مطالب مرتبط با واژه 'فدائیان اسلام'

  ریشه‏‌های درگیری شیخ علی لر و طرفدارانش با فدائیان اسلام قم

  آغاز اختلاف را اینجا من از قول برادرم می‏‌گویم. من یک برادری دارم از خودم بزرگ‏تر، به نام محمّدتقی مجتهدزاده که واعظ است. آن روزها در قم بود. پادرد داشت؛ عصا می‏‌گرفت دستش و جزو طلبه‌‏هایی بود که با فدائیان اسلام بودند. واحدی چند روزی توی خانه‏ اش مخفی بوده است. نامه‏ای می‏ نویسند فدائیان اسلام و توی آن اوضاع...
  1394/4/31 10:11

  زندگانی فرزند برومند اسلام عبدخدایی

  محمدمهدی عبدخدایی، فرزند حجت ‏الاسلام آقای حاج شیخ غلامحسین تبریزی می ‏باشند که معظم ‏له از علمای فعال و مبارز عصر حاضر بوده سوابق مبارزات ایشان در دوره بیست ساله دیکتاتوری نشان می‏ دهد که این مرد دانشمند، در خطرناک‏ترین مواقع، بیباکانه مبارزه نموده و تا حدود امکان از نفوذ و توسعه بیدینی کاسته‏ اند...
  1394/3/17 11:45

  سید مجتبی نواب صفوی

  سید مجتبی میرلوحی معروف به نواب صفوی (1303ش ـ 1334ش)، از روحانیون مبارز و رهبر جمعیت «فدائیان اسلام» در خیابان خانی آباد تهران در خانواده‌ای روحانی متولد شد. نسب وی از جانب مادر به دودمان صفویه، و از طرف پدر به سادات معروف میرلوحی اصفهان می‌رسید. پس از اتمام دوره ابتدایی، وارد مدرسه صنعتی آلمان...
  1394/2/28 11:36

  گفت: مصدق با دست خودش از بین رفت

  عالم فرزانه و کهنسال آیت الله حاج شیخ محمد واعظ زاده خراسانی از شاگردان مبرز مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی است. وی در عین حال با برخی اضلاع نهضت ملی از جمله مرحوم آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی و شهید نواب صفوی نیز آشنایی داشت و در مجموع می‌تواند رابطه «آیت الله بروجردی و نهضت ملی» را تبیین کند. گفت وشنود پیش روی، با همین موضوع با ایشان صورت گرفته است.
  1394/1/11 11:09

  جمعیت فدائیان اسلام؛ گفت وگو با احمد شهاب

  احمد شهاب متولد 1298 از اعضای اولیه و فعال جمعیت فدائیان اسلام و در شمار یاران نزدیک سید مجتبی میرلوحی [نواب صفوی] به شمار می‌رود و از نزدیک ناظر بسیاری از فعالیتهای سیاسی و نظامی این جمعیت بوده و در چند مورد مانند قتل احمد کسروی (1324) و ترور حسنعلی منصور (1343) مشارکت فعال داشته است. وی بارها به زندان ...
  1393/12/9 10:58

  عراقی گفت: در قم کسی پیدا شده که همانی است که ما می‌خواهیم!

  مجاهد بزرگ حاج هاشم امانی، از پیشکسوتان مبارزات اسلامی در ربع قرن اخیر است. او فعالیتهای خویش را از دوران پس از شهریور20 آغاز کرد وآن را تا پیروزی انقلاب تداوم بخشید. می‌توان گفت که داستان زندگی این مبارز نستوه، تاریخچه انقلاب اسلامی است و چه روزهایی بهتر از دهه مبار فجر که مرور شود.
  1393/11/27 09:38

  فاطمی رابط دربار و مصدق بود

  ترور دکتر حسین فاطمی پس از سپری شدن دهها سال، هنوز محل گمانه‌ها و تحلیلهای گوناگون است. شاید مطالعه واپسین تحلیلهای محمدمهدی عبدخدایی (ضارب فاطمی) در سالروز این رویداد، یکی از به هنگام ترین کارها باشد.
  1393/11/25 14:02

  خلوص نواب، برادرم را جذب کرد

  راوی خاطراتی که پیش روی شماست، برادر و همگام  ِدیرین شهید استاد خلیل طهماسبی در فعالیتهای مبارزاتی اوست. علی طهماسبی از طریق برادرش با فداییان اسلام و شهید سید مجتبی نواب صفوی آشنایی یافت و تا پایان حیات آنان، با ایشان همراه و همدل بود. آنچه پیش روی دارید، بخشی از خاطرات وی در این باره است که در گفت وشنود با ما بیان داشته است.
  1393/10/30 09:29

  گفت: با همین لباس روحانیت اعدام می‌شوم!

  فقید سعید، مرحوم حاج اصغر عمری در زمره چهره هایی است که همراه با شهید نواب صفوی و حلقه اولیه یارانش دستگیر و با آنان محاکمه شد. از این رو از معدود شاهدان حالات و رفتارهای آنان در واپسین فصل حیات ایشان به شمار می‌رفت. وی در گفت وشنود پیش روی، شمه ای از خاطرات خود را شرح داده است.
  1393/10/30 09:28

  بسیار حساس بودند که کارهایشان شرعی باشد

  حجت الاسلام والمسلمین سید جعفرشبیری زنجانی، فرزند مرحوم آیت الله سید احمد زنجانی از علمای نامدار حوزه علمیه قم در دوره معاصر و از دوستان صمیمی شهیدان نواب صفوی و سید عبدالحسین واحدی است. ایشان عمدتا آن دو شهید را در فضای حوزه و روحانیت دیده و درک کرده اند و هم از این روی، از صالح ترین چهره ها در بررسی نسبت فدائیان اسلام و مرجعیت و حوزه علمیه قم هستند. گفت وشنودی که در پی می آید، به این موضوع پرداخته است. امید آنکه پژوهشگران را مفید افتد.
  1393/10/28 09:32

  بعد از سالها آثار شکنجه‌ها روی سرم هست

  علی بهاری تنها شاهد پایمردی وجانبازی رهبر فدائیان اسلام و یارانش در واپسین فصل حیات است. او پس از سپری شدن دوره محکومیتش، تصمیم گرفت تا انتقام یارانش را بگیرد که در این امر توفیقی نیافت و مجددا دستگیر شد و در آغاز به اعدام محکوم شد. او پس از سپری شدن نزدیک به 6 دهه از حماسه ماندگار دی ماه 1334، خاطرات خویش را در گفت وشنود با ما واگویه کرده است.
  1393/10/27 11:48
80

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.