22 مرداد 1342

22 مرداد 1342

نمایش فیلم 15 خرداد در دادگاه/افزایش شهریه دانشگاه تهران/بخشدار ورامین برکنار شد/اعلامیه فرمانداری نظامی تهران درباره آزادی اجتماعات

نمایش فیلم 15 خرداد در دادگاه

جلسه دادرسی علنی متهمین وقایع 15 خرداد صبح امروز در پادگان عشرت‌آباد تشکیل شد. در جلسه امروز محاکمه متهمین فیلمی که از جریان حوادث آن روز تهیه شده بود به معرض تماشا گذارده شد.

دادستان در این جلسه گفت: چه نقطه تاریکی از اعمال طیب حاج‌رضایی وجود دارد تا ما تردید کنیم که اعمال او با ماده 70 قانون مجازات عمومی منطبق نیست؟ بنابراین چرا وکیل ایشان تجاهل می‌کنند و محتویات پرونده را نادیده می‌گیرند و می‌گویند اعمال طیب با ماده 70 قانون منطبق نیست.

وی افزود: طیب وقتی دستگیر شد که جریانات 15 و 16 خرداد واقع شده و عمل مرتکبین به علت دخالت مأمورین انتظامی متوقف گردیده بود و طیب هم وقتی مشاهده نمود که تمام جریانات بر دستگاه‌ها مکشوف شده و به طور قطع خیانت او هم آشکار گردیده ناچار از اعتراف شد و عملیاتی که کرده بود بیان داشت.

 

افزایش شهریه دانشگاه تهران

ساعت 8 صبح امروز دکتر شیبانی، معاون دانشگاه تهران و قائم‌مقام وزیر فرهنگ، در مؤسسه تربیت معلم گفت: امسال علاوه بر 450 میلیون تومانی که از دانشجویان بابت شهریه گرفته می‌شود مبالغی نیز از بابت کمک به کتابخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها و حق ورزش از دانشجویان اخذ خواهد شد و ضمنا در سال جدید دانشگاه‌های شهرستان‌ها نیز مبلغ 450 تومان از دانشجویان شهریه خواهند گرفت.

وی گفت: هر استادی که بخواهد به کارهای دیگر جز استادی بپردازد تا مادامی که بخواهد به کارهای دولتی اشتغال ورزد دیگر سمت استادی به او داده نخواهد شد و بعد از اینکه این گونه استادان خدمت سیاسی خود را به اتمام رسانیدند با تصویب شورا وضعشان روشن خواهد شد.

به گفته وی قانون تمام‌وقت شامل دانشگاه پهلوی شیراز و دانشگاه ملی نخواهد شد.

معاون دانشگاه اظهار داشت: در طول سال، 50 الی 60 بورس تحصیلی در اختیار دانشگاه گذاشته می‌شود که در گذشته از این بورس‌ها افراد بی‌صلاحیتی استفاده می‌کردند، ولی از این به بعد مسئله دادن بورس‌ها در کمیسیونی که برای این کار در نظر گرفته شده است مطرح می‌شود.1

 

بخشدار ورامین برکنار شد

سخنگوی وزارت کشور امروز گفت: چند روز پیش گزارشی به وزارت کشور رسید که عباس محجوریان، بخشدار ورامین، در امر توزیع کارت‌های انتخاباتی، از بی‌طرفی خارج شده و اقدامات بی‌رویه و مداخلات ناروایی می‌کند.

به دستور پیراسته، وزیر کشور، بازرسانی برای رسیدگی به این کار تعیین شدند.

سخنگوی وزارت کشور افزود: چون گزارشات اولیه تأیید شد به دستور وزیر کشور نام‌برده از خدمت برکنار و طبق اختیارات وزیر کشور بازنشسته شده ضمنا دستور تکمیل پرونده نام‌برده و تعقیب قانونی وی صادر گردید.

وی افزود: همان‌طور که قبلا هم اعلام شده است، هر یک از مأمورین وزارت کشور که از حدود بی‌طرفی خود خارج شوند به شدیدترین مجازات قانونی خواهند رسید.

 

اعلامیه فرمانداری نظامی تهران درباره آزادی اجتماعات

عصر دیروز اعلامیه شماره 14 فرمانداری نظامی تهران و حومه منتشر شد. در این اعلامیه آمده است: در این هنگام که فعالیت‌های انتخاباتی آغاز شده است، فرمانداری نظامی تهران و حومه به اطلاع اهالی محترم می‌رساند همچنان که تاکنون معمول و مجری بوده است، دسته‌ها و گروه‌های مختلف که به منظور تبلیغات انتخاباتی قصد تشکیل میتینگ دارند می‌توانند به فرمانداری نظامی مراجعه کنند و پروانه لازم را فورا دریافت دارند. هر نوع تبلیغات و عملی که مخالف نظم و انتظام نباشد کاملا آزاد است.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.