14 خرداد 1342

14 خرداد 1342

تسلیم تفنگداران طایفه سرخی/ درگذشت پاپ/ اعزام کارشناسان ایرانی به عراق/ تحویل 4 جت به ایران/ تفسیر رادیو مسکو از مسافرت برژنف به ایران/ این روضه‌خوان‌ها را باید به زندان قزل قلعه بفرستند!/ گزارش ساواک از بی‌سابقه بودن دستجات و مجالس عزاداری ایام محرم در تهران/ در تمام مجالس به مسعودی و ثابت پاسال حمله می‌شد!/ هیچ یک از روحانیون و وعاظ در روضه‌خوانی کاخ گلستان شرکت نکردند/ گزارش ساواک درباره مخالفت آیت‌الله خمینی با ترور رجال پهلوی/ تظاهرات گسترده و شدید مردمی در مقابل دانشگاه تهران/ «روزنامه مزدور اطلاعات» کجاست که تظاهرات مردم را گزارش دهد؟!

تسلیم تفنگداران طایفه سرخی

با کوشش مأمورین انتظامی فارس «بهادر محمدی»، پسر باباخان سرخی و عوضقلی مسقاتی، دو نفر از کدخدایان منطقه کوهمره سرخی  با 25 تفنگچی دیگر در ستاد نیروهای جنوب حاضر شدند و اسلحه‌های خود را تحویل دادند.

 از طرف فرماندی نیروهای جنوب نیز دستور داده شد که این عده پس از تسلیم تفنگ‌های خود برای عمران و آبادانی قرای خود به محل‌های سکونت خود عزیمت نمایند.

به دنبال آزادی تفنگچیان سرخی از طرف تیمسار سپهبد آریانا اعلامیه‌ای در فارس منتشر شد.

در بخشی از این اعلامیه آمده است: آنهایی که در فارس بلوا به راه انداخته‌اند فرزندان کسانی هستند که پدرانشان در دوران سلطنت اعلیحضرت فقید رضاشاه کبیر به دست همین ارتش به سزای اعمال خود رسیده‌اند.1

 

درگذشت پاپ

«خبرگزاری فرانسه»، «آسوشیتدپرس»، «یونایتدپرس» و رویتر در گزارش‌هایی از فوت پاپ جان بیست‌وسوم خبر دادند.

بر اساس این گزارشات، پاپ جان بیست‌وسوم پس از یک سال نبرد مداوم با بیماری علاج‌ناپذیر سرطان که در پنج روز اخیر به اوج شدت خود رسیده بود، در ساعت 18:49 امشب به وقت گرینویچ (22:15 به وقت تهران) چشم از جهان فرو بست.

بر اساس این گزارش «او را پاپ صلح لقب داده بودند؛ زیرا که در آخرین پیامش اعلام کرده بود کمونیسم، سوسیالیسم و سرمایه‌داری باید در کنار هم برای حفظ صلح در جهان زندگی کنند».

 

اعزام کارشناسان ایرانی به عراق

«خبرگزاری فرانسه» گزارش داد: دولت عراق پیشنهاد ایران را درباره اعزام گروهی کارشناس ایرانی برای گفت‌وگو درباره اختلاف دو کشور در مورد حق حاکمیت بر آب‌های ساحلی واقع در خلیج بصره با نظر مساعد استقبال کرده است.

این اختلافات در ماه آوریل گذشته هنگامی که ایران اکتشاف معادن نفت را در یک مساحت 1100 کیلومتر مربعی در قسمت شمال آب‌های خلیج بصره به مزایده گذاشت بروز کرد.

دولت عراق به عنوان اینکه منطقه مذکور قسمتی از آب‌های ساحلی آن کشور را تشکیل می‌دهد به دولت ایران اعتراض کرد.

 

تحویل 4 جت به ایران

امروز مراسم تحویل چهار فروند هواپیمای چهار موتوره جت ملخ‌دار در فرودگاه مهرآباد برگزار شد.

در این مراسم تیمسار سپهبد امیر خاتمی، فرمانده نیروی هوایی، سفیر کبیر آمریکا، مستشاران نظامی آمریکایی و امرا و افسران نیروی هوایی شاهنشاهی حضور داشتند.

در این مراسم سفیر آمریکا گفت: به نمایندگی از طرف دولت متبوعه چهار فروند هواپیمای چهار موتوره جت که قدرت حمل 92 سرباز با تجهیزات کامل و 18 تن بار را دارد و قادر است 72 بیمار با برانکارد و 2 پرستار را حمل نماید، به نیروی هوایی شاهنشاهی ایران تحویل می‌نمایم.

