مطالب مرتبط با واژه 'محمدرضا پهلوی'

  حزب رستاخیز به روایت دوستان داخلی و خارجی محمدرضا پهلوی؛

  پلی شکسته میان شاه و مردم

  راجی معتقد بود رستاخیز شبیه انجمن فرصت طلبانی بود که دور هم نشسته ضمن تدوین برنامه حزب، به تمجید از اقدامات شاه می پرداختند. از نظر راجی شاه با غیر قابل تفکیک دانستن مقام دبیر کلی حزب و نخست وزیری، خود را همه کاره حزب کرد و جایی برای آزادی انتخاب دبیرکل برای اعضای حزب باقی نماند...
  1395/12/9 09:31

  نتایج شخصی شدن قدرت در روابط خارجی حکومت پهلوی

  مثلث شاه، نیکسون و کیسینجر

  ما شاهد شکل گیری مثلث استراتژیکی هستیم که اضلاع آمریکایی- نیکسون و کیسینجر- از خلال آن دنبال تحقق منافع ملی کشور متبوع خود و ضلع ایرانی آن به دنبال تحقق توهمات باستانی و عطشهای غرب گرایانه شدید خود و همچنین تضمین سلطنت خود بود.
  1395/11/27 09:53

  به مناسبت دهه مبارک فجر؛

  راهکارهای بختیار برای جلوگیری از ورود امام به تهران

  طرح ترور امام خمینی، طرح بستن فرودگاه مهرآباد، شلیک به هواپیمای امام و انحراف هواپیما به سمت جزیره کیش از جمله راهکارهایی بود که بختیار و سران ارتش برای مقابله با انقلاب اسلامی در نظر داشتند.
  1395/11/19 09:18

  ایالات متحده چقدر به ماندن شاه امیدوار بود؟

  ارزیابی وزیر خارجه آمریکا از انقلاب اسلامی

  اوضاع ایران تا قبل از شهریور 57 موجب نگرانی وزارت امور خارجه و شخص رئیس جمهور آمریکا نبود. در واقع ونس با توجه به نظرات کارشناسان سیاسی و دیپلماتهای آمریکایی حاضر در ایران و به ویژه شخص سفیر نگرانی چندانی از وقوع انقلاب در ایران نداشت.
  1395/11/13 09:50

  مواضع امام خمینی(ره) در برابر دولت بختیار

  مخالفی که در مقابل مخالفین پهلوی ایستاد!

  بختیار در شهریور 56 در نامه‌ای به امام خمینی ضمن توضیح در مورد نوشتن نامه سرگشاده به شاه آن را وظیفه ملی و دینی خود دانست و برای ادامه راه مبارزه از ایشان هدایت و حمایت خواستند اما چرخش روزگار به نحوی بود که یکسال بعد کسی که از مخالفین شاه محسوب می‌شد با پذیرش پست نخست وزیری در مقابل انقلاب اسلامی ایستاد.
  1395/11/12 09:21

  سیاست خارجی ایران زیر سایه دکترین سد نفوذ کمونیسم امریکا

  نگرانی شاه از تبدیل آفریقای سیاه به آفریقای سرخ

  به قول حسین هیکل «شاه گمان می کرد که معادله ارباب- برده، در روابط ایران و غرب عوض شده است و اکنون غرب دست نیاز به سمت ایران دراز کرده است. در نگاه شاه، غرب ناگزیر بود با عجله آرزوهای شاه را محقق نماید.» با این تصورات فضایی و تخیلی، شاهنشاه ایران خود را آماده کنشگری نه تنها در آسیا بلکه در سایر نقاط جهان از جمله آفریقا می دید.
  1395/11/10 16:01

  جمشید آموزگار به روایت اسناد لانه جاسوسی

  چهره‌ای شاخص در باند آمریکاییها

  آموزگار در روزهای آخر نخست وزیری خود وضعیت ایران را برای سفیر آمریکا کاملا آرام توصیف می‌کند و مخالفین حکومت را بسیار اندک می‌شمارد تا جایی که اعلام می‌کند این عقیده که آیت‌الله‌ها بر مردم و بازاریان نفوذ دارند افسانه‌ای بیش نیست، و همه چیز تحت کنترل دولت وی می‌باشد.
  1395/11/10 10:33

  نگاهی به چگونگی روی کارآمدن آخرین نخست وزیر حکومت پهلوی؛

  چرا صدیقی نخست‌وزیری را نپذیرفت اما بختیار پذیرفت؟

  به غیر از صدیقی، افراد دیگری نیز بوده اند که پیشنهاد نخست وزیری را نپذیرفتند که مهمترین آنها کریم سنجابی و علی امینی بودند. کریم سنجابی در این زمینه گفته بود: «در صورتی که ملت پیشنهاد کند و مورد تائید آیت‌الله خمینی قرار بگیرم حاضرم حکومت موقت را تشکیل دهم.»
  1395/11/9 10:17

  تقابلهای سیاسی در انقلاب سفید

  خط و نشانهای شاه برای مخالفین!

  شاه مدعی بود با اجرای این طرح مملکت زیر و رو شد بدون آنکه قطره خونی از کسی ریخته شود و آزادیهای فردی و اجتماعی مردم از بین برود. جالب است که محمدرضا زمانی از آزادیهای فردی و اجتماعی سخن به میان می‌آورد که حدود 10 سال از کودتای 28 مرداد و سلب آزادی از مردم گذشته بود و مفهوم آزادی تنها در برخی بی‌بند وباریهای فرهنگی خلاصه می‌شد.
  1395/11/4 10:21

  نگاهی به رابطه حکومت پهلوی با نشریات خارجی

  دفن مبارزات انقلابی مردم زیر دلارهای نفتی

  با توجه به حساسیت شاه نسبت به تصویرسازی روزنامه های غربی از شخص شاه و خاندان سلطنتی و نفرت شدید وی از کاربرد واژگانی چون «دیکتاتور»، دو راهبرد اساسی در دستورکار حکومت در قبال روزنامه‌های غربی قرار گرفت. اول راهبرد «فشار و دیپلماسی» و دوم راهبرد «چماق و هویج».
  1395/10/29 09:37
22

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.