مطالب مرتبط با واژه 'امام خمینی'

  «ناگفته‌هایی از عزیمت و بازگشت امام خمینی از بهشت زهرا در 12 بهمن 1357» در گفت‌وشنود با خلبان مجید دشتبان

  امام فرمود: توکل تان به خدا باشد، اتفاقی نمی‌افتد!

  خلبان مجید دشتبان افسری است که در 12 بهمن 1357، امام خمینی را به محل سخنرانی در بهشت زهرای تهران و سپس به بیمارستان هزارتختخوابی سابق انتقال داد. در گفت‌وشنود پی‌آمده، او به بیان شمه‌ای از خاطرات خویش، از آن روز تاریخی پرداخته است.
  1399/11/12 13:41

  دو سویه بازنمایی غربی‌ها از واقعیت امام خمینی؛

  رسانه‌های غربی چه تصویری از امام ارائه می‌دادند؟

  در ماه‌های منتهی به انقلاب، تحلیلگران و رسانه‌های اروپایی و آمریکایی دریافتند که پیروزی انقلاب و نظام سیاسی بعدی در ایران متأثر از شخصیت امام خمینی است؛ بر همین اساس رویکرد دوگانه‌ای برای به تصویر کشیدن چهره ایشان در پیش گرفتند
  1399/11/12 12:06

  دو راهی پیش روی ژیسکاردستن؛

  چرا فرانسه از خروج امام خمینی جلوگیری نکرد؟

  پیش از قطعی شدن حرکت امام خمینی از فرانسه به تهران، بسیاری از حامیان رژیم پهلوی امیدوار بودند که فرانسه، یکی از متحدان غربی شاه، مانع از خروج امام از این کشور شود، اما این انتظار در عمل محقق نشد. چرا فرانسه از خروج امام خمینی جلوگیری نکرد؟ آیا به طور کلی فرانسه توانایی جلوگیری از خروج امام را داشت؟
  1399/11/11 18:18

  چرا مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» در روزنامه اطلاعات منتشر شد؟؛

  ماجراهای پس پرده انتشار یک مقاله

  ظهر شنبه 17 دی 1356، در صفحه هفت روزنامه اطلاعات، بخش «نظرها و اندیشه‌ها»، مقاله‌ای دوستونی به چشم می‌خورد با عنوان «ایران و استعمار سرخ و سیاه» که در آن، به امام خمینی، مرجع تقلید انقلابی مردم، توهین شده بود. اینکه چرا شاه به انتشار چنین مقاله‌‎ای دست زد و با آن، به نوعی انتحار سیاسی کرد پرسشی است که برای پاسخ به آن باید به یک هفته پیش از تاریخ انتشار مقاله بازگشت
  1399/10/21 12:22

  21 دی 1343

  ساواک: برخی از «روحانیون» از یکه‌تازی [آیت‌الله] خمینی خشنود نیستند ولی در برابر احساسات مردم ساکت هستند!/ برف راه را برای عزیمت پادشاه نروژ به شیراز بست!/ سیل تهران یک نفر را کشت و خسارات زیادی به بار آورد!/ آسفالت خراب خیابان‌ها را بارندگی خراب‌تر کرد!/ صندوق عمران توسعه کشاورزی تا ماه آینده تأسیس می‌شود/ قرارداد متمم نفت برای امضا به اروپا و آمریکا برده شد!/ قانون بانکی و پولی کشور تا پایان سال تغییر می‌کند!
  1399/10/21 00:00

  «روایتی از سیر فعالیت دفتر امام خمینی در ادوار گوناگون» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله سیدهاشم رسولی محلاتی

  از اولین کسانی بودم که در درس خارجِ عمومی امام، شرکت کردم

  روزهایی که بر ما می‌گذرد، تداعی‌گر سالروز رحلت عالم محقق و خدمت‌گذار، زنده‌یاد آیت‌الله سیدهاشم رسولی محلاتی است. هم از این روی و در گرامیداشت خاطره آن فقید سعید، گفت‌وشنودی از ایشان درباره «سیر فعالیت دفتر امام خمینی در ادوار گوناگون» را به شما تقدیم می‌نماییم. این سومین گفت‌وشنودی است که از آن مرحوم، بر این تارنما قرار می‌گیرد و برون‌داد آن، تواترها و بازگویی‌هایی است که تاریخ‌پژوهان زندگی رهبر کبیر انقلاب اسلامی را به‌کار خواهد آمد.
  1399/10/20 12:00

  «تأملاتی تاریخی در باب نسبت امام خمینی با انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد آیت‌الله محمد یزدی

  مبارزان انقلاب، فکر می کردند کارشان نیم قرن بعد ثمر خواهد داد!

  نزدیک به یک ماه از رحلت یار دیرین انقلاب و نظام اسلامی، زنده‌یاد آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی می‌گذرد. هم از این روی و در نکوداشت مکانت دینی و انقلابی آن عالم مجاهد، گفت‌وشنودی با وی را به شما تقدیم می‌کنیم که طی آن، به بررسی «نسبت امام خمینی با انقلاب اسلامی» پرداخته‌اند. روحشان شاد و بر خوان رحمت الهی میهمان باد.
  1399/10/15 12:00
480

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.