مطالب مرتبط با واژه 'دوره انقلاب اسلامی'

  پیش‌بینی آمریکا از حکومت ایران بعد از پهلوی؛

  جمهوری اسلامی در ایران نزدیک است

  شبکه «سی.بی.اس»، یکی از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی مطرح آمریکا، در 12 ژانویه گفت که جمهوری اسلامی در ایران نزدیک است. آنها می‌دانستند در هر شرایطی، خواست نهایی مردم حکومت جمهوری اسلامی است. به‌زعم تحلیلگران غربی و سفارت آمریکا «اگر جنگ داخلی درگیر شود، توده‌های مردم برای برپایی یک جمهوری اسلامی خواهند جنگید»
  1400/1/26 08:00

  نگاهی به آمد و شد ژنرال هایزر به ایران

  تدارکاتچی کودتا در برابر رهبر انقلاب

  با ورود امام خمینی(ره) به ایران خشم مردم انقلابی ایران بر ضد هایزر به‌شدت برانگیخته شد. این خصومت‌ها اکنون از مرحله شعار و پوستر و دیوارنویسی فراتر رفته بود و هواداران امام را واداشته بود که وی را به هر نحو ممکن از کشور بیرون اندازند.
  1400/1/23 11:44

  چگونه ابزار «تبعید» رژیم برای مهار انقلاب به گسترش آن انجامید؟

  روحانیت انقلابی و تبدیل تهدید به فرصت

  روحانیان از تبعیدگاه‌ها به عنوان قرارگاه جدید گسترش انقلاب و تبلیغ استفاده می‌کردند و همین نشان می‌داد که حکومت در به‌کارگیری این شیوه مجازات اشتباه کرده است؛ شیوه‌ای که در ترویج و پیروزی انقلاب بی‌تأثیر نبود. راهبرد تبعید از سوی رژیم تهدیدی بود برای انسجام نیروهای انقلابی و جلوگیری از تحقق آن اما روحانیت انقلابی این تهدید را به فرصت گسترش انقلاب تبدیل کرد.
  1400/1/19 08:00

  جبهه ملی در آستانه انقلاب؛

  از فراز «ملی کردن کردن صنعت نفت» تا فرود «تشکیل آخرین کابینه رژیم پهلوی»

  روی کار آمدن بختیار و پذیرش پست نخست‌وزیری از سوی وی تأثیر عمیقی بر وجهه سیاسی جبهه ملی گذاشت و گرچه او از جبهه اخراج شد، نشان داد که بسیاری از اعضای جبهه از اعتماد قابل توجه مردم و رهبری برخوردار نیستند
  1400/1/18 13:00

  مروری بر عملکرد سازمان مجاهدین در سال‌های 1356-1357؛

  سازمان مجاهدین خلق چه نقشی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت؟

  سازمان مجاهدین خلق بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ادعا کرد که تلاش‌های آنها نقش بزرگی در سرنگونی رژیم پهلوی داشته است. آیا این ادعا درست است؟
  1400/1/15 11:31

  دیدارها و تصمیمات مهم امام خمینی در مدرسه علوی؛

  چرا مدرسه علوی پایگاه تثبیت انقلاب شد؟

  امام خمینی بعد از ورود به ایران، ابتدا در مدرسه رفاه ساکن شدند، اما به دلیل ملاحظات امنیتی به مدرسه علوی نقل مکان کردند. با ورود امام به این مدرسه، که نخستین مدرسه مذهبی مدرن در ایران به‌شمار می‌آمد، تصمیماتی اتخاذ شد که نقش مهمی در مسیر انقلاب داشت
  1400/1/11 08:05

  «همگام با مبارزات، از نهضت ملی تا نهضت اسلامی» در گفت‌وشنود با احمد احمد

  در دوران نهضت ملی، گروه‌ها بیشتر با خودشان درگیر بودند تا حکومت!

  احمد احمد جهادگر پرآوازه و اسطوره‌گونِ دوران انقلاب اسلامی است. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، با مقایسه کیفیت و چند و چون مبارزات در ادوار نهضت ملی و انقلاب اسلامی، به نکات جالبی پیرامون نگاه امام خمینی دراین‌باره اشاره دارد. به باور او، تنها حضور آگاهانه همه مردم بود که توانست، آرمان‌های دیرین ملت ایران را محقق سازد.
  1399/12/27 14:21

  «دغدغه‌های عضویت در حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی

  استحکام بنیان و برنامه‌ریزی‌های حزب، مرا جذب کرد

  روزهای اکنون، تداعی‌گر تأسیس حزب ملل اسلامی است. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی، تنها روحانی عضوشده در این حزب بود که برای همکاری با آن، دغدغه‌هایی فراوان داشت. وی در گفت‌وشنود پی‌آمده، درباره چالش‌های این عضویت سخن گفته است.
  1399/12/26 19:00

  «مروری بر خاطرات و تجربیات یک دستگیری و زندان» در گفت‌وشنود با یوسف رشیدی

  نور زندان‌ به قدری کم بود که یکدیگر را به زور می‌دیدیم!

  راوی خاطراتی که در پی می‌آید، از اعضای حزب ملل اسلامی است که در سال 1344 و همراه با دیگر همگنانش، دستگیر شد. خاطرات یوسف رشیدی از زندان‌های دهه 1340، هنگامی که به روایت‌های دیگر دوستانش ضمیمه شود، می‌تواند از فضای زندان‌های شاه، تصویری جامع ارائه کند و همین امر، مانع از پاره‌ای ادعاها و تحریف‌ها دراین‌باره خواهد بود.
  1399/11/27 12:00

  علل اهمیت مبارزه نظری با رژیم پهلوی؛

  بهترین روش مبارزه از منظر آیت‌الله مصباح

  آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی یکی از روحانیان مجاهدی بود که پس از قیام 15 خرداد، بر ضرورت نظریه‌پردازی تأکید کرد و این ضرورت باعث شد وارد عرصه مهمی از مبارزه با رژیم سابق شود که کمتر توسط روحانیان دیگر مد نظر قرار گرفته بود
  1399/11/26 13:00

  «روایتی از آغاز و انجام عضویت در حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با محمدباقر صنوبری

  پس از دستگیری، پاسبانی به من گفت: «قوی باش، چون شما برحق هستید!»

  آنچه پیش روی شماست، روایتی دیگر از مواجهه جوانان مسلمان و پرشور دهه 1340، با حاکمیت پهلوی دوم است. محمدباقر صنوبری در این گفت‌وشنود، از تجربه عضویت در حزب ملل اسلامی و دستگیری خویش گفته است.
  1399/11/26 12:11
433

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.