مطالب مرتبط با واژه 'انجمن‌های ایالتی و ولایتی'

  به مناسبت تصویب لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی؛

  پایان عصر محافظه‌کاری پهلوی دوم در برابر روحانیت

  در نامه علمای تهران نسبت به تصویب لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی آمده بود: « می خواهیم بپرسیم مگر دولت برای سرنوشت یک ملت می‌تواند با تصویبنامه قانون بگذراند؟ مگر با نبودن نمایندگان واقعی مردم می‌توان برای سرنوشت یک ملت قانون گذراند؟ این عمل در دنیا عمل ظالمانه‌ای است».
  1397/7/17 06:00

  تاکید امام(ره) در نجف بر رد هرگونه مذاکره با رژیم پهلوی؛

  امام خمینی؛ چرخش روحانیت از اصلاح به انقلاب

  به اعتقاد ایشان، سلطنت نهادی طاغوتی و به‌جا مانده از دوره شرک بود که با اسلام سازگاری نداشت. در اندیشه امام خمینی رسالت حضرت موسی (ع) آزادی مردم از چنگ فراعنه بود. همچنین حضرت محمد (ص) ملک‌الممالک را که به اعتقاد امام خمینی، مترادف با شاهنشاه بود، منفورترین القاب می‌دانست.
  1397/3/13 06:00

  هشدار امام خمینی به محمدرضاشاه در سالروز واقعه کشف حجاب؛

  دنباله‌روی پسر از پدر

  رضا شاه و پسرش هر دو به اقداماتی متوسل شدند که از مهم‌ترین آنها باید به فرمان کشف حجاب رضاشاه اشاره نمود که به جامعه مذهبی ایران شوکی عمیق وارد کرد. فرمان کشف حجاب همواره مورد بحث بوده و امام خمینی نیز در 17 دی ماه 1341 دوباره به این مهم اشاره می‌کند.
  1396/10/16 06:00

  به مناسبت تصویب لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی

  مصوبه‌ای برای نفوذ بهائیت در ایران

  موضوع نفوذ و قدرت‌یابی بهائیت در این لایحه به حدی آشکار بود که امام خمینی نیز با اشاره به آن، استقلال و اقتصاد کشور را در خطر قبضه بهائیان دانست و اعلام نمود: «مملکت را به همین دلیل نیز این‌جانب حسب وظیفه شرعیه به ملت ایران و مسلمین جهان اعلام خطر می کنم. قرآن کریم و اسلام در معرض خطر است. استقلال مملکت و اقتصاد آن در معرض قبضه صهیونیستها است که در ایران به حزب بهایی ظاهر شدند...تلویزیون ایران پایگاه جاسوس یهود است.»
  1396/7/16 10:15

  «خاطره ها ونکته هایی از دوران آغازین نهضت اسلامی»درگفت وشنود با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد آل‌طه

  روزهای ملتهب اما پربرکتی بودند

  در روزهایی که بر ما گذشت،یکی از خطبای نامدار وپرسابقه کشور واستان قم،مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید محمد آل‌طه دارفانی راوداع گفت ورهسپار ابدیت گشت.اینک درتکریم پیشینه تبلیغی ومبارزاتی آن مرحوم،گفت وشنودی را که طی آن به بیان خاطرات خویش از دوران آغازین نهضت اسلامی پرداخته بودند، به شما تقدیم وبرای آن سفرکرده علو درجات مسئلت می کنیم.
  1396/1/14 11:00

  به مناسبت صدور فتوای تاریخی رهبر انقلاب اسلامی؛

  چرا امام خمینی نوروز سال 42 را عزای ملی اعلام کرد؟

  امام خمینی در رابطه با تجاوزات دستگاه به احکام مقدسه اسلام، فتوای خود را صادر نمودند و گفتند: «... چنانچه اطلاع دارید دستگاه حاکمه می خواهد با تمام کوشش به هدم احکام ضروریه اسلام قیام و به دنبال آن مطالبی است که اسلام را به خطر می اندازد، لذا این جانب عید نوروز را به عنوان عزا و تسلیت به امام عصر جلوس می کنم و به مردم اعلام خطر می نمایم.»
  1395/12/18 09:24

  مقایسه آراء امام(ره) درخصوص رأی زنان قبل و بعد از انقلاب

  مشارکت آری؛ ابزارانگاری خیر

  در مقایسه با سال 1341، اگر امام(ره) بعد از انقلاب با رأی زنان موافق بودند علتش مردمی و مشروع بودن حکومتی می‌باشد که بستر فعالیت اجتماعی زنان در قالب احکام اسلامی را فراهم کرده است.
  1395/7/14 10:53

  فرستادگان «اشرف»را از اصفهان بیرون راندیم!

  حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا فیروزیان از فعالان تاریخ معاصر به ویژه در دو دوره «نهضت ملی» و «انقلاب اسلامی» است. او از جریان نهضت در بسیاری از شهرهای ایران به ویژه شهر اصفهان خاطراتی شنیدنی دارد که شمه ای از آن را در گفت وشنود پیش روی بازگو کرده است. با سپاس از فرزند ارجمند ایشان که زمینه این مصاحبه را فراهم ساختند.
  1394/11/11 09:44
18

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.