وی افزود: همکاری متقابل دو کشور ایران و آمریکا نشان می‌دهد که هدف مشترکی را دنبال می‌کنیم. هدف ما از طریق پیام سنتو و نیز از طریق پیمان دوجانبه متوجه حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور ایران می‌باشد. ما به این نتیجه رسیده‌ایم برای اینکه برنامه‌های دلیرانه آبادانی و ترقی‌خواهانه شاهنشاه اجرا گردد ایران بایستی کاملا آزاد باشد. ما هم خواهیم کوشید که ایران در انجام برنامه‌های ترقی‌خواهانه خود دچار وقفه نگردد.

 

تفسیر رادیو مسکو از مسافرت برژنف به ایران

رادیو مسکو طی تفسیری پیرامون روابط ایران و شوروی در بخش فارسی برنامه خود چنین گفت: مردم شوروی عقیده دارند که مسافرت برژنف به ایران به مردم ایران کمک خواهد کرد تمایلات و آرمان‌های صلح‌جویانه مردم شوروی و حسن نظر و احساسات دوستانه آنان را نسبت به مردم ایران بهتر درک کنند.

این مسافرت نشان خواهد داد اتحاد شوروی نسبت به کشور همسایه خود ایران احساسات دوستانه و حسن نیت دارد.

رادیو مسکو می‌افزاید: تدارک مسافرت برژنف به ایران در دوره‌ای به عمل می‌آید که محیطی پر از حسن تفاهم در مناسبات بین دو کشور ایجاد شده است.2

 

این روضه‌خوان‌ها را باید به زندان قزل قلعه بفرستند!

در یکی از اسناد ساواک به تاریخ 14 خرداد 1342 آمده است: مأمورین ویژه که در سه روز اخیر در مساجد و تکایا و هیئت‏هاى عزادارى شرکت نموده نتیجه مراقبت از مجالس مزبور را به شرح زیر اعلام می‌دارند:

1. مجلس روضه‌خوانى منزل قائم‌مقام‌الملک رفیع. در این مجلس، حاج اشرف کاشانى پیرامون بى‏حجابى و مبارزه با ظلم و ستم و تنقید از رفتاری که نسبت به علما مى‏شود صحبت نمود.

2. مجلس روضه‌خوانى منزل آیت‌‏الله بهبهانى. در این جلسه موسوى شیرازى حملاتى به آقاى علم و تیمسار سپهبد نصیرى، رئیس کل شهربانى، نموده و شدت حملات به حدى بود که سلیمان بهبودى که در این مجلس شرکت داشت، از فرط ناراحتى منزل بهبهانى را ترک نمود و حین خروج اظهار داشت: جاى این قبیل روضه‌خوان‌ها در اینجا نیست؛ اینها را باید به زندان قزل قلعه بفرستند و در آنجا روضه‌خوانى کنند.

3. حسینیه مرحوم مشیرالسلطنه. جلسات روضه‌خوانى در حسینیه مرحوم مشیرالسلطنه با نظم و ترتیب انجام و وعاظى که در این حسینیه به منبر می‌رفتند چندان حملاتى به دولت و اولیای امور نمى‏نمودند.

4. در مسجد صدریه. در مجلس عزادارى مسجد صدریه که هیئت قائمیه اقامه عزادارى نموده بودند شیخ مقدسیان و حاج شیخ عباسعلى اسلامى به منبر رفته و هر یک به نحوى حملاتى به دولت نموده و از اوضاع جارى انتقاد نمودند.

5. مسجد حاج ابوالفتح. از ساعت 7 بامداد به‌تدریج عده‏اى که تقریبا عموما اعضای جبهه ملى و نهضت آزادى و سایر دستجات اسلامى وابسته به نهضت آزادى بودند اجتماع نموده و ابتدا آخوندى روضه‌خوانى مختصرى نموده و ضمن آن تجلیل فراوان از آیت‏‌الله خمینى نمود و سپس دسته عظیمى از این مسجد به راه افتاده جمع دیگرى که در میدان شاه اجتماع نموده بودند داخل صفوف این دسته شده و از مسیر میدان شاه ـ خیابان رى ـ سرچشمه ـ مجلس ـ شاه‌آباد ـ اسلامبول ـ فردوسى ـ شاهرضا ـ کالج ـ به مقابل دانشگاه آمده، در آنجا دو نفر سخنرانى کوتاه و مهیجى ایراد و سپس این دسته که حالت دمونستراسیون به خود گرفته بودند، از آنجا در مسیر مجسمه شاهرضا سی مترى نظامى ـ خیابان سپه به مقابل دانشکده افسرى آمده و قصد دخول از مدخل جنوبى به خیابان کاخ را داشتند، ولى مأمورین انتظامى ممانعت نمودند؛ در این حال متظاهرین مشت‏هاى گره‌کرده خود را به سمت کاخ‌هاى سلطنتى بالا برده و شعار مرگ بر دیکتاتور می‌دادند.

