8 خرداد 1342

8 خرداد 1342

«پایان موفقیت‌آمیز مذاکرات آشتی تهران»/تاریخ قطعی انتخابات هنوز مشخص نیست/فعالیت مرجعیت و دستجات مذهبی عراق علیه رژیم ایران/دستور رئیس ساواک برای مراقبت بیشتر از عملکرد روحانیان در ایام محرم/شهامت آیت‌الله خمینی همه جا مورد بحث و گفت‌وگوست

«پایان موفقیت‌آمیز مذاکرات آشتی تهران»

مطبوعات امروز نوشتند: عصر دیروز مذاکرات آشتی تهران بین افغانستان و پاکستان، که از بامداد روز شنبه 4 خردادماه در وزارت امور خارجه شروع شده بود، با موفقیت کامل پایان یافت و اعلامیه مربوط به برقراری روابط سیاسی، کنسولی و بازرگانی بین دو کشور دوست و مسلمان و همسایه ما پاکستان و افغانستان توسط ذوالفقار علی بوتو، وزیر خارجه پاکستان، و سیدقاسم رشتیا، وزیر مطبوعات افغانستان، و عباس آرام، وزیر امور خارجه ایران، امضا شد.

عصر امروز اعلامیه مذاکرات تهران نیز انتشار یافت که در بخشی از آن آمده است: طرفین موافقت می‌نمایند که بر طبق اعلامیه مورخ 7 خرداد 1342 اعلیحضرت همایونی شاهنشاه درباره برقراری مجدد مناسبات بین افغانستان و پاکستان، سفارتخانه‌های دو دولت در افغانستان و پاکستان و همچنین کنسولگری‌های افغانستان در پیشاور و کویته هر چه زودتر مجددا تأسیس گردد.   

وزیر خارجه پاکستان دیروز بعد از اتمام مذاکرات در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: موفقیت این مذاکرات یک موفقیت شخصی برای شاهنشاه و ایران می‌باشد. به گفته وی، آخرین لحظه شاهنشاه سبب ایجاد موافقت بین نمایندگان افغانستان و پاکستان شد.1

 

تاریخ قطعی انتخابات هنوز مشخص نیست

امروز اعلام شد آیین‌نامه انتخابات پس از مراجعه‌ای که اخیرا به آرای عمومی از طرف وزارت کشور شد تهیه و  به صورت یک تصویب‌نامه به هیئت دولت داده شده است.

تصویب‌نامه مذکور با نظر مشاوران قضایی و اعضای کمیسیون مأمور رسیدگی به پیشنهادهای مردم تنظیم شده و احتمالا در جلسه امشب یا جلسه آینده دولت مطرح خواهد گردید.

در مورد تاریخ شروع انتخابات به طور کلی مقامات وزارت کشور اظهار می‌دارند که تاریخ قطعی شروع انتخابات را هنوز نمی‌توان تعیین کرد؛ چون شروع انتخابات و تعیین تاریخ آن بستگی به توزیع کارت‌های الکترال در تمام کشور دارد که هنوز معلوم نیست توزیع کارت تا چه مدت به طول خواهد انجامید، ولی آنچه مسلم است انتخابات در تابستان امسال قطعا شروع خواهد شد.2

 

فعالیت مرجعیت و دستجات مذهبی عراق علیه رژیم ایران

در یکی از اسناد ساواک درباره فعالیت مرجعیت و دستجات مذهبی عراق علیه رژیم ایران آمده است: فعالیت دستجات مذهبى و جامعه روحانیت در عراق علیه هیئت حاکمه ادامه دارد. انتشار مقالات و اعلامیه‏ها در عراق به زبان‌هاى عربى و فارسى توسط آیت‏الله حکیم علیه دولت ایران و اقداماتی که براى منکوب کردن روحانیت شده موجب تشدید این فعالیت‌ها و تحریکات گردیده است.

این سند می‌افزاید: طبق اطلاع در هفته گذشته هیئت‌هایى از حوزه علمیه قم به عراق رفته و با آقاى حکیم تماس گرفته و پیام‌هایى از طرف مراجع تقلید به‌خصوص آقاى خمینى تقدیم داشته و جدا خواستار شده‏اند که در شرایط کنونى ایجاب می‌کند به خاطر حفظ اسلام فعالیت خود را آغاز کنند.

بر اساس این سند «گفته می‌شود این پیام‌ها موجب شده است که آقاى حکیم دست به انتشار اعلامیه علیه هیئت حاکمه ایران بزند. از هم‌اکنون جامعه روحانیت حوزه تبلیغ خود را متشکل می‌سازد تا با فرا رسیدن ماه محرم و مجالس سوگوارى فعالیت و تحریکات خود را علیه دولت و دربار آغاز کند و براى این منظور قرار است عده‏اى از طلاب و وعاظ به شهرستان‌ها اعزام شوند».

 

دستور رئیس ساواک برای مراقبت بیشتر از عملکرد روحانیان در ایام محرم

طی دستوری از سوی سرلشکر پاکروان، رئیس ساواک، که از طرف امجدی، مدیر کل اداره سوم، امضا شده است خطاب به ساواک‌های خارج از مرکز آمده است: اطلاعات واصله حاکی است که روحانیون در نظر دارند از روز هفتم محرم در مجالس سوگوارى دست به تحریکات و تظاهرات بزنند. دستور فرمایید در آن ایام مراقبت بیشترى به عمل آید.

 

شهامت آیت‌الله خمینی همه جا مورد بحث و گفت‌وگوست

در یکی از اسناد ساواک به تاریخ 8 خرداد 1342 آمده است: خمینى در همه جا گفته است من براى دفاع از دین اسلام و مبارزه با اسرائیل و بهائی‌ها، که نفوذ آنها در دستگاه حاکمه ایران روز به روز بیشتر توسعه مى‏یابد، حتى آماده کشته شدن می‌باشم. شهامت آیت‏الله خمینى در همه جا مورد بحث و گفت‌وگوست.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.