11 خرداد 1342

11 خرداد 1342

دستور آیت‌الله خمینی به وعاظ برای بهره‌گیری از مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا جهت بازگویی فجایع دولت در مدرسه فیضیه/دستور به اعضای ساواک جهت آمادگی کامل برای مقابله با حوادث احتمالی در روزهای تاسوعا و عاشورا/گزارش ساواک به نقل از خبرنگار روزنامه «اطلاعات» مبنی بر درگیری بین دستجات عزاداری و پلیس در مشهد/گزارش ساواک از اوج‌گیری تبلیغات و فعالیت‌های وعاظ در ایام عزاداری محرم

دستور آیت‌الله خمینی به وعاظ برای بهره‌گیری از مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا جهت بازگویی فجایع دولت در مدرسه فیضیه

در یکی از اسناد ساواک به تاریخ گزارش 11 خرداد 1342 آمده است: در قم بین مردم شایع است که آقاى خمینى به وعاظ دستور داده است در روزهاى 9 ـ 10 محرم (تاسوعا ـ عاشورا) از مدرسه فیضیه استفاده نمایند و مردم را تبلیغ نمایند که بروید داخل مدرسه فیضیه و ببینید دولت با زور و قلدرى چه بلایى به سر یک مشت طلبه بى‌پناه آورده است.

در ادامه این سند آمده است: در ضمن به طلابی که در مدرسه مسکن دارند دستور داده است در این دو روزه آن چه لباس پاره پاره و حتى خونى و لنگه کفش‌ها را و همچنین فرش‌هاى مندرس و کتاب‌هاى سوخته‌شده تهیه و براى تماشاى مردم در جلو حجرات تا هر کسی ببیند تعداد زیادى از رفقاى ما را (طلبه‌‏ها) از بین بردند و کشتند.

 

دستور به اعضای ساواک جهت آمادگی کامل برای مقابله با حوادث احتمالی در روزهای تاسوعا و عاشورا

بر اساس یکی از اسناد ساواک به تاریخ 11 خرداد 1342 سرلشکر پاکروان، رئیس ساواک، طی دستوری به اعضای سازمان اطلاعات و امنیت کشور تصریح کرده است: دستور فرمایید در روزهاى تاسوعا و عاشورا ضمن آمادگى کامل براى مقابله با هر گونه اتفاقات و حوادث احتمالى حتى‌الامکان در این دو روز از اصطکاک مأمورین با عزاداران و وعاظ و روحانیون خوددارى و اگر در مجالس و منابر افرادى مبادرت به تندروى نمودند در خارج از مجلس به وسیله مقامات شدیدا با تذکر عواقب وخیم عمل به آنان یادآورى گردد.

در ادامه این دستورالعمل آمده است: ضمنا اسامى و مشخصات این قبیل عناصر تهیه که پس از برگزارى ایام عزادارى تصمیم لازم درباره آنان اتخاذ شود.

این دستورالعمل از سوی امجدی، مدیر کل اداره سوم، به کلیه ساواک‌های کشور ابلاغ شده است.

 

گزارش ساواک به نقل از خبرنگار روزنامه «اطلاعات» مبنی بر درگیری بین دستجات عزاداری و پلیس در مشهد

بر اساس یکی از اسناد ساواک به نقل از نمایندگی روزنامه «اطلاعات» در مشهد آمده است: طبق خبر رسیده از نمایندگى روزنامه «اطلاعات» در مشهد در لیله 42/3/11 بین دستجات عزادارى و پلیس زد و خوردى ایجاد و در نتیجه یک پاسبان مقتول و یک یا دو پاسبان مجروح و از افراد غیر نظامى چند نفر نیز مجروح شده‏اند.

 

گزارش ساواک از اوج‌گیری تبلیغات و فعالیت‌های وعاظ در ایام عزاداری محرم

در یکی از اسناد ساواک به موضوع «اقدامات روحانیون» به تاریخ 11 خرداد 1342 از «اداره بررسی‌ها» خطاب به مقامات ساواک به ترتیب سلسله مراتب آمده است: محترما به عرض می‌رساند در هشت روز گذشته، به مناسبت تصادف با ایام ماه محرم، در نقاط مختلف کشور مجالس مذهبى و مراسم سوگوارى برقرار گردیده و وعاظ و سایر مبلغین مذهبى به وعظ و تبلیغ پرداخته‏اند که هنوز هم ادامه دارد.

این سند می‌افزاید: در چند روز اول ماه محرم اهل منبر حملات شدیدى علیه دولت به عمل نمی‌آوردند و فقط عده‏اى از آنان با کنایه و اشاره انتقاداتى می‌کردند، ولى پس از انتشار اعلامیه جدید آیت‌الله‏ خمینى که در آن دستوراتى راجع به تشدید فعالیت‌هاى تبلیغاتى بر ضد دولت داده شده، روش آنان تغییر یافته و در مجالس و محافل دینى با شدت مردم را تحریک و علیه دولت تبلیغ می‌نمایند.

در بخش دیگری از این سند آمده است: در اعلامیه آیت‏‌الله‏ خمینى نوشته شده در زمانى که بدعت‌هایى در دین ظاهر می‌شود بر علما واجب است که علم خود را اظهار و حقایق را افشا نمایند؛ بنابراین در حال حاضر آنان وظیفه دارند که بدون ترسى از حبس و ارعاب و تهدید به تکلیف دینى خویش عمل نمایند. در این اعلامیه همچنین گفته شده التزامى که مقامات انتظامى از وعاظ می‌گیرند قانونى نیست و التزام‌گیرندگان مجرم می‌باشند.

این سند می‌افزاید: انتشار این اعلامیه حتى روش آن عده از گویندگان مذهبى را نیز که کمتر وارد جنجال‌هاى سیاسى می‌شدند تغییر داده و چون خود را به موجب فتواى آیت‏‌الله‏ خمینى شرعا مسئول می‌دانند شروع به انتقاد و تحریک کرده‏اند. در دو سه روز اخیر اغلب بیانات وعاظ پیرامون مسائل جهاد و لزوم مقاومت در برابر دولت، آزادى، حادثه مدرسه فیضیه، تسهیلاتى که براى مسافرت جاسوسان بهائى به لندن فراهم شده، مسافرت جینا به ایران و مسائل دیگرى که جنبه انتقاد و تحریک علیه دولت دارد دور می‌زده و افکار عده کثیرى از طبقات مختلف مردم متدین را بر ضد مقامات عالیه و زمامداران کشور به هیجان آورده است.

در بخش دیگری از این سند آمده است: اطلاعات واصله حاکی است که روحانیون مخالف در نظر دارند در ایام تاسوعا و عاشورا حداکثر استفاده را از اجتماعات مذهبى نموده دست به تحریکات و حتى تظاهرات شدیدى بزنند و ضمنا گفته می‌شود که از طرف آیت‌الله‏ بهبهانى و خوانسارى در تهران به وعاظ و روضه‌خوان‌هاى طرفدار خودشان توصیه شده در مجلس سوگوارى کاخ گلستان که همه‌ساله توسط وزارت دربار شاهنشاهى در ایام 9 ـ 10 و 11 محرم برگزار می‌شود شرکت نکنند و احتمالا عده‏اى از روحانیون از شرکت در این مجلس خوددارى خواهند کرد.1

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.