3 خرداد 1342

3 خرداد 1342

سوء استفاده در پُستخانه کشور/برژنف پاییز به ایران می‌آید/پالایشگاه 130 میلیون دلاری در تهران/گزارش ساواک از مراسم اولین روز ماه محرم در بیت آیت‌الله خمینی

سوء استفاده در پُستخانه کشور

گفته می‌شود که در پستخانه سراسر کشور چهارمیلیون تومان (برات پستی) از بین رفته است.

پس از خودکشی رئیس پست و تلگراف رشت، معلوم شد در اکثر نقاط کشور از برات پستی سوء استفاده شده؛ به همین جهت از اردیبهشت‌ماه سال جاری سفارش برات پستی در سراسر کشور ممنوع شد.

 

برژنف پاییز به ایران می‌آید

هفته گذشته دولت شوروی اعلام کرد که برژنف، صدر هیئت رئیسه اتحاد شوروی، در پاییز امسال به ایران خواهد آمد.

انتشار خبر مسافرت برژنف به ایران با فعالیت‌های شش‌ساله سفیر کبیر شوروی در این کشور بستگی دارد.

پکوف، که این روزها ششمین سال اقامتش در ایران پایان می‌یابد، عضو پرزیدوم اتحاد جماهیر شوروی و کسی است که در دستگاه حاکمه کرملین نفوذ فراوانی دارد.

در یکی از گزارش‌های رسمی که سال گذشته به دولت ایران داده شد صریحا نوشته شده بود که گفته‌ها و نوشته‌های پکوف در شخص خروشچف تأثیر زیادی دارد؛ حتی خروشچف، نخست‌وزیر شوروی، در یکی از ملاقات‌هایش با سفیر کبیر ایران در مسکو گفته بود که دولت ایران اهمیت مقاوم پکوف را درک نکرده است.

 

پالایشگاه 130 میلیون دلاری در تهران

«تهران‌مصور» نوشته است: به‌زودی قرارداد ساختمان پالایشگاه تهران بین شرکت ملی نفت و کنسرسیومی مرکب از شرکت‌های آلمانی، فرانسوی و آمریکایی به امضا می‌رسد. به موجب این قرارداد، پالایشگاهی که روزانه پنجاه‌هزار بشکه نفت خام را تصفیه می‌کند در نزدیکی تهران ساخته می‌شود.

این پالایشگاه می‌تواند محصولات خود را تا روزی صدهزار تن بالا ببرد، ولی تا پانزده سال دیگر فقط چند نوع محصول مورد نیاز می‌سازد.

به موجب نظری که متخصصین داده‌اند، چون تکمیل و اختراع ماشین‌های تصفیه مرتبا در حال تغییر است، ازاین‌رو کوشش شده است که حتی‌الامکان از خرید ماشین‌های قدیمی و یا دستگاه‌هایی که ممکن است در آتیه نزدیک از کار بیفتد خودداری شود.

این پالایشگاه، که در سال 1965 آماده بهره‌برداری می‌گردد، 130 میلیون دلار تمام می‌شود. سرمایه ایجاد پالایشگاه را کنسرسیوم (آمریکایی، آلمانی، فرانسوی) می‌پردازد و قیمت آن با بهره در مدت پنج سال از فروش محصولات داخلی کشور تأمین می‌شود.

چون با توسعه صنایع و ماشین‌آلات در سراسر کشور مصرف مواد تصفیه‌شده به سرعت بالا می‌رود، لذا برنامه مربوط به احداث لوله دوم (اهواز ــ تهران) متوقف شده و به جای آن پالایشگاه جدید ساخته می‌شود.

«تهران‌مصور» نوشته است: اگر کمپانی‌های نفتی بگذارند و عمال نفتی آنها در داخل کشور تحریک و خرابکاری نکنند، پس از تکمیل پالایشگاه مذکور از خط لوله فعلی (تهران ــ اهواز) برای صدور مواد نفتی منطقه سراجه و البرز به خارج کشور نیز استفاده می‌شود.1

 

گزارش ساواک از مراسم اولین روز ماه محرم در بیت آیت‌الله خمینی

در یکی از اسناد ساواک با اشاره به برگزاری مراسم اولین روز ماه محرم در بیت آیت‌الله خمینی آمده است: از ساعت 7 صبح روز جارى مجلس ختم در منزل خمینى برقرار و ساعت 9:05 دقیقه خمینى در جلسه شرکت نمود. فعلا قرائت قرآن می‌شود. جمعیت در حدود سه‌هزار نفر. حیاط، اتاق‌ها، کوچه مجاور منزل مملو از جمعیت است.2

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.