مطالب مرتبط با واژه 'ارتش'

  «شهید سپهبد محمدولی قرنی،بحران کردستان،روایت یک تدبیر»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید موسی موسوی

  با وجود قرنی، ضد انقلاب در کردستان ناکام ماند

  حجت الاسلام والمسلمین سید موسی موسوی به لحاظ پیشینه طولانی ارتباط با ارتش در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وحضور در خطه کردستان،ازنقش شهید سپهبد محمدولی قرنی در بازگرداندن آرامش وامنیت به این منطقه،گفتنی ها وتحلیل هایی شنیدنی دارد.وی در سالروز شهادت اولین ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی،شمه ای از این گفتنی ها را در مصاحبه با ما مطرح کرده است.امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب را مقبول ومفید آید.
  1396/2/12 12:22

  منابع مالی تثبیت قدرت پهلوی اول؛

  درآمدهای نفتی ایران به حساب چه کسی واریز می شد؟

  نهادهای نظارتی در ایران در طول سالهای 1927 تا 1941 هیچگونه نظارتی بر درآمدهای نفتی نداشتند و همه امور در دستان رضاخان بود. همین مسئله نیز سبب اختلاف رضاخان با میلسپو بود.
  1396/2/12 08:15

  مواجهه حکومت با انقلاب اسلامی در گفتگو با حمیدرضا ترقی

  امام(ره) سر ارتش را از بدنه‌اش جدا کرد!

  در بحبوحه انقلاب و در ماههای پایانی حکومت پهلوی، تلاشهای بسیاری برای مقابله با انقلاب صورت گرفت. مشهودترین و معروف‌ترین آن بحث کودتا بود. برای درک مواجهه‌ حکومت پهلوی و غرب با انقلاب اسلامی بر آن شدیم تا با حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی هیات موتلفه اسلامی و کمیته امداد امام خمینی و نماینده مردم در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی به گفتگو بنشینیم.
  1395/11/23 09:27

  به مناسبت سالروز درخواست امام خمینی از سربازان برای فرار از پادگانها

  گذار از حکومت نظامی

  امام خمینی بر اساس شناخت خود معتقد بودند که بدنه‌ ارتش از جنس مردم تشکیل شده است و نمی‌تواند به جدایی خود با مردم ادامه دهد و طبق قاعده‌«کل یرجع الی اصله» ارتش نیز به مردم خواهد پیوست و حکومت نظامی به واسطه استمرار مبارزه مردم خواهد شکست.
  1395/9/9 10:07

  سازمان نظامی پهلوی دوم زیر چتر ایالات متحده

  جنون تسلیحاتی محمدرضاشاه

  حضور امریکا در روند سیاستگذاری نظامی شاه آنقدر نهادینه شده بود ک حتی کارتر دمکرات با شعارهای لیبرالی نیز نتوانست خللی در خریدهای نظامی ایران ایجاد نماید و شاه توانست از طریق دوستان امریکایی خود نظیر کسینجر، جرالد فورد، دیوید راکفلر و... کارتر را بر ضرورت استمرار پمپاژ اسلحه به ایران متقاعد نماید.
  1395/8/12 09:04

  فراز و فرود داور،تیمورتاش و نصرت‌الدوله فیروز

  مثلث بد فرجام از اوج تا قهقراء

  تیمورتاش،علی اکبر داور و نصرت‌الدوله فیروز با اتحاد یکدیگر، دربار و بوروکراسی را که دو پایه از سه رکن حکومت رضاخان بود تحت سلطه دیکتاتوری پهلوی اول در آوردند.
  1395/6/29 09:57

  به مناسبت عزل سیدضیاءالدین طباطبایی

  کودتا ردایی برای تجدد سلطان

  کودتای سوم اسفند 1299 مقدمه‌ای بود برای تغییر جنس نظام سیاسی حاکم بر ایران. به عبارتی بهتر با این کودتا، نظام سیاسی ایران از سلطانیسم به نئوسلطانیسم تغییر یافت.
  1395/3/1 14:52

  مقایسه مقاومت ارتش ایران در مقابل روسها و متفقین

  قوای عباس میرزا و ارتش مدرن رضاشاهی!

  همان طور که می دانیم ارتش رضاشاه در مقابل هجوم نیروهای متفقین (روس و انگلیس) از شمال و جنوب حتی 24 ساعت نیز دوام نیاورد اما آیا می‌دانید که ارتش عباس میرزا در مقابل روسها بیش از دوازده سال جنگید؟
  1395/3/1 09:21

  داستان قوای نظامی ایران در دوران پدر و پسر

  نهاد ارتش در دوره پهلوی را می‌توان به مثابه ملک شخصی رضاشاه و محمدرضاشاه تلقی کرد. از این روست که همزمان با تبدیل ارتش به عنوان نهاد تامین کننده منافع خاندان سلطنتی، شاه نزدیکان و اقوام خود را در راس قوای نظامی گماشت تا به اجرای مو به موی سیاستهای تعیین شده از جانب وی بپردازند.
  1395/1/28 10:09

  وحدت ارتش وسپاه،با تلاش او عملی شد

  سردار علی فضلی فرمانده محبوب وپرسابقه دوران دفاع مقدس،از دوستان دیرین سپهبد شهید صیاد شیرازی به شمار می رود.او که به قول خود: از 20 سال قبل از شهادت آن بزرگ با وی در ارتباطی کاری وتنگاتنگ بوده،شمه ای از خاطرات خویش دراین باره را، در این گفت وشنود باز گفته است. امید آنکه انتشار اینگونه گفت وشنودها،درتبیین بیشتر سیره آن نظامی پارسا ومومن موثر افتد.
  1395/1/22 15:14
88

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.