9 خرداد 1342

9 خرداد 1342

آیت‌الله خمینی: افتخار می‌کنیم مانند سیدالشهدا کشته شویم، بچه‌هایمان را اسیر کنند و اموالمان را به غارت ببرند/امضای موافقت‌نامه بازرگانی بین ایران و شوروی/بررسی بی‌نظمی‌ها در اداره هواپیمایی/اعلامیه آیت‌الله خمینی بر روی دیوار دانشکده علوم/از مراجع تقلید دستور داریم علیه این دستگاه قیام کنیم

آیت‌الله خمینی: افتخار می‌کنیم مانند سیدالشهدا کشته شویم، بچه‌هایمان را اسیر کنند و اموالمان را به غارت ببرند

آیت‌الله خمینی به مناسبت مراسم عزاداری عاشورای حسینی در جمع بازاریان تهران که برای دیدار با ایشان به قم آمده بودند، در مورد مقابله با دسیسه‌های رژیم شاه سخنرانی کردند.

آیت‌الله خمینی در این سخنرانی فرمودند: ‏‏... ما افتخار می‌کنیم که مانند سیدالشهدا روز عاشورا کشته شویم، و بچه‌های ما را‏ ‏اسیر کنند و اموالمان را غارت نمایند. در عوض اسم ما تا ابد باقی خواهد ماند. اولا کار‏ ‏اینها با یزید هیچ فرقی نمی‌کند؛ ثانیا، اگر بخواهند چنین عملی را انجام دهند و بخواهند‏ ‏دستجات ما را بکوبند و مردم را به قتل برسانند، ما نیز از هم‌اکنون مانند حسین اعلام‏ ‏می‌کنیم که هر که با ماست به طرف ما بیاید و هر کس که با ما نیست به سمت لشکر یزید‏ ‏برود. یکی از کسانی که بایستی در راه حضرت سیدالشهدا آغشته به خون خود شود،‏ ‏خمینی است.

ایشان ادامه دادند: حال که چنین است، باید ما روز عاشورا را در قم، کربلای حسین قرار‏ ‏بدهیم تا یک کربلای ثانی درست کنیم؛ و مردم برای زیارت به قم بیایند. چه افتخاری‏ ‏بالاتر از اینکه در راه دین، در راه حسین، در راه استقلال مملکت کشته شویم. من‏ ‏می‌دانم دستوراتی را که در مورد اعزام دسته لات‌ها از تهران به قم بوده، از طرف رئیس‏ ‏سازمان امنیت قم است. سازمان امنیت قم از مرکز درخواست کرده که برای عاشورا در‏ ‏حدود ششصد نفر از لات‌ها را مسلح، به قم بفرستند، ولی من نمی‌گذارم رئیس سازمان‏ ‏امنیت‏‎‎‏ و رئیس شهربانی قم‏ هر کاری که دلشان خواست انجام دهند. روزی که‏ ‏وقتش برسد، می‌دانم با این ... ‏ چگونه رفتار کنم، و چطور آنها را گردن بزنم. اینها‏ ‏بودند که قم را خراب کردند؛ اینها بودند که درخواست اشخاص لات از تهران کردند و‏ واقعه مدرسه فیضیه را به‌وجود آوردند.‏1

 

امضای موافقت‌نامه بازرگانی بین ایران و شوروی

امروز موافقت‌نامه بازرگانی ایران و شوروی برای مبادله کالا در سال 1342 توسط احمد ضیائی، معاون بازرگانی وزارت اقتصاد، و سریکف، رئیس اداره بازرگانی شوروی، به امضا رسید.

در این مراسم، دکتر عالیخانی، وزیر اقتصاد، و پکوف، سفیر کبیر شوروی در ایران، حضور داشتند. به گفته سفیر شوروی، در صورت اجرای کامل این موافقت‌نامه، حجم تجارت دو کشور 180 درصد نسبت به سال قبل اضافه خواهد گردید.

امروز همچنین پیش از امضای این موافقت‌نامه، پکوف در جمع خبرنگاران درباره اصلاحات ارضی در ایران گفت: این اصلاحات یک اقدام اساسی است و وضع زارعین ایران را دگرگون خواهد کرد.

سفیر شوروی با خنده اضافه کرد: هر بچه‌ای که به دنیا می‌آید در موقع تولد جیغ می‌کشد و ناراحتی می‌کند، ولی بعد همه چیز درست می‌شود. اصلاحات ایران هم مانند همان کودک تازه متولد شده است.

