مطالب مرتبط با واژه 'محمدرضا پهلوی'

  روابط نظامی ایالات متحده و پهلوی

  روایت اسناد لانه جاسوسی از حضور مستشاری آمریکا در ایران

  حجم عظیمی از منابع مالی ایران نیز به مستشاران آمریکایی که برای آموزش ارتش ایران و چگونگی استفاده و تعمیر این تسلیحات به ایران آمدند، داده می‌شد. برای مثال شرکت سازنده جنگنده اف-14 ، به تنهایی 800 مستشار به ایران اعزام کرد و سالانه حجم عظیمی از منابع ملی به این مستشاران داده می‌شد...
  1396/2/6 09:58

  چرا کار برنامه پنجم عمرانی به تجدیدنظر رسید؟

  سراب فرصت

  عبدالمجید مجیدی که وزیر مشاور و سرپرست وقت سازمان برنامه و بودجه بود از سرشناس‌ترین افراد مخالف تغییر برنامه پنجم قلمداد می‌شد، چرا که او به عنوان رئیس برنامه و بودجه به خوبی از خطر پذیرفتن رشد بالا و خرج کردن آن همه پول به آن سرعت آگاه بوده است.
  1396/2/4 08:16

  چرا ابوالحسن ابتهاج از سازمان برنامه کنار گذاشته شد؟

  مدیری که قربانی غرور شاه شد!

  ابوالحسن ابتهاج در جایی می‌گوید: «در یکی از دیدارهایی که با شاه تنها‌ بودم‌، او در انجام امـری خـیلی اصرار کرد و وقتی متوجه شد که زیر‌ بار‌ نخواهم رفت، با انگشت آهسته روی میز‌ زد‌ و گفت‌: آخر من شاهم...».
  1396/1/30 09:18

  تحلیلی بر مواجهه شاه با روحانیون در سال 42 و 43

  چرا حکومت پهلوی امام را پس از دستگیری آزاد کرد؟

  دولت حسنعلی منصور پیش از آنکه امام را آزاد کند، موضوع را در کمیسیون امنیت ملی مطرح کرد. آنها بیمناک بودند که تبعات ناشی از آزاد شدن امام چه خواهد بود. پاکروان در این جلسه صراحتا اعلام کرد که اگر ظرف 48 ساعت پس از آزادی امام تحول مهمی رخ ندهد موضوع فیصله خواهد یافت و این چالش امنیتی نیز از سر گذرانیده خواهد شد.
  1396/1/16 09:29

  بررسی کتاب پاسخ به تاریخ محمدرضا پهلوی

  پایان گفتمان پهلویسم

  می‌توان فصل اول کتاب «پاسخ به تاریخ» را تداوم تلاشهای شاه در ادامه کتابهای قبلی او مانند «ماموریتی برای وطنم» و «به سوی تمدن بزرگ» دانست. کتابهایی که شاه در آنها تلاش کرده است تا با اشاره به داستانهای مذهبی و شرح ملاقاتش با امام زمان خود را دارای فره ایزدی و از سوی دیگری محور انسجام بخش هویت ایرانی قلمداد کند...
  1396/1/14 09:27

  بررسی کارویژه‌های سپاه دانش

  طرحی برای پیکار با بی‌سوادی یا تحکیم پایه‌های قدرت؟!

  طراحان و گردانندگان سپاه دانش تلاش می‌کردند تا گروههای موازی را در کنار روحانیون که تا پیش از این به طور سنتی در روستاها و بخشهای محروم به تدریس و آموزش مردم مشغول بودند، بگمارند. قطعا آنان می‌دانستند که جریان روحانی هرگز به تقدیس شاه در آموزشهای خود نخواهد پرداخت و چه بسا حتی برخی واقعیتهای عکس آن را به مردم القا کنند.
  1395/12/23 09:34

  به مناسبت تغییر تقویم هجری به شاهنشاهی

  دهن کجی به سنتهای اسلامی ایرانیان

  یرواند آبراهامیان پژوهشگر تاریخ معاصر ایران با اشاره به تقویم تاریخ در عصر پهلوی دوم این اقدام را نوعی ریسک سیاسی قلمداد کرده است. وی در این باره گفته است: «در این دوران کمتر رژیمی جسارت کرده است تاریخ مذهبی کشور را کنار گذارد.»
  1395/12/21 10:00

  حزب رستاخیز به روایت دوستان داخلی و خارجی محمدرضا پهلوی؛

  پلی شکسته میان شاه و مردم

  راجی معتقد بود رستاخیز شبیه انجمن فرصت طلبانی بود که دور هم نشسته ضمن تدوین برنامه حزب، به تمجید از اقدامات شاه می پرداختند. از نظر راجی شاه با غیر قابل تفکیک دانستن مقام دبیر کلی حزب و نخست وزیری، خود را همه کاره حزب کرد و جایی برای آزادی انتخاب دبیرکل برای اعضای حزب باقی نماند...
  1395/12/9 09:31

  نتایج شخصی شدن قدرت در روابط خارجی حکومت پهلوی

  مثلث شاه، نیکسون و کیسینجر

  ما شاهد شکل گیری مثلث استراتژیکی هستیم که اضلاع آمریکایی- نیکسون و کیسینجر- از خلال آن دنبال تحقق منافع ملی کشور متبوع خود و ضلع ایرانی آن به دنبال تحقق توهمات باستانی و عطشهای غرب گرایانه شدید خود و همچنین تضمین سلطنت خود بود.
  1395/11/27 09:53

  به مناسبت دهه مبارک فجر؛

  راهکارهای بختیار برای جلوگیری از ورود امام به تهران

  طرح ترور امام خمینی، طرح بستن فرودگاه مهرآباد، شلیک به هواپیمای امام و انحراف هواپیما به سمت جزیره کیش از جمله راهکارهایی بود که بختیار و سران ارتش برای مقابله با انقلاب اسلامی در نظر داشتند.
  1395/11/19 09:18
29

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.