1396/11/3 18:00

  آیا سلب مالکیت از زمینداران اولین بار در انقلاب سفید رونمایی شد؟

  اصلاحات ارضی؛ ایده‌ای که تکراری بود

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخشی از خاطرات خود در مورد موضع امام نسبت به این طرح چنین می‌گوید: «در آن روزها برخی در مورد اصلاحات ارضی از ایشان می‌پرسیدند. امام فرمودند: «من هر دو بعد این مسئله را باید بگویم. نه مالکیت بزرگ شرعی است و نه اقدامات رژیم. مالکین بزرگ که به مردم ظلم کرده اند امّا مبارزه با این ظلم راههای درستی دارد. رژیم نه حسن نیت دارد و نه راه درستی را انتخاب کرده است. در این موارد می‌توان از راه حلهای اسلامی استفاده کرد».
  1396/9/25 06:00

  بررسی مواضع ایالات متحده درباره انقلاب سفید؛

  امریکا، معلم اصلاحات ارضی

  پس از قیام 15 خرداد، پرزیدنت کندی طی یک نامه تبلیغاتی، ضمن اظهار تاثر از قیام مردم، خطاب به شاه نوشت: «به تدریج که مردم به اهمیت اقداماتی که شما به منظور گسترش عدالت اجتماعی و ایجاد فرصتهای مساوی برای کلیه ایرانیان آغاز کرده‌اید پی ببرند، این گونه تظاهرات ناپدید خواهد شد.»
  1396/3/7 09:37

  مقابله مرجعیت با رویکردهای ضدشریعت حکومت پهلوی؛

  نیم رخ سیاسی آیت‌الله بروجردی

  به دنبال تشکیل دولت صهیونیست در زمستان 1326 و جنگ بین دولتهای عربی و دولت غاصب یهود، آیت الله بروجردی در حمایت از فلسطینیان اطلاعیه‌ای را صادر کردند و ضمن محکوم کردن دولت غاصب اسرائیل، از مردم خواستند تا با اجتماع در خیابانها، حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین نمایان کنند.
  1396/1/21 08:50

  نوع مواجهه احیاگر حوزه علمیه قم با سیاست

  در دفاع از دیانت

  آیا می‌توان پذیرفت که مسئله سیاست برای آیت الله بروجردی دغدغه‌ای نبوده است؟ به نظر می آید کنش ورزی ایشان در زمینه سیاست را باید بر اساس زمانه و شرایطی که در آن می‌زیسته مورد بررسی قرار داد. همچنان که ایشان در مواردی همچون مسئله اصلاحات ارضی روبه‌روی شاه ایستاد.
  1395/2/28 15:23

  واکاوی دلایل مخالفت امام خمینی با انقلاب سفید

  از انتقادات ساختاری تا دغدغه‌های مذهبی

  مخالفت امام خمینی با انقلاب سفید دلایل متعددی داشت. اما به طور کلی می توان آن را به دو دسته دلایل ساختاری و محتوایی تقسیم کرد. یعنی به غیر از دغدغه‌های دینی، امام حتی به شکل اجرای رفراندوم نیز انتقاد داشت.
  1395/2/21 16:18

  سلیمان بهبودی

  ویژگی برخی از شخصیتهای تاریخ در نزدیکی و همدمی آنها با صاحبان قدرت است. سلیمان بهبودی از کسانی بود که از زمان سردارسپهی رضا خان تا زمان مرگ وی در کنارش بود و محرم بسیاری از اسرار بود. امری که در مورد نزدیکان دیگر رضاخان کم نظیر بود، هرکس که با او دوستی کرد مورد غضب واقع شد و یا به قتل رسید و یا گریخت.
  1395/1/30 14:28

  گفت وگو با عباس سالور، رئیس سازمان اصلاحات ارضی؛ زمینه ها، ضرورتها، نحوه اجرا و پیامدها

  در این مصاحبه ضمن مروری اجمالی بر ریشه‌ها و زمینه‌های فکری خارجی تقسیم اراضی، به تفصیل درباره چگونگی برخورد با موضوع مالکیت و نظام ارباب ـ رعیتی در ایران، بررسی محیط و شرایطی که این کار صورت گرفت، بیان دیدگاه شماری از وزیران دولت امینی خصوصا نقش حسن ارسنجانی - وزیر کشاورزی -‌‌‌‌‌‌ در این مورد، نحوه...
  1393/12/9 11:18

  امیرحسین امیرپرویز

  امیرحسین امیرپرویز در سال 1302 در تبریز متولد شد. او پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی و متوسطه وارد دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران شد و موفق به کسب درجه لیسانس کشاورزی شد. سپس عازم آمریکا شد و در سال 1333 از دانشکده کشاورزی "مینه سوتا" کارشناسی ارشد اقتصاد و سیاست کشاورزی را دریافت نمود. وی پس از بازگشت به کشور خدمات اداری خویش را در وزارت کشاورزی آغاز کرد و تمام مراحل اداری...
  1393/7/19 13:45
94

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.