5 خرداد 1342

5 خرداد 1342

توهین شاه به مخالفان؛ «خائنین سرخ و ارتجاع سیاه»!/به کسانی در انتخابات رأی بدهید که به اصول ششم بهمن مؤمن و معتقد باشند!/حتی برای یک درصد دانشجویان فارغ‌التحصیل امکان اشتغال وجود ندارد!/وام پانزده‌میلیون دلاری سازمان برنامه/تهدید کسبه برای جمع‌آوری تصاویر آیت‌الله خمینی

توهین شاه به مخالفان؛ «خائنین سرخ و ارتجاع سیاه»!

قبل از ظهر امروز شاه طی مراسمی در کرمان اسناد مالکیت 4327 نفر از کشاورزان استان کرمان و 155 نفر از زارعین بندر عباس را اعطا کرد.

شاه پس از اعطای اسناد مالکیت کشاورزان، پشت میکروفن قرار گرفت و گفت: در این چهارهزار و صد و پنجاه نفر افرادی که رأی مخالف دادند یک عده‌ای حق داشتند؛ برای اینکه فکر می‌کردند مستقیما از این اصلاحات ضرر برده‌اند. شاید مالکین بزرگی بودند و کسانی بودند که فکر کردند خوب ما از این کار چون ضرر می‌بریم دیگر چرا برویم رأی موافق بدهیم؟ گو اینکه خیلی از مالکین را من اطلاع دارم و می‌شناسم که در آن روز رفتند و رأی موافق هم دادند. کسانی که حالا ما می‌توانیم بفهمیم به طور مستقیم از این اصلاحات احیانا صدمه‌ای دیده‌اند ممکن است که در زمره مخالفین باشند.

دسته دیگر تمام کسانی بودند که دزدند، غارتگرند، سر گردنه می‌ایستند برای اینکه مال مردم را به یغما ببرند، یا دزد روحی هستند، یا افراد بد فکر خبیث بدطینتی هستند که اصلا با هر اقدام مفید و خوبی اصولا مخالف‌اند. یک عده‌ای هم حسرت می‌خورند که چرا آنها گو اینکه قادر نبودند این کار را بکنند، ولی چرا آنها اسمشان در جریان نبوده است. اینها زیاد مهم نیست، ولی دو تیپ افراد هستند که در همان موقع اعلام برنامه انقلابی ذکری از آنها شده بود. دو تیپ افرادی هستند که از روی مرام و عقیده با این جریان مخالف‌اند: یکی مرتجعین سیاه و یکی خائنین سرخ.

 

به کسانی در انتخابات رأی بدهید که به اصول ششم بهمن مؤمن و معتقد باشند!

در روز انتخابات شما هر که باشید، چه شهری و چه دهقان، از هر طبقه‌ای که باشید، چه شهری و چه دهقان، از هر طبقه‌ای که باشید و به‌خصوص شما دهقان‌ها که امروز خطاب من بیشتر به شماست متوجه باشید افرادی را بشناسید و آنها را انتخاب بکنید که با اصول مقدس ملی ما که یک مرتبه در 6 بهمن تصویب کردید، مؤمن و معتقد باشند، رأی خودتان را به مردها و به زن‌هایی بدهید که در این راه مسلما قدم بردارند و تزلزلی به خودشان راه ندهند.

 

حتی برای یک درصد دانشجویان فارغ‌التحصیل امکان اشتغال وجود ندارد!

طبق بررسی‌هایی که توسط یک سازمان آمارگیری به عمل آمده است در حال حاضر 34185 نفر دانشجوی ایرانی در سال‌های آخر دانشگاه‌های داخل و خارج کشور مشغول تحصیل می‌باشند و تا دو سال آینده تعداد دانشجویان مزبور به اضافه عده‌ای که پرسشنامه‌های ارسالی را پاسخ نداده‌اند در رشته‌های مختلف از دانشگاه‌های داخل و خارج مملکت فارغ‌التحصیل می‌شوند.

از طرفی طبق بررسی‌هایی که به وسیله همین سازمان از دستگاه‌های دولتی و مؤسسات بزرگ غیر دولتی به عمل آمده محل برای اشتغال به کار این عده فارغ‌التحصیل به نسبت حتی یک درصد نیز در آن مؤسسات موجود نمی‌باشد.1

 

وام پانزده‌میلیون دلاری سازمان برنامه

عصر دیروز جلسه هیئت وزیران در کاخ نخست‌وزیری تشکیل شد. در این جلسه که به ریاست اسدالله علم برگزار شد، هیئت وزیران برای تأمین هزینه‌های ارزی کالاهای مورد نیاز ساختمان بندرعباس تصویب کردند که سازمان برنامه قرارداد وامی برای دریافت پانزده‌میلیون دلار با سازمان عمران بین‌المللی امضا کند.

بهره این وام 3 درصد و مدت آن سی سال خواهد بود و مهلت برای پرداخت نخستین قسط این وام شش سال و نیم پس از آغاز بهره‌برداری پیش‌بینی شده است.2

 

تهدید کسبه برای جمع‌آوری تصاویر آیت‌الله خمینی

در یکی از اسناد ساواک که از مشهد به تهران تلگراف شده آمده است: از ساعت چهار بامداد با استفاده از طرح عملیات خاص موفق به دستگیرى چند نفر که به پخش اعلامیه مبادرت می‌ورزیدند گردیدیم و اقاریر لازم از کشف آنها صورت گرفت.

این سند می‌افزاید: عده‏اى از کسبه که به هیچ قیمت حاضر نبودند عکس خمینى را از ویترین مغازه‏هایشان برکنند و آقاى استاندار فرموده بودند همه را دستگیر و تحویل لشکر نمایند، توانستم با همکارى شهربانى متقاعد نمائیم که از روش خود دست بردارند و دیگر به این کار مبادرت نکنند. این عده متجاوز از پانزده نفر از کسبه متعصب بودند.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.