مطالب مرتبط با واژه 'غرب‌زدگی'

  نقد غرب و دولت‌های غربی از زبان یک روشنفکر غرب‌زده؛

  توحش برای غرب آری برای دیگران نه

  در 25 مه 2020 بود که قتل فردی که پوستش سفید نبود سرتیتر اخبار جهان شد. این فرد، که جانش را به خاطر رنگ پوست از دست داد، نه در کشورهای شرقی یا اسلامی، بلکه در کشوری به قتل رسید که از صدور دموکراسی سخن می‌گوید و کشورهای دیگر را به نقض حقوق بشر متهم می‌کند. نکته جالب اینجاست که محمدعلی فروغی یک قرن پیش متوجه این مسئله شده بود
  1399/11/5 18:43

  موسی فقیه حقانی در نشست «غرب‌زدگی و نفوذ استعمار در ایران»:

  ملکم‌خان استعمار را تئوریزه کرد

  در نشست «غرب‌زدگی و نفوذ استعمار در ایران» موسی فقیه حقانی ضمن اشاره به نقش جریان روشنفکری در زمینه‌سازی برای نفوذ استعمار، گفت: ملکم‌خان با حرفهای خود استعمار را تئوریزه کرد.
  1397/12/15 15:40

  به مناسبت انتشار کتاب «راه رهایی از استعمار»:

  غرب‌شناسی در مکتب تاریخ‌نگاری منذر

  علی ابوالحسنی: گاندی همان دانشجوی فرنگ‌رفته‌ای که روزگاری بهشت موعود را در تقلید از خُلق و خوی اشراف‌زادگانِ لندن می‌جُست، رفته رفته در گذر پرشتاب عمر، و مزمزه تجربیات تلخ و شیرین آن، اندیشه و آرمانی کاملا مغایر با خوابِ نوشینِ صبحِ شباب یافت.
  1397/12/13 12:02

  «تحلیلی از شرایط روحی و فکری محمدرضا پهلوی به گاهِ سقوط» در گفت‌وشنود با شهریار زرشناس

  شاه جرئت مواجهه با بحرانها را نداشت

  در سالی که بر ما گذشت و نشان چهلمین سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی را بر خود داشت، سخن از شخص شاه و چندوچون سقوط حکومتش، رویکردی به‌هنگام به‌نظر می‌رسید و به دلیل اهمیت موضوع همچنان می‌رسد. در گفت‌وشنودی که پیش روی دارید، دکتر شهریار زرشناس، تحلیلگر فرهنگ و تاریخ، تحلیلی از شرایط روحی و فکری محمدرضا پهلوی به گاهِ سقوط ارائه داده و علل روی آوردن پروپاگاندای تبلیغی امپریالیسم به تطهیر پهلویها را بیان کرده است.
  1397/11/28 13:12

  به مناسبت سالروز درگذشت جلال آل احمد؛

  غربزدگی؛ اندیشه وارداتی در میدان سیاستگذاری

  جلال علت جدایی خود از حزب توده را این‌گونه شرح می‌دهد: «...اگر حزب توده شکست خورد و جبهه ملی نیز، به این دلیل اصلی است که تمام این حضرات با افکار وارداتی به میدان سیاست رفتند. دم از کمونیسم و سوسیالیسم زدن (و تازه در خفا و نه به‌صراحت) و هیچ کوشش به کار نبردن برای تطبیق آن ایسمها بر شرایط محل با اساس معتقدات سنتی خلق در افتادن و در مجموع، اوضاع سیاسی روحانیت را به هیچ گرفتن...».
  1397/6/18 11:10

  کاربست مفهوم غربزدگی در "مدیر مدرسه" جلال آل احمد

  داستان مدیر مدرسه؛ از فرنگی‌مآبی تا ناکارآمدی

  مناسبات میان سه گانه مدیر، مدرسه و معلمان بهترین توصیف از شرایط کلی جامعه آن روز ایران است؛ در واقع می‌توان به‌گونه‌ای استعاری، مدرسه را نماد جامعه و مدیر را نماد روشنفکری ناتوان و معلمان را نماد روشنفکرنمایانی غربزده تلقی کرد که در وضعیت غربزدگی گرفتار آمده‌اند.
  1396/12/20 06:00

  نسبت جلال آل احمد و انقلاب اسلامی

  از نقد غرب زدگی تا ستایش تعهد اجتماعی

  جلال آل احمد در میان روشنفکران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یک وجه مشخص و متمایزکننده داشت و آن این بود که وی تا حدود زیادی دغدغه اجتماعی و همچنین دغدغه تعهد داشت و به تعبیر داریوش آشوری وی از جمله پیشگامان ورود «اجتماعیات در ادبیات» بود.
  1395/8/19 09:00

  فرهنگ امروز ما، همچنان بیمارِ «غرب زدگی» است

  هرگاه که به مشهد مقدس بار می یافتم، هماره دیدار با آن پیر خردمند را در اولویتهای خویش داشتم. از این روی گفت وشنودهای فراوانی با آن فرزانه فروتن انجام و زینت بخش بسیاری از شماره‌های جراید گشت. دکتر حسین رزمجو، از دردآشنایان تبلیغ و ترویج دین در میان ...
  1394/6/14 14:08
8

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.