4 خرداد 1342

4 خرداد 1342

آغاز کنفرانس تهران برای وساطت میان افغانستان و پاکستان/امضای اولین قرارداد سهیم کردن کارگران در سود کارخانه‌ها/وزیر اقتصاد: شرایط برای تشکیل بازار آسیایی موجود نیست/باهری: نارضایتی مردم از دادگستری غیر قابل انکار است/نصب و فروش عکس‌های آیت‌الله خمینی در خیابان‌ها و مغازه‌های کرج/آیت‌الله دستغیب دست‌بردار نیست/به اراده خدا و تحت توجه ائمه اطهار وظایفی دارم که باید انجام بدهم!/لوایح انقلاب سفید ایران را در شمار مترقی‌ترین ملل دنیا قرار داده است!

آغاز کنفرانس تهران برای وساطت میان افغانستان و پاکستان

صبح امروز کنفرانس تهران برای استقرار مجدد روابط بین دو کشور افغانستان و پاکستان با حضور نمایندگان سه کشور (وزرای خارجه ایران، پاکستان و وزیر اطلاعات و تبلیغات و معاون وزارت خارجه افغانستان) در کاخ وزارت امور خارجه تشکیل شد.

روزنامه‌های امروز کشور نوشتند: این کنفرانس، که ممکن است امروز عصر پایان یابد، به احتمال قریب به یقین منجر به برقراری روابط افغانستان و پاکستان خواهد شد.

 

امضای اولین قرارداد سهیم کردن کارگران در سود کارخانه‌ها

در اجرای قانون سهیم کردن کارگران در سود ویژه کارخانجات، ظهر امروز مراسم امضای قرارداد بین نمایندگان کارگر و کارفرمای یک شرکت خارجی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده است با حضور وزیر کار انجام شد.

خسروانی، وزیر کار، اظهار داشت: هنگامی که هنوز جست‌وجوی راه حلی مناسب برای افزایش عوائد کارگران ادامه داشت و مقدمات طرح قانون سهیم کردن کارگران فراهم می‌شد، کسانی که با هر گونه اصلاح اجتماعی مخالفت می‌ورزیدند، به‌زعم خود دلایلی اقامه می‌کردند که از آن جمله تحدید سرمایه‌گذاری‌های خارجی را به مناسبت وضع چنین مقرراتی قطعی و غیر قابل اجتناب جلوه می‌دادند.

وی افزود: خوشبختانه بر خلاف چنان تصوراتی، سرمایه‌گذاران خارجی در استفاده از فرصت قانون همراه و همگام با کارفرمایان وطن‌پرست داخلی حسن استقبال فراوان نشان داده و نمونه این استقبال انعقاد پیمان دسته‌جمعی کار است که امروز بین کارفرما و نماینده کارگران به امضا رسیده است.

 

وزیر اقتصاد: شرایط برای تشکیل بازار آسیایی موجود نیست

عالیخانی، وزیر اقتصاد، در مصاحبه مطبوعاتی خود در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا برای ایران تشکیل بازار مشترک آسیایی ضرورت دارد؟ گفت: بازار مشترک اروپا با در نظر گرفتن سوابق ملت‌هایی که با یکدیگر این اتحاد را تشکیل داده‌اند و با توجه به روابط اقتصادی و درجه سنخیت تمدن مردم این ممالک و نزدیکی راه‌ها ایجاد و تشکیل چنین بازاری معقول بود و با انطباق این مسائل، نمایندگان این بازار توانستند در مدت کوتاهی آثار موفقیت قطعی اتحاد اروپا را به چشم ببینند.

وی افزود: این شرایط لااقل در حال حاضر شاید در منطقه آسیا برای تشکیل یک چنین بازاری که مقصد آن نیز مبارزه با بازار مشترک اروپایی باشد وجود ندارد و فعلا از نظر ایران این موضوع فوریت ندارد تا به عنوان یک برنامه قطعی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

وی گفت: مشکل ما با بازار مشترک تا حدی حل شد و این خود پاسخ قانع‌کننده است که می‌توانم به سؤال شما بدهم.1

 

باهری: نارضایتی مردم از دادگستری غیر قابل انکار است

دکتر باهری، وزیر دادگستری، طی یک مصاحبه تلویزیونی پیرامون طرح‌های پیشنهادی ده‌گانه دادگستری توضیحاتی داد و گفت: تا کنون ضمن چند مصاحبه تلویزیونی به عرض هم‌وطنان عزیزم رسانیده‌ام که مردم از دادگستری رضایت ندارند این یک واقعیتی هست که قابل انکار نیست. هر کس بخواهد این واقعیت را منکر بشود مثل این است که منکر روشنایی خورشید شده است.

وی افزود: بنده همان طوری که سابقا به عرض رسانیده‌ام برای رفع موجباب عدم رضایت مردم راه حل‌هایی در نظر گرفتم. این راه حل‌ها مبتنی بر این اصل است که نارضایتی مردم را از دادگستری و از قضات دادگستری نمی‌دانم، بلکه نارضایتی از تشکیلات، نارضایتی از رویه‌های کهنه و منحط، نارضایتی از اصول غیر متناسب اوضاع اجتماعی است و معتقد هستم که باید اصول کهنه و منحط این تشکیلات غیر متناسب اصلاح شود.

 

نصب و فروش عکس‌های آیت‌الله خمینی در خیابان‌ها و مغازه‌های کرج

در یکی از اسناد ساواک با اشاره به علاقه شدید مردم کرج به آیت‌الله خمینی آمده است: شهرستان کرج در اکثر مغازه‏ها عکس آیت‌الله خمینى به چشم می‌خورد. در مسجد بزرگ شهر واقع در خیابان چالوس و در خیابان‌هاى اصلى و فرعى و مغازه شیشه‌فروشى صداقت، واقع در خیابان قزوین پلاک 192، تعداد زیادى عکس آیت‌الله خمینى را قاب کرده و براى فروش پشت ویترین مغازه گذاشته است.

