مطالب مرتبط با واژه 'آیت‌الله مرتضی مطهری'

  استاد مطهری چگونه به تلفیق جمهوریت و اسلامیت می‌اندیشید؟

  آیت الله مرتضی مطهری از جمله مهمترین ایدئولوگهای نظام اسلامی است. اندیشه فکری او در باب طرح‌ریزی حکومت اسلامی در قالب نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر دو اصل اساسی بود: اول رفع نیازهای جامعه و دوم نو آوری.
  1395/2/11 15:19

  جمهوری اسلامی؛ قابی از اسلام سیاسی در آیینه زمان

  توجه امام به شرایط و مقتضیات کنونی جامعه، موجب شد تا آرای مردم در تعیین شکل حکومت مهم و اثرگذار تلقی گردد. در واقع ایده اسلامی بودن حکومت هنگامی توانست عینیت یابد که به جامعه متصل شد و مردم را پشتوانه خود قرار داد. از اینجاست که جمهوری اسلامی به عنوان قالبی برای آمیختگی آموزه¬های اسلامی با مقتضیات زمان عیان گردید...
  1395/1/10 12:13

  آنچه را که می دیدم، باور نمی کردم!

  آنچه در پی می‌آید واگویه‌ای است از واپسین لحظات حیات استاد شهید آیت‌الله مطهری از زبان تنها شاهد زندi رویداد شهادت آن بزرگ. مرحوم مهندس مصطفی کتیرائی که همنشین استاد در جلسة شبانگاه 11اردیبهشت 1358 مؤسسة متاع و نیز همراه وی در واپسین گامهایش بود، پس از سپری شدن دهها سال  از آن شب ظلمانی، به روایت مشاهدات خویش از آن رویداد مهم پرداخته است. کتیرائی اما، از سال 1329 با استاد آشنا شد و این آشنایی پس از چندی به رابطه‌ای صمیمی بدل گشت، رابطه‌ای که نقل برخی از خاطراتش را در گفت و شنود با مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران  فرو نگذارده است.
  1394/11/18 15:44

  استاد برای سیر و سلوک، به علامه تهرانی مراجعه کردند

  شاید بتوان ناب ترین و دست اول ترین خاطرات درباره هر شخصیتی را، از زبان نزدیکان وی شنید. مهندس عباس هادی‌زاده اصفهانی، داماد استاد شهید آیت الله مطهری است که از دوره ارتباط خویش با آن بزرگ، خاطراتی شنیدنی دارد. با او در سالروز شهادت آن متفکر یگانه و به نیت شنیدن خاطراتش به گفت وگو نشستیم که نتیجه آن در پی می آید.
  1394/3/2 10:46

  علاقه‌ای به تهییج کاذب مخاطب نداشت

  حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی‌اصغر مرواریدِ خراسانی، از روحانیون پرسابقه و مجاهد تهران به شمار می رود. پیشینه آشنایی او با خاندان شهید آیت الله مطهری، به گذشته‌های دور باز می‌گردد و از دوران انس و مؤانست با آن بزرگوار گفتنیهای فراوان دارد. گفت وشنودی که پیش روی دارید، بخشی از این خاطرات را در خود دارد.
  1394/2/13 12:35

  حجاب کامل از نظر ایشان چادر بود

  هماره نزدیکترینها به هر شخصیتی، روایتی واقع بینانه تر از منش او داشته اند. از همین روی در بازکاوی منش فردی و تربیتی استاد شهید آیت الله مطهری، به گفت وشنود با دختر ارجمند ایشان پرداخته ایم. آنچه در پی می آید ناگفته‌های سرکار خانم سعیده مطهری از منش پدر در خانه و خانواده است.
  1394/2/13 12:31

  آیت‌الله مرتضی مطهری

  استاد مرتضی مطهری در دوازدهم جمادی‌الاول 1338 (12 بهمن 1298) در قریه فریمان دیده به جهان گشود. پدر او شیخ محمدحسین مطهری که تحصیلات خود را در نجف اشرف به پایان رسانده بود، یکی از روحانیون برجسته و معظم فریمان بود.مرتضی دروس مقدماتی را نزد ایشان فرا گرفت و در دوازده سالگی راهی شهر مقدس مشهد شد و مدت پنج سال به فراگیری ...
  1393/10/9 14:23
57

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.