امروز همچنین اعلام شد که مدت مأموریت پکوف، سفیر کبیر شوروی در ایران، به اتمام رسیده است و رئیس اداره خاورمیانه وزارت خارجه شوروی به جای وی به ایران می‌آید.2

 

بررسی بی‌نظمی‌ها در اداره هواپیمایی

روز گذشته معینیان، وزیر راه، در محل اداره کل هواپیمایی کشوری در فرودگاه مهرآباد حضور یافت و به کارهای این اداره رسیدگی کرد.

معینیان گفت: مملکت ما اکنون در مسیر یک تحول عظیم قرار دارد و هر چه جلوتر برویم مظاهر این تحول و عمق آن آشکارتر خواهد شد، ولی بعضی از دستگاه‌های اداری ما هنوز نتوانسته‌اند خود را با این تحول، که نتیجه اراده شاه و مردم است، هماهنگ سازند.

وزیر راه، که در جمع رؤسای ادارات هواپیمایی کشوری و فرودگاه سخن می‌گفت، افزود: اصلاح دستگاه‌های اداری خیلی دشوار نیست؛ توقعات و تقاضاهای مردم هم خیلی زیاد نمی‌باشد. همین قدر که مردم حسن نیّت و درستی و قصد خدمت ببینند، راضی می‌شوند، ولی اگر بخواهیم آشنایان و رفقای خود را راضی کنیم، این کار به قیمت عدم رضایت مردم تمام خواهد شد و من در مسئولیت فعلی سعی کرده‌ام توصیه احدی را درباره یک کارمند نادرست و یا مثلا توقع هیچ متنفذی را درباره حمایت از یک مقاطعه‌کار متخلف نپذیرم. جبر زمان ما را وادار خواهد کرد که به هر قیمتی که هست دستگاه‌های اداری خود را برای جلب رضایت شاهنشاه و مردم و خدمت به مردم اصلاح کنیم.

وی افزود: هر یک از مسئولین فنی و مالی ادارات راه که در گذشته تجاوزی به حقوق عمومی کرده باشند تحت تعقیب قرار خواهند گرفت و اکنون بازرسان شخصی من در سراسر راه‌های کشور اغلب به طور ناشناس مشغول کنترل و بازرسی هستند.

وزیر راه در مورد هواپیمایی نیز گفت: در گذشته در امور اراضی و انبارها و بعضی قسمت‌های دیگر بی‌ترتیبی‌هایی وجود داشته که اکنون یک هیئت مشغول بازرسی است و امیدوارم در عرض یک ماه دستگاه‌های اداره هواپیمایی طوری مجهز شوند که بتواند برنامه‌های امسال خود را اعلام کرده و اجرا کند.3

 

اعلامیه آیت‌الله خمینی بر روی دیوار دانشکده علوم

در یکی از اسناد ساواک به تاریخ 9 خرداد 1342 آمده است: صبح روز پنجشنبه 42/3/9 اعلامیه‏اى از طرف آیت‏الله خمینى خطاب به روحانیون به دیوار دانشکده علوم نصب شده بود.

بر اساس این سند، در اعلامیه مزبور متذکر شده بود که چون دولت در نظر دارد به مناسبت ایام سوگوارى محرم از واعظین تهران تعهدى مبنى بر خوددارى از سخنرانی‌هاى سیاسى اخذ نماید، لذا به کلیه وعاظ با ایمان اعلام می‌دارد که در حال حاضر که دین اسلام در خطر محض قرار گرفته، از هیچ گونه تبلیغ بر علیه دستگاه حاکمه خوددارى ننمایند.

 

از مراجع تقلید دستور داریم علیه این دستگاه قیام کنیم

در یکی از اسناد ساواک پیرامون «فعالیت‌های روحانیون در ایام سوگواری محرم» به تاریخ 9 خرداد 1342 آمده است: آقاى شیخ على‌اصغر مروارید واعظ روز پنجشنبه 42/3/9 (ساعت 21) در مجلس روضه‌خوانى هیئت اصفهانى‏ها در حجره‏هاى غرب مسجد شاه، ضمن انتقاد شدید از دولت اظهار داشته از مراجع تقلید دستور داریم از امشب علیه این دستگاه جبّار و فاسد و هیئت حاکمه قیام نماییم.

در ادامه این سند آمده است: قرائن و امارات نشان می‌دهد که روحانیون و مخالفین دولت درصدد هستند به هر وسیله است افکار عمومى ملت را براى اقدامات حادى علیه دولت در ایام تاسوعا و عاشورا برانگیزند و حوادثى نظیر 30 تیر به‌وجود آورند. نام برده دستگیر شده است.4

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.