مطالب مرتبط با واژه 'دوره انقلاب اسلامی'

  پیوند میان مسجد و انقلاب اسلامی؛

  خیزشگاه انقلاب اسلامی ایران

  در انقلاب کبیر فرانسه، از «زندان باستیل» در شهر پاریس و در انقلاب اکتبر 1917م روسیه، از محیط‌های کارگری، کارخانه‌ها و جوامع دهقانی به‌عنوان خیزشگاه انقلاب نام برده شده است. انقلاب اسلامی ایران هم از خاستگاه و پایگاه ویژه‌ای برخوردار بود که در پیروزی آن سهم بسزایی داشت
  1399/11/25 16:00

  «حاشیه و متن یک دستگیری به دلیل عضویت در حزب ملل اسلامی» در گفت‌وشنود با احمد احمد

  رفتار نگهبان‌ها با ما، مثل یک حیوان وحشی بود!

  آنچه در پی می‌آید، گوشه‌ای از یادها و یادمان‌های احمد احمد، یکی از نمادهای مبارزه و مقاومت، در سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی است. وی در گفت‌‎و‌شنود پی‌آمده، آغاز و انجام دستگیری و همچنین بازجویی‌ها و شکنجه‌های خویش، در پی لو رفتن تشکیلات و اعضای حزب ملل اسلامی را باز گفته است.
  1399/11/25 13:00

  «نسبت‌سنجی سلسله پهلوی با دولت آمریکا در دوران انقلاب اسلامی» در گفت‌وشنود با مسعود رضایی

  غرب برای جلوگیری از سقوط شاه، همه ترفندها را به کار برد!

  نسبت‌سنجی سلسله پهلوی با دولت آمریکا در دوران انقلاب اسلامی، در عداد مهم‌ترین مباحث در بازشناسی این مقطع از تاریخ معاصر ایران به‌شمار می‌آید. بازخوانی این مقوله، هنگامی اهمیت مضاعف می‌یابد که به محمل پاره‌ای از شایعات و گمانه‌های نادرست مبدل شده است! در گفت‌وشنود پی‌آمده، مسعود رضایی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، دراین‌باره به طرح دیدگاه‌های خود پرداخته است.
  1399/11/23 08:00

  چرا طرح کودتا علیه انقلاب اسلامی عملی نشد؟؛

  استراتژی حافظان وضع موجود در برابر انقلاب اسلامی

  فضای انقلاب اسلامی مانند همه انقلاب‌ها، دربرگیرنده دو گروه نیروهای انقلابی و حافظان وضع موجود بود. بی‌شک حافظان وضع موجود استراتژی‌های بسیاری برای حفظ نظام سلطنت در ذهن داشتند که یکی از آنها کودتا بود، اما چرا این طرح عملی نشد؟
  1399/11/20 14:42

  «یک زندان سیزده‌‎ساله، در آیینه روایتی کوتاه» در گفت‌وشنود با زنده‌یاد ابوالقاسم سرحدی‌زاده

  جلسات رمضان و عاشورای ما در زندان، حتی روحیه چپی‌ها را هم تقویت می‌کرد!

  دهه فجر امسال، اولین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است که زنده‌یاد ابوالقاسم سرحدی‌زاده، مبارز دیرپای نهضت اسلامی، در میان ما نیست! هم از این روی در نکوداشت یاد و خاطره مقاومت وی در تحمل زندان سیزده‌ساله رژیم ستمشاهی، گفت‌وشنود ذیل آمده را به شما تقدیم می‌کنیم.
  1399/11/19 12:40

  اسرائیل و انقلاب اسلامی ایران؛

  سناریوهای سه‌گانه برای مهار انقلاب اسلامی

  با آشکار شدن نشانه‌های پیروزی انقلاب اسلامی، موقعیت اسرائیل در ایران با اعتراض جدی مردم انقلابی و محافل سیاسی ـ مذهبی روبه‌رو شد. در چنین وضعیتی، مقامات تل‌آویو، هراسان از به خطر افتادن منافع گسترده اسرائیل در ایران، درصدد تضعیف نیروهای انقلابی و مبارزه با انقلاب برآمدند و در این مسیر سناریوهای سه‌گانه‌ای را به آزمون گذاشتند
  1399/11/19 11:42

  اجتماعات انقلابی به روایت اسناد سفارت آمریکا؛

  چرا اعتراض‌های دهه 1350 به ثمر نشست؟

  اعتراض‌های سیاسی علیه رژیم پهلوی از سال‌ها قبل آغاز شده بودند، اما اعتراض‌های دهه 1350 و به‌ویژه اعتراض‌های سال‌های 1356 و 1357 بودند که به ثمر نشستند و به تحول سیاسی بزرگی منجر شدند. این اعتراض‌ها چه ویژگی و مشخصه‌ای داشتند که آنها را از قیام‌های پیشین خود متمایز کرد
  1399/11/18 18:49

  «خاطراتی از مقطع همکاری با گروه موسوم به مجاهدین خلق و پیامدهای آن» در گفت‌وشنود با عزت‌الله مطهری (‌شاهی)

  در کمیته مشترک، شش ماه مرا به تخت بستند تا عبرت دیگران شوم!

  همکاری با سازمان موسوم به مجاهدین خلق و پیامدهای آن، از مهم‌ترین سرفصل‌های زندگی مبارزاتی عزت‌الله مطهری (‌شاهی) است. وی در آستانه چهل‌ودومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و در این گفت‌وشنود، به پاره‌ای از خاطرات تراژیک و شنیدنی آن بخش از حیات سیاسی خویش اشاره کرده است.
  1399/11/18 13:35

  بزرگ‌ترین شکست دولت کارتر؛

  طرح استراتژیست معروف آمریکا در برابر انقلاب ایران

  ژبیگنیو برژینسکی، که به دلیل اشرافش بر مسائل سیاست خارجی، مشاور امنیت ملی در دولت کارتر شد، دستاوردهای چشمگیری در صلح میان اعراب و رژیم غاصب اسرائیل، روابط آمریکا و چین و مسئله افغانستان داشت. با توجه به این دستاوردها برای آمریکا، باید دید این استراتژیست معروف در برابر انقلاب اسلامی در ایران چه طرحی ارائه کرد؟
  1399/11/16 19:07

  «یادها و یادمان‌هایی از رویکردهای مبارزاتی مسجد جلیلی تهران» در گفت‌وشنود با محمدعلی زوارزاده

  در پوشش خدمات رفاهی، فعالیت سیاسی نیز می‌کردیم!

  راوی خاطرات پی‌آمده، از فعالان خدماتی و مبارزاتی مسجد جلیلی تهران در دوران حاکمیت رژیم گذشته است. محمدعلی زوارزاده در این گفت‌وشنود، شمه‌ای از رویکردهای مبارزاتی این مسجد و امام جماعت آن، مرحوم آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی در آن دوره را بازگفته است.
  1399/11/15 11:57

  وجوه تمایز انقلاب اسلامی از جنبش مشروطه و نهضت ملی شدن نفت؛

  دلایل حاشیه‌نشینی روشنفکران در انقلاب اسلامی

  بررسی رویدادهای مهمی چون جنبش مشروطه، ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی نشان می‌دهد برخلاف دو جنبش نخست، که در نهایت، کار به دست روشنفکران افتاد و روحانیان منزوی شدند، در انقلاب اسلامی این گونه نشد. چرا برخلاف گذشته، در این انقلاب، روشنفکران به حاشیه رفتند؟
  1399/11/14 18:12
427

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.