سپس این عده به طرف چهارراه پهلوى و حسن‌آباد و میدان سپه و ناصر خسرو و مسجد شاه رفته و با وجودی که قرار بود در مسجد شاه متفرق شوند به علت تهییج شدن از درب شرقى مسجد شاه خارج و داخل بازار شده و مدخل بازار را از شرق به غرب دور زده و تظاهرات شدیدى نیز در راسته کفاش‌ها نمودند؛ آنگاه از طریق سبزه‌میدان مجددا به مسجد شاه آمده و در ساعت 14 متفرق شدند.

شعارهاى این عده از این قرار بود: عمال اسرائیلى رسوا کشتند از کین بى‌پناهان را، در قربت اعلا شد موج خون برپا (این شعار تجسم حادثه مسجد فیضیه قم بود)، خمینى خمینى خدا نگهدار تو، بمیرد بمیرد دشمن خون‌خوار تو، خمینى بت‌شکن ملت تو را می‌خواهد، اسرائیل رسوا شد اسرائیل رسوا شد، قم گشته است کربلا هر روز است عاشورا، فیضیه قتلگاه خون جگر علما واویلاواویلا، موسم یارى مولانا الخمینى.

در تمام مدتی که این دسته در حرکت بود مأمورین انتظامى و پلیس براى راهنمایى و یا ممانعت از سرکشى‏های آنان دیده نشد و اگر افسر یا پاسبانى ندرتا و یا عبورا با این عده برخورد می‌کرد فورا راه خود را تغییر داده و خود را از نظر آنان مخفى می‌کردند.

 

گزارش ساواک از بی‌سابقه بودن دستجات و مجالس عزاداری ایام محرم در تهران

در یکی از اسناد ساواک به تاریخ 14 خرداد 1342 آمده است: اطلاعات واصله از منابع مختلف حاکی است وضع عزادارى در سال جارى در تهران بسیار بى‌سابقه و در دستجات و مجالس روضه‌خوانى تعداد زیادى جمعیت شرکت می‌کرد که شاید در ده سال اخیر بى‌سابقه بود؛ به‌خصوص در روزهاى 9 و 10 محرم، شب و روز دستجات با جمعیت خیلى زیاد در حرکت بودند و در اغلب مجالس عمومى و بزرگ مسجد ترک‌ها، مسجد حاج ابوالفتح، مسجد فخریه، منزل بهبهانى، حسینیه حاج سید آقا جواهرى، خیابان سیروس و مجالس دیگر به دولت و هیئت حاکمه حمله می‌شد و عکس خمینى و اعلامیه‏هاى او که خطاب به وعاظ صادر کرده بود و همچنین اعلامیه آیت‏‌الله میلانى و سایر علمای تبعه او زیاد میان مردم منتشر شد.

بر اساس این سند «وعاظى که خیلى شدید حمله می‌کردند عبارت‌اند از: فلسفى، حاج شیخ فضل‌الله محلاتى، حجازى، سیدغلامحسین شیرازى، اعتمادزاده، شیخ جعفر خندق‌آبادى، شیخ باقر نهاوندى و این چند نفر سردسته و بقیه در حدودى حمله می‌کردند».

 

در تمام مجالس به مسعودی و ثابت پاسال حمله می‌شد!

روز تاسوعا چهار نفر آمریکایى به منزل آیت‌‏الله بهبهانى آمدند و از وضع مجلس و صحبت روضه‌خوان‌ها (در حضور آنها حجازى و شیرازى منبر رفتند) اطلاعاتى تهیه و یادداشت کردند و از نظریات مردم سوالاتی کردند و یادداشت نمودند و می‌گفتند می‌خواهند مراتب را به خارج مخابره کنند و مترجم آنها در این مورد عقیلى، مشاور راه آهن و رفیق و دوست سیدجعفر بهبهانى، بود.

