مطالب مرتبط با واژه 'پهلوی'

  به مناسبت مرگ رضاشاه در ژوهانسبورگ

  چرا موریس به عنوان تبعیدگاه رضاشاه انتخاب شد؟

  با اشغال ایران توسط شوروی و انگلیس در اوایل شهریور سال 1320، حکومت رضاشاه فقط توانست سه هفته دوام آورد و پس از کش و قوسهای فراوان، پهلوی اول در تاریخ 25 شهریور از حکومت استعفا و پس از چند روز ایران را برای همیشه ترک کرد.
  1396/5/4 11:28

  شکنجه و اعدامهای پی در پی در عصر سلطنت

  مشاهده سرمقاله روزنامه «تایمز» که لحنی ویرانگر داشت، مرا بشدت عصبانی کرد. در قسمتی از این سرمقاله آمده بود: «... حتی ناظران غربی طرفدار ایران نیز معتقدند که شرائط حاکم بر آن کشور به هیچوجه نمی‌تواند توجیه کننده اختناق موجود در ایران باشد. بر اساس آنچه که از گزارشهای اخیر سازمان عفو بین المللی راجع به شکنجه و اعدامهای پی در پی در ایران نیز بدست می‌آید، کاملاً معلوم است که هرگز نمی‌توان به بهانه تهدیدهایی که علیه حکومت وجود دارد، حقوق بشر را به این شکل نادیده گرفت.
  1396/3/9 11:21

  شکنجه تمام، دیگر نیاز به هیچ دهن‌بندی نیست!

  امروز نیز سه تن دیگر از نمایندگان پارلمان به نامهای: دیوید واتکینس، مارکوس فاکس، و بریان مگی، که جزء هیأت اعزامی به ایران هستند، برای صرف مشروب و گفتگو با من به سفارتخانه آمدند. در بین آنها «بریان مگی» راجع به موقعیت ایران به موشکافی پرداخت و ضمن صحبت گفت: «رویهمرفته تصویری که از ایران در اذهان وجود دارد آنقدرها خوشایند نیست.
  1396/3/9 11:15

  جایگاه رژیم صهیونیستی از منظر سفارت آمریکا در ایران؛

  اسرائیل چگونه به متحد حکومت پهلوی تبدیل شد؟

  نزدیک شدن ایران به اسرائیل دلایل متعددی داشت. از جمله در ایران جامعه یهودیانی وجود داشت که اسرائیل مایل بود آنها به سرزمینهای اشغالی مهاجرت کنند. به علاوه شاه از نفوذ اسرائیل در واشنگتن به خوبی با خبر بود و می‌دانست که برای توسعه و پیشرفت اقتصادی به تکنولوژی اسرائیل محتاج است.
  1396/3/3 10:39

  شمایی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم ایران در عصر پهلوی

  ... هربار که به شوق دیدار قبر مادر عازم «امامزاده عبدالله» می‌شدم، چون ناگزیر از مناطق جنوبی تهران عبور می‌کردم و شاهد صحنه‌های فقر و بدبختی مردم بودم، همیشه از خود می‌پرسیدم: راستی چرا شاه برای بهبود شرایط زندگی مردمی که در این نقاط محروم به سر می‌برند، قدمی برنداشته است؟
  1395/12/4 15:12

  خلع قاجاریه و آغاز سلطنت پهلوی؛

  رضاخان چگونه رضاشاه شد؟

  تقلب در انتخابات مجلس پنجم و ممانعت از ورود اشخاص مخالف و منتقد به مجلس نیز از دیگر دلایل اساسی این واقعه بوده و باعث شد تا مخالفین این مسئله در مجلس پنجم بسیار اندک بوده و فعالیتهای این عده اندک نیز توام با موفقیت نباشد.
  1395/9/22 09:28

  نگاهی به مبارزات شیخ احمد کافی؛

  مرد منبرهای آتشین

  سخنرانیهای ضد رژیم در مسجد گوهرشاد و افشاگری در زمینه فعالیتهای فساد آور نظام همچون واردات مشروبات الکلی و دایر کردن مراکز فساد در آذر سال 1342، سبب شد رژیم طرح خدمت سربازی اجباری این روحانی مجاهد را طرحریزی کند.
  1395/8/24 10:48

  به مناسبت درگذشت سیدمصطفی خمینی

  چرا امام درگذشت فرزند خود را از الطاف خفیه الهی می دانست؟

  سخنرانیهای افراد انقلابی در مجالس ختم آقا مصطفی ضبط می‌شد و نوارهای آن توسط مردم تا اعماق ایران، پیام انقلاب را به گوش مردم می‌رساند تا جایی که این دوره را آغاز نهضت نواریسم نامیدند.
  1395/8/12 10:06

  روایتی مستند از عصری پرچالش

  انتقادهای گوناگون و نقدهای فراوان به سریال« معمای شاه» از منظر اهل نظر تا آنجا که بازتاب نگاه منتقدان و حتی سلیقه های مخاطبان باشد قابل تامل و بررسی است، برای آنکه نقد را از غیرنقد بازشناسیم و سره را از ناسره.
  1395/1/25 11:57

  بررسی تاریخچه عزاداری ایرانی‌ها در گفت‌‌وگو با موسی حقانی

  عزاداری با آل‌ بویه آغاز شد؛ اعتقاد قاجار به عزاداری واقعی بود ؛ رضاخان قزاق‌ها را به قمه‌زنی وا می‌داشت ؛ شاه برای تحریف دین بهایی‌ها را تقویت کرد...
  1394/8/12 09:10
62

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.