در ادامه این سند آمده است: چون اشتهار و سرشناسى که براى آیت‏الله خمینى به‌وجود آمده در اثر مخالفت‌هاى وى با لوایح شش‌گانه است و اشخاصى که به عللى از اوضاع کشور ناراضى باشند به جانب مخالفین گرویده می‌شوند و با تبلیغات روزافزونى که از جانب روحانیون نهضت آزادى ایران، جبهه ملى و سایر مخالفین به نفع آیت‏الله خمینى مى‏شود، ممکن است عواقب وخیمى به‌وجود آورد و شایسته است که در این مورد تصمیمات مقتضى اتخاذ گردد.

 

در یکی از اسناد دیگر ساواک، که از رشت به تهران تلگراف شده، آمده است: با مذاکراتی که با مسئولین دوایر انتظامى در کمیسیون‏هاى متشکله به عمل آمده، عکس‏ها و اعلامیه‏هاى خمینى به نحو مقتضى در تمام شهرستان‌ها و قرا جمع‌آورى می‌شود، لیکن اخیرا عکس سیدکاظم شریعتمدارى نیز توزیع می‌گردد. مقرر فرمایید در مورد عکس شخص اخیر آموزش صادر فرمایند.

 

آیت‌الله دستغیب دست‌بردار نیست

در یکی از اسناد ساواک که از شیراز به تهران تلگراف شده آمده است: با اقدامات مختلفى که به عمل آمده و تدابیرى که اتخاذ گردیده، گرچه لحن سخنرانى آقاى دستغیب ملایم شده، ولى هنوز تحریک‏آمیز و اغواکننده است و دست‌بردار نبوده و قرار است از اول ماه محرم هر شب مرتبا به وعظ در مسجد جامع ادامه دهد. با توجه به گزارش بالا مقرر فرمایند چنانچه سیاست دولت ایجاب کرد، در سایر شهرستان‌ها شدت عمل و اعمال قدرت به عمل آید. در مورد نامبرده نیز به یکى از دو طریق زیر بتوان اقدام کرد:

1. دستگیرى و اعزام به تهران به صورت غافلگیرى.

 2. اجراى تظاهر و جلوگیرى از اقدامات وى با دستجات محلى.

در ادامه این سند آمده است: ضمنا اضافه می‌نماید چنانچه اتخاذ تصمیم بر اعمال قدرت ضرورى باشد، باید در روزهاى اول ماه محرم انجام تا از تحریکات احتمالى در ایام سوگوارى جلوگیرى گردد والا در روزهاى مزبور اجراى هر گونه اقدام حاوى خلاف مصلحت خواهد بود. منتظر وصول دستور می‌باشد.1

 

به اراده خدا و تحت توجه ائمه اطهار وظایفی دارم که باید انجام بدهم!

شاه از تأسیسات مختلف تعمیرگاه شماره دو شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه واقع در سه راه آذرین دیدن کرد. دکتر پیراسته وزیر کشور، خسروانی وزیر کار، نفیسی، شهردار تهران، و گروهی از بزرگان مملکتی در این بازدید حضور داشتند.

شاه در جریان این بازدید در میان کارگران و مردم جنوب شهر طی بیانانی اظهار داشت: در همان موقع به فکر بچگانه من رسیده بود که چطور می‌شود به ملت ایران، به اکثریت ملت ایران، خدمتی کرد که آنها در رفاه بیشتری زندگی بکنند؟ لابد شنیده‌اید که چه فکرهایی به سر من آمده بود. راه این تأمین رفاه بیشتر بر چه اصلی است؟ بر اصل عدالت اجتماعی. برای تأمین عدالت اجتماعی اول باید مظالم اجتماعی برطرف شود. آن مظالم اجتماعی در قسمت دهقان‌های ایران همان روابط کهنه و مضحک ارباب و رعیتی بود که به خواست خداوند موقوف شد و دیدید که در سال گذشته، در بهمن گذشته، شما ملت ایران با چه قدرت و با چه هماهنگی به آن صحه گذاشتید.

و اما چطور شد که این مملکت از وقایع گوناگونی که حیات و استقلال آن را تهدید می‌کرد نجات یافت؟ چطور شد که در پانزدهم بهمن که به جان من سوء قصد شد نجات پیدا کردم؟ چطور شد که مملکت ایران در زمان سلطنت خود من لااقل سه مرتبه حقیقتا به وسیله معجزه‌ای نجات پیدا کرد که امروز ما می‌توانیم در اینجا برای آینده درخشان این مملکت نقشه بکشیم و به خواست خداوند آن نقشه‌ها را عملی بکنیم؟ چرا؟ همیشه این حس در من بوده است که به اراده خدا، و در تحت توجه ائمه اطهار، من نسبت به این مملکت وظایفی دارم که باید انجام بدهم.

 

لوایح انقلاب سفید ایران را در شمار مترقی‌ترین ملل دنیا قرار داده است!

کاری که ما می‌کنیم همان کاری است که هم در صدر اسلام و هم امروز در مترقی‌ترین جوامع دنیا سعی می‌کنند به آن برسند. آن چیست؟ برقراری عدالت اجتماعی و مساوات. این لوایحی که پیشنهاد شد و به تصویب شما ملت ایران رسید کشور شما را در شمار مترقی‌ترین ملل دنیا قرار داده است و موقعی که کاملا اجرا شد، خواهید دید که چه تفاوتی در زندگی عمومی خواهد بخشید.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.