مطالب مرتبط با واژه 'فلسطین'

  تأملی در مواجهه مصدق با مسئله فلسطین

  الگویی برای جریان ملی‌گرا

  در تاریخ ایران اغلب حمایت‌ها از فلسطین و مقابله با اسرائیل توسط جریان‌های اسلامی یا جریان چپ بوده، اما مصدق با وجود اختلاف شدید با جریان‌های ذکرشده، در زمینه حمایت از فلسطین و مقابله با اسرائیل رویکردی شبیه دغدغه‌های آنها اتخاذ کرد. چرا او با توجه به سرچشمه فکری‌اش به چنین اقدامی دست زد؟
  1398/7/22 08:00

  بررسی ارتباط سازمان مجاهدین خلق با مبارزان فلسطینی

  چرایی رابطه کوتاه‌‎مدت مجاهدین خلق با مبارزان فلسطینی

  در دوره جنگ سرد، بحران فلسطین یکی از کانون‌های مناقشه شرق و غرب شده بود. در این میان، سازمان مجاهدین خلق، که یکی از نیروهای ضدقدرت در دوره پهلوی بود، ابتدا به همکاری با سازمان الفتح روی آورد، اما پس از مدتی از این رویکرد دست کشید؛ چرایی این رفتار سازمان زمانی درک می‌شود که رویکردهای موجود در نظام بین‌المللی درک شود
  1398/6/7 08:00

  مسئله‌ فلسطین در عملکرد آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری

  بیت‌المقدس فقط یک شهر نیست

  رژیم صهیونیستی متکی به جمعیت مهاجر ایجاد شد. در سال‌هایی که فلسطین تحت قیمومیت بریتانیا بود یهودیان از کشورهای مختلف به فلسطین انتقال داده می‌شدند. این مهاجرت‌ها تحت نظر آژانس یهود انجام می‌شد. در ایران نیز کمیته‌هایی مأمور ترغیب و انتقال یهودیان به فلسطین بودند.
  1398/2/3 08:00

  در آستانه سالروز تاسیس سفارت فلسطین در ایران

  مسئله فلسطین؛ تقابلِ دولتِ منفعت‌طلب و جامعۀ آرمان‌خواه

  امام خمینی دو روز پیش از قیام 15 خرداد در سخنرانی انتقادی فرمودند: روابط مابین شاه و اسرائیل چیست که سازمان امنیت می‌گوید از اسرائیل حرف نزنید، از شاه هم حرف نزنید، این دو تا تناسبشان چیست؟
  1397/11/27 06:00

  روابط ایران و اسرائیل در دهه 50 به روایت اسناد لانه جاسوسی؛

  پشت پرده روابط دو هم‌پیمان

  رژیم پهلوی تمام تلاش خود را برای مخفی کردن روابط با اسرائیل انجام می‌داد به همین دلیل، سفرای اسرائیل در ایران از انجام امور تشریفاتی معاف بودند. همچنین پرچمی مقابل ساختمان هیئت نمایندگان اسرائیل در تهران وجود نداشت و همین مسأله باعث می‌شد، رفت و آمد سفرا و نمایندگان اسرائیلی با راحتی بیشتری انجام شود.
  1397/6/18 06:00

  به مناسبت ابراز نگرانی اسرائیل از بازگشت امام به ایران؛

  هراس تل‌آویـو از پـرواز انـقـلاب

  آغاز روابط سیاسی ایران و اسرائیل به اسفندماه سال 1328 بازمی‌گردد؛ پرسش مهم این است که این روابط از آن زمان تا سال 1357، یعنی طی 29 سال، چگونه پیش رفته بود که مقامات تل‌آویو از بازگشت امام خمینی به ایران در بهمن 1357 احساس خطر کردند؟
  1396/11/10 06:00

  موضع شاه در قبال فلسطین در واپسین روزهای سلطنت

  آنطور که از مطالب روزنامه‌ها بر می‌آید: شاه تصمیم قاطع دارد که از سیاست انور سادات در مورد فلسطین پیروی کند. یعنی اینکه: ایران ضمن مخالفت با تشکیل دولت مستقل فلسطینی، حق اسکان فلسطینی‌ها در موطنشان و نیز حقوق آنان در تعیین سرنوشتشان را به رسمیت می‌شناسد...
  1396/4/7 13:55

  «نسبت شهید سید عباس موسوی با اندیشه انقلاب ایران وفلسطین»درگفت وشنود با احمد جبریل رهبر جنبش خلق برای آزادی فلسطین

  او از تجربه انقلاب اسلامی ایران الگو برداری کرد

  استاداحمد جبریل رهبر جنبش خلق برای آزادی فلسطین، از دوستان ومراودان علامه شهید سید عباس موسوی دبیرکل فقید جنبش حزب الله لبنان است واز تعاملات خویش با وی،خاطرات وتحلیل هایی شنیدنی دارد.او در سالگرد شهادت آن یاردیرین ودرگفت وشنودی که درپی می آید،درباب میزان تاثیر پذیری شهید موسوی از تجربه انقلاب اسلامی ایران سخن گفته است.امید آنکه مقبول افتد.
  1395/11/27 13:36

  به مناسبت تحریم ارتباط با رژیم صهیونیستی از جانب امام(ره)

  فلسطین؛ مهمترین دغدغه بین‌المللی خمینی کبیر

  امام خمینی تاکید زیادی بر مبارزه با صهیونیسم و همچنین آزادی فلسطین داشت. چرا مسئله فلسطین دارای چنین اهمیتی در اندیشه های ایشان است؟ فلسطین چه جایگاهی در نظام فکری بنیانگذار جمهوری اسلامی داشت؟
  1395/3/17 09:07

  فرزند مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی: افکار و رفتار آیت الله سید محمود طالقانی برای نسل جدید ناشناخته است

  به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران،‌ وی با اشاره به دیدگاه کلان و آینده نگر این یار امام، تصریح کرد:‌ اگر بر افکار و سخنان ایشان مروری داشته باشیم مشاهده می‌کنیم موضوعاتی که وی در خطبه های نماز جمعه تهران در 35 سال پیش مطرح می نمود امروز نیز موضوعیت دارد. به طور نمونه آیت‌الله طالقانی از همان زمان مباحث مرتبط با فلسطین اشغالی و ظلمی را که به مردم می شود از تریبون نماز جمعه...
  1393/6/15 15:43
10

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.