مطالب مرتبط با واژه 'ولایت فقیه'

  پیشینه نظریه ولایت فقیه امام خمینی

  با بررسی آثار و مکتوبات امام خمینی(ره)، نادرستی این سخن روشن می‌گردد؛ به این صورت که در واقع نخستین مواضع رسمی و اظهارنظرهای علمی امام خمینی(ره) درباره ولایت فقیه، در کتاب «کشف اسرار» در سال 1323شمسی درج شده است. ایشان در کتاب کشف اسرار، ضمن پرداخت تفصیلی به موضوع «ولایت فقیه» و «حکومت اسلامی»، یک فصل کامل از این کتاب را به مقوله‌های مذکور اختصاص داده و...
  1396/11/14 18:00

  اندیشه سیاسی نواب صفوی؛

  از راهنمای حقایق تا حکومت اسلامی

  نواب در کتاب راهنمای حقایق به بحث در مورد مشروطه پرداخته و معتقد است یکی از بزرگترین انحرافات و مفاسد مشروطه که آن را از مشروعیت ساقط کرد اعدام شیخ فضل‌الله نوری بود که نواب ارادت و احترام خاصی برای وی قائل بود.
  1396/10/23 06:00

  آراء و اندیشه‌های سیاسی امام خمینی؛ گفت‌وگو با مظفر شاهدی

  اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)

  اندیشه سیاسی مورد عنایت امام خمینی بر بنیان نظریه ولایت فقیه استوار بود که، اگرچه در فقه شیعه پیشینه‌ای طولانی داشته است، اما فقط در منظومه فکری- اندیشه‌ای ایشان بود که تا آن حد گسترده و پردامنه بسط یافته، شکوفا گردید و به‌مثابه یک الگوی سیاسی- دینی منسجم، در عرصه عمل سیاسی و اجتماعی به‌جامعه انقلابی ایران عرضه شد.
  1395/12/1 15:30

  اندیشه سیاسی بنیانگذار جمهوری اسلامی در گفتگو با علیرضا صدرا

  امام خمینی در نجف نظریه ولایت فقیه را تئوریزه کرد

  انقلاب اسلامی ایران در همه جای دنیا با نام امام خمینی عجین شده است. از این روی برای درک انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی می بایست به مباحث فقه سیاسی امام خمینی رجوع کرد. همچنان که درک ولایت فقیه به عنوان یکی از مهمترین نهادها و نقشهای موجود در قانون اساسی نیز بدون درک اندیشه سیاسی بنیانگذار جمهوری اسلامی، بخصوص در بحبوحه مبارزه ممکن نیست. بر همین اساس و در دهه مبارک فجر بر آن شدیم تا با دکتر «علیرضا صدرا»، عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران و پدیدآور آثاری چون «نقش راهبردی دولت در نظریه سیاسی امام خمینی(س)» به گفتگو بنشینیم. آنچه در ادامه می‌آید حاصل این گفتگو است.
  1395/11/6 10:19

  به مناسبت هجرت امام خمینی به فرانسه

  جایگاه نجف و پاریس در فرماندهی انقلاب

  اگر پایه های نظری تشکیل حکومت در نجف بنا نهاده شد؛ پاریس شهری بود که نظریه را به عمل درآورد و با شبکه وسیع سازماندهی شاگردان امام،‌ پیامها و سخنرانیهای امام به گوش مخاطبان اصلی انقلاب رسانده می شد.
  1395/7/12 10:02

  استاد به «ولایت مطلقه فقیه» اعتقاد داشت

  عالم محقق حضرت آیت‌الله حاج شیخ احمد صابری همدانی، از شاگردان مبرز و قدیمی مرحوم آیت‌الله العظمی گلپایگانی است که از منش علمی، اجتماعی و سیاسی ایشان خاطراتی ارجمند دارد. وی در گفت وشنودی که پیش روی دارید، شمه‌ای از گفتنیهای خویش در این باره را بیان داشته است.
  1394/9/18 13:30

  نمی‌توان تصویب ولایت فقیه را به فرد خاصی نسبت داد

  در صبحگاه 28 مرداد 1358، مجلس خبرگان قانون اساسی رسما کار خود را آغاز کرد و به تدریج این قانون را تدوین و ارائه نمود. مذاکرات این مجلس و نیز حاشیه ها و خاطرات آن، از فصول در خور خوانش در تاریخ انقلاب اسلامی است. اینک در سالروز این واقعه تاریخی، با دکتر علی قائمی امیری از نمایندگان این مجلس گفت وشنودی انجام داده ایم که ماحصل آن را پیش روی دارید.
  1394/5/27 10:14

  امام به وزیر امور خارجه آیت‌الله بروجردی معروف شده بودند!

  آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی، نواده دختری مرحوم آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی است و اطلاعات خانوادگی فراوانی از ابعاد گوناگون حیات آن مرجع نامدار جهان تشیع دارد. ایشان در این گفت وشنود به نکاتی بدیع پیرامون ارتباط دیرین امام خمینی با آیت‌الله العظمی بروجردی و نیز دیدگاه آن مرجع بزرگ در باب «مقوله ولایت فقیه» پرداخته اند که یقینااً پژوهندگان زندگی آن عالم پرآوازه را به کار خواهد آمد.
  1394/1/11 08:52
17

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.