مطالب مرتبط با واژه 'حزب ملل اسلامی'

  «دغدغه‌های عضویت در حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی

  استحکام بنیان و برنامه‌ریزی‌های حزب، مرا جذب کرد

  روزهای اکنون، تداعی‌گر تأسیس حزب ملل اسلامی است. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی، تنها روحانی عضوشده در این حزب بود که برای همکاری با آن، دغدغه‌هایی فراوان داشت. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، درباره چالش‌های این عضویت سخن گفته است.
  1399/12/26 19:00

  «روایت خواندنی دستگیری رهبر حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با سیدمحمدکاظم موسوی بجنوردی

  در حزب، کسی از ریاست من خبر نداشت!

  در اسفندماه 1340، اندیشه تأسیس حزب ملل اسلامی، در ذهن مؤسس آن، یعنی سیدمحمدکاظم موسوی بجنوردی، شکل گرفت و به مرور پرداخته شد. اینک از آن موسم، حدودا شصت سال می‌گذرد و خوانش روایت تأسیس و نیز دستگیری رهبر و اعضای آن، به هنگام به نظر می‌رسد. در گفت‌وشنود پی‌آمده، بجنوردی در باب آغاز و انجام این حزب سخن گفته است.
  1399/12/25 12:00

  «مروری بر خاطرات و تجربیات یک دستگیری و زندان» در گفت‌وشنود با یوسف رشیدی

  نور زندان‌ به قدری کم بود که یکدیگر را به زور می‌دیدیم!

  راوی خاطراتی که در پی می‌آید، از اعضای حزب ملل اسلامی است که در سال 1344 و همراه با دیگر همگنانش، دستگیر شد. خاطرات یوسف رشیدی از زندان‌های دهه 1340، هنگامی که به روایت‌های دیگر دوستانش ضمیمه شود، می‌تواند از فضای زندان‌های شاه، تصویری جامع ارائه کند و همین امر، مانع از پاره‌ای ادعاها و تحریف‌ها دراین‌باره خواهد بود.
  1399/11/27 12:00

  «روایتی از آغاز و انجام عضویت در حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با محمدباقر صنوبری

  پس از دستگیری، پاسبانی به من گفت: «قوی باش، چون شما برحق هستید!»

  آنچه پیش روی شماست، روایتی دیگر از مواجهه جوانان مسلمان و پرشور دهه 1340، با حاکمیت پهلوی دوم است. محمدباقر صنوبری در این گفت‌وشنود، از تجربه عضویت در حزب ملل اسلامی و دستگیری خویش گفته است.
  1399/11/26 12:11

  «حاشیه و متن یک دستگیری به دلیل عضویت در حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با احمد احمد

  رفتار نگهبان‌ها با ما، مثل یک حیوان وحشی بود!

  آنچه در پی می‌آید، گوشه‌ای از یادها و یادمان‌های احمد احمد، یکی از نمادهای مبارزه و مقاومت، در سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی است. وی در گفت‌‎و‌شنود پی‌آمده، آغاز و انجام دستگیری و همچنین بازجویی‌ها و شکنجه‌های خویش، در پی لو رفتن تشکیلات و اعضای حزب ملل اسلامی را باز گفته است.
  1399/11/25 13:00

  «یک زندان سیزده‌‎ساله، در آیینه روایتی کوتاه» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد ابوالقاسم سرحدی‌زاده

  جلسات رمضان و عاشورای ما در زندان، حتی روحیه چپی‌ها را هم تقویت می‌کرد!

  دهه فجر امسال، اولین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است که زنده‌یاد ابوالقاسم سرحدی‌زاده، مبارز دیرپای نهضت اسلامی، در میان ما نیست! هم از این روی در نکوداشت یاد و خاطره مقاومت وی در تحمل زندان سیزده‌ساله رژیم ستمشاهی، گفت‌وشنود ذیل آمده را به شما تقدیم می‌کنیم.
  1399/11/19 12:40

  بررسی آغاز و فرجام حزب ملل اسلامی؛

  فرجام مبارزه «گروه محصل»

  کودتا آغازگر دوران ترس و سکوت سیاسیون ایران بود و 15 خرداد حکایت از تاریخ سرکوب، زندان و شکنجه مخالفان سیاسی می‌کرد. رژیم پهلوی در این دگردیسی نه تنها خود، بلکه به‌طور ناخودآگاه ماهیت مخالفان خویش را نیز دگرگون ساخت؛ یکی از این مخالفان سیدمحمدکاظم موسوی بجنوردی بود که با تجربه عضویت در حزب الدعوه الاسلامیه در عراق، در سال 1340 به مبارزه خود با رژیم شکل تشکیلاتی داد
  1399/7/8 12:54

  چرایی تشکیل حزب ملل اسلامی

  چریکهایی که مسلمان بودند

  نگاهی به پیشینه و افرادی که جذب این حزب شده بودند(شامل 21 دانش آموز دبیرستانی، 7 دانشجو، 15 آموزگار، 8 کارگر ،20 پیشه ور، 7 دیپلمه بیکار) نشان می‌داد که با وجود گذشت زمان اندکی از قیام 15 خرداد تفکر قیام مسلحانه بر علیه رژیم به برخی از اقشار جامعه نفود کرده است.
  1395/10/28 09:56

  می خواستم شهید باهنر را هم جذب حزب کنم

  پیشینه مبارزاتی حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی به دوران نهضت ملی ایران و همکاری با گروه «فداییان اسلام» باز می گردد. او پس از رویداد 15 خرداد و تبعید امام خمینی، به «حزب ملل اسلامی» گرایش یافت و به همین مناسبت دستگیر و روانه زندان گشت. او در گفت وشنود پیش روی، از خاطرات این دوره از زندان برای ما گفته است.
  1394/11/11 09:12
11

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.