مطالب مرتبط با واژه 'طیب حاج‌رضایی'

  در گفت‌وشنود با یک شاهد عینی؛

  روایتی از زندگی، منش و دادگاه طیب حاج رضایی

  یکی از ناگفته‌ها در خصوص رویدادهای مرتبط با قیام 15 خرداد دادگاه محکومین این قیام است. برجسته‌ترین چهره این دادگاه بی‌شک طیب حاج رضایی از لوطی‌های معروف تهران بود که آن زمان جایگاهی ویژه در تهران داشت. دکتر مهدی صابونچیان، معاون وقت خبرگزاری آلمان در ایران، یکی از معدود افرادی است که افزون بر آشنایی طیب حاج‌رضایی، در دادگاه او حضور داشته است؛ ازهمین‌رو گفت‌و‌گو با او دربردارنده نکته‌های تازه‌ای درباره جزئیات این دادگاه و زندگی طیب حاج‌رضایی خواهد بود.
  1398/3/21 15:54

  به مناسبت تیرباران طیب حاج رضایی؛

  از عیاری تا لمپنیسم: کارکرد مثبت و منفی لوطیها

  کم نبودند اشخاصی چون شاهرخ ضرغام، اصغر بنایی، حاج اسماعیل رضایی و طیب حاج رضایی که گوهر ذاتی خویش را دوباره بازیافتند و در مسیر حق گام برداشتند. اما گاهی لوطیان در مواجهه با حاکمیت و مردم نقشی را برعهده می‌گرفتند که وجهی منفی را در اذهان برجای می‌گذاشت که مصداق بارز آن در شعبان جعفری و بعینه مشاهده می‌کنیم.
  1396/8/14 06:00

  دو روی سکه زندگی طیب حاج رضایی

  از ظلمت تا روشنایی

  در واقعه 15 خرداد طیب نقشی اساسی ایفا کرد و با بستن بازار میوه، تظاهراتی در حمایت از امام(ره) به راه انداخت و برخلاف تصور رژیم که انتظار داشت طیب حداقل از برپایی تظاهرات در میدان جلوگیری کند، خود سردسته تظاهرکنندگان بر علیه رژیم شاه شد.
  1395/8/12 13:36

  لوتیها با غیرت بودند و کشورشان را دوست داشتند

  نقش آفرینی عیاران در تحولات تاریخ معاصر ایران، از سرفصلهای شاخص مطالعه در این موضوع است. از دوران نهضت ملی به بعد، نقش این طیف در رخدادهای اجتماعی و سیاسی ایران پررنگ تر شد تا جایی که برخی رویدادها را نمی‌توان بدون توجه به متغیر حضور آنان تحلیل کرد. در گفت وشنود پیش روی، دکتر اسدالله بادامچیان ابعاد این موضوع را بیشتر بررسی کرده است.
  1394/8/16 09:57

  در بازجویی گفته بود: من با امام حسین(ع) در نمی‌افتم!

  حاج محسن رفیق دوست به لحاظ شغل پدر، از نزدیک شاهد رفتارهای شهید طیب حاج رضایی بوده و از وی خاطراتی شنیدنی دارد. او دخالت مؤثر طیب در قیام 15 خرداد را رد می‌کند، اما بر این باور است که ارادت او به ساحت حسینی(ع)، موجب شد که زیر بار درخواستهای ساواک نرود و همین امر نیز، چنان سرنوشتی را برای او رقم زد.
  1394/8/12 15:36

  از عیاری تا لمپنیسم! مصاحبه با آقای حسین شاه حسینی راجع به: شعبان جعفری و طیب حاج رضایی

  در ذهن مردم ما ٬ شعبان جعفری و طیب حاج رضایی ٬ دو چهره کاملاً متضاد دارند: اوّلی عنصری وابسته به رژیم ستمشاهی ٬ و شریک و پشتیبانِ مظالمِ آن محسوب می شود (و اتفاقاً خاطرات شعبان نیز بر صدقِ این باورِ ملیّ مُهر تأیید می‌زند و در مواردی٬ حتی او را در دفاع از سلطنت پهلوی ٬ کاسه داغ تر از آش ــ یعنی ژنرالهای رژیم...
  1394/4/23 09:48

  فصلنامه تاریخ معاصر ایران؛ شماره 26 (تابستان 1382)

  فصلنامه تخصصی تاریخ معاصر ایران؛ سال هفتم٬ شماره بیست و ششم، تابستان 1382
  1382/4/14 00:00
10

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.