در تمام مجالس به عباس مسعودى و ثابت پاسال و یهودى‏ها حمله می‌شد و می‌گفتند: ما تا زنده هستیم و روحانیت وجود دارد، نخواهیم گذاشت مملکت اسلامى ما زیر بار یهود اسرائیل برود مگر اینکه تمام روحانیون را بکشند.

 

هیچ یک از روحانیون و وعاظ در روضه‌خوانی کاخ گلستان شرکت نکردند

بر اساس این سند «طبق قرار قبلى هیچ یک از روحانیون و وعاظ در مجلس روضه‌خوانى کاخ گلستان شرکت نکردند.

شعارها عموما علیه هیئت حاکمه به این مضمون که خداوند ریشه مخالفین مذهب را بکند و نیز به نفع خمینى بود و در حقیقت شعار خمینى، عکس خمینى، نام خمینى سمبل و شعار اصلى مخالفین بود و نباید نادیده گرفت که به‌خصوص دسته‏ای که از مسجد حاج ابوالفتح حرکت و طبق تحقیقى که به عمل آمده کارگردانى آن را اعضای نهضت آزادى، جبهه ملى و عمال آیت‏‌الله بهبهانى و سایر روحانیون مشترکا بر عهده داشته مراسم عزادارى آنها از سینه‌زنى تبدیل به نوحه‌خوانى وضع مملکت و دموستراسیون شد. روى این اصل اولا عدم شرکت وعاظ در مراسم عزادارى دربار شاهنشاهى در کاخ گلستان و اعتماد عجیب و محکمى که بین تمام روحانیون و در حقیقت عمامه‌به‌سرها درست شده و مردم هم از تمام طبقات آنها را حمایت می‌کنند و مجالسى که تعداد شرکت‌کنندگان در آن به مراتب از سنوات قبل بیشتر بوده و همه تبدیل به مجالس حمله به دولت و حتى در مجالس بزرگ حمله به رژیم سلطنتى می‌کردند و نام مقام و مقامات غیر مسئول از طرف روضه‌خوان‌ها اعلام می‌شد و نیز عنوان حکومت چهل‌ساله اخیر که مقصود آنها از زمان حکومت سلسله پهلوى تا حال بود و حمله به آن باید خیلى قابل توجه باشد.

 

گزارش ساواک درباره مخالفت آیت‌الله خمینی با ترور رجال پهلوی

در یکی از اسناد ساواک به «تاریخ حادثه» 14 خرداد 1342 آمده است: در روز مزبور سیدجعفر بهبهانى می‌گفت: اخیرا دسته‏هایى به مراتب خطرناک‌تر از جمعیت فدائیان اسلام در تهران و مشهد و تبریز و قم و اصفهان تشکیل شده و اعضای آن حاضرند حتى در یک روز اگر فتوا داده شود، هر کس را اشاره کند بکشند، ولى آیت‌‏الله خمینى گفته است: ما با قتل نفس مخالفیم و از راه ترور افکار نمی‌خواهیم با دشمن مبارزه کنیم.

بر اساس این سند، بهبهانی به نقل از آیت‌الله خمینی افزوده است: اگر روزى احتیاج به مبارزه شدید با دستگاه حاکمه باشد، اول خود او آماده جنگ خواهد بود و باید در این راه کشته شد.

 

تظاهرات گسترده و شدید مردمی در مقابل دانشگاه تهران

در یکی از اسناد ساواک به تاریخ 14 خرداد 1342 آمده است: ساعت 11:40 دسته عزاداران در مقابل دانشگاه تهران توقف و حسین مجاهد از طرف عزاداران اظهار داشته ما زیر بار حرف‌هاى جاسوسان سفارتخانه‏ها نمی‌رویم. به آنها بگویید با تانک‌هاى پوسیده‏اى که از اسرائیل گرفته‏اند بیایند سینه‏هاى ما را سوراخ سوراخ کنند.

 

«روزنامه مزدور اطلاعات» کجاست که تظاهرات مردم را گزارش دهد؟!

ساعت 12:25 چهارراه حسن‌آباد. روزنامه «اطلاعات». شخصى که او را به نام دکتر می‌شناختند در مقابل روزنامه اطلاعات اظهار داشته: این روزنامه مزدور که مى‏نویسد شش‌میلیون نفر در رفراندم شاه شرکت کرده بودند حال کجا هستند که این تظاهرات عظیم دیروز و امروز ما را ببینند. چشمشان کور است ما با سکوت و نظم و آرامش خودمان مشت محکمى به دهان یاوه‌گویان روزنامه «اطلاعات» زدیم.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.