29 اردیبهشت 1342

29 اردیبهشت 1342

آیت‌الله خمینی: شاه قادر به اداره مملکت نیست/شاه می‌خواهد مثل پدرش بی‌دینی را‏ ‎‏رواج دهد/کشته شدن 61 نفر در سیل مشهد/برژنف به ایران می‌آید/دیدار کلانتران و سران ایل قشقایی با شاه

آیت‌الله خمینی: شاه قادر به اداره مملکت نیست

آیت‌الله خمینی در حضور سه تن از اهالی لرستان که برای دیدار با ایشان به قم آمده بودند تأکید کردند شاه قادر به اداره مملکت نیست.

آیت‌الله خمینی تصریح کردند: «... اگر مخالف نمی‌بود، قرآن را آتش نمی‌زد. وقتی که رئیس سازمان امنیت ... و‏ ‏رئیس شهربانی ... ‏ دستور دهند قرآن را آتش بزنند و دعا را لگدکوب کنند و پاسبانان را‏ ‏به پشت بام بفرستند تا با آجر به سر و کله روحانیون و طلاب بزنند، آیا اینها مخالف با ‏دین مقدس اسلام نیستند؟ بالاخره روزی حساب اینها را خواهیم رسید. اگر زنده ماندم،‏ می‌دانم با اینها چه معامله‌ای بکنم».

 

شاه می‌خواهد مثل پدرش بی‌دینی را‏ ‏رواج دهد

‏‏ایشان افزودند: «‏‏اتفاقا اکثر شهرستان‌ها طومارهایی به همین منظور نوشته و به قم آورده‌اند. البته ما‏ ‏خیلی ممنون شدیم که مردم شهرستان‌ها درباره دین، این طور با ما همکاری می‌کنند. تمام‏ ‏اینها تقصیر شاه مملکت است که نمی‌تواند مملکت‌داری کند. حق هم دارد نتواند‏ ‏مملکت‌داری کند؛ چون سلطنتش غصبی است؛ و هر چیز غصبی زود از بین خواهد‏ ‏رفت. حالا ما کاری به این موضوع نداریم؛ سلطنت هم مال خودش! ما می‌گوییم: چرا‏ ‏کارهایی را که برخلاف دین است انجام می‌دهد؟ شاه می‌خواهد مثل پدرش بی‌دینی را‏ ‏رواج دهد».

آیت‌الله خمینی ادامه دادند: «چقدر ما نصیحت کردیم که این کارها نتیجه خوبی ندارد؛ کسی گوش نداد.‏ ‏اکنون که به گفته ما گوش نمی‌دهند، ما هم باید به یاری خدا مخالفین دین را سرنگون‏ ‏کنیم؛ حالا هر مقامی می‌خواهد باشد؛ خواه شاه مملکت، خواه دولت. ما می‌خواهیم جلوی‏ ‏فحشا را بگیریم. دین مملکت، شیعه است؛ و نبایستی این حرکات زشت در او وجود ‏داشته باشد. در این مبارزه یا کشته می‌شویم و مظلومیت ما ثابت می‌شود و آن وقت مردم ‏شورش می‌کنند و مخالفین را خواهند کشت، یا بی‌دینی را از بین می‌بریم. ما دیگر از‏ ‏توپ و تفنگ و سرنیزه، ترس و واهمه نداریم. ما مبلّغ هم به شهرستان‌ها، دهات و قصبه‌ها‏ ‏فرستاده‌ایم تا به مردم حقیقت را بگویند و آنها را آماده کنند؛ و اگر احیانا نگذارند وعاظ‏ ‏روی منابر حرف خود را بگویند، در منازل می‌روند و آنچه را باید بگویند، می‌گویند...».‏1

 

کشته شدن 61 نفر در سیل مشهد

آخرین گزارش‌های رسیده از مشهد حاکی است 61 نفر در سیل مشهد کشته شده‌اند، 448 خانه ویران شده و بارندگی شدید همچنان ادامه دارد.

تمام مزارع کشاورزی خراسان نیز بر اثر سیل منهدم گردیده و از بین رفته است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها بارندگی سیل‌آسا همچنان در مشهد ادامه دارد؛ خانه‌های جنوب شهر تخلیه شده و بر اثر جریان سیل، خانه‌ها یکی پس از دیگری فرو می‌ریزد. وحشت و اضطراب نیز بر کل شهر سایه افکنده است و مردم شیون‌کنان دسته دسته برای دعا به طرف حرم مطهر امام رضا(ع) روی آورده‌اند.2

 

برژنف به ایران می‌آید

سفر برژنف، صدر هیئت رئیسه شوروی، به ایران قطعی شده و تاریخ این مسافرت به زودی اعلام می‌گردد.

سفر برژنف به ایران به منظور بازدید و دادن جواب به مسافرت شاه به مسکو در سال 1335 است.

بازدید صدر هیئت عالی شوروی از ایران در سال 1337 قرار بود صورت گیرد، ولی به خاطر تیرگی روابط دو کشور این کار به تأخیر افتاد تا اینکه روابط بهبود یافت و دیروز مجددا این دعوت به عمل آمد؛ به این ترتیب که آدمیت، سفیر کبیر ایران در مسکو، با برژنف ملاقات و دعوت مربوط به مسافرت ایشان به ایران را تکرار کرد.

تاریخ انجام این مسافرت قاعدتا باید از طرف برژنف تعیین گردد، ولی به طوری که امروز گفته شد این مسافرت در پاییز امسال انجام خواهد شد.

 

دیدار کلانتران و سران ایل قشقایی با شاه

کلانتران ایل قشقایی و عده زیادی از کدخدایان بویراحمدی با شاه دیدار کردند.

مطبوعات در گزارش خود از این دیدار نوشتند: «این افراد به نمایندگی از طرف کلیه اهالی رشید و شرافتمند بویراحمدی در ساعت 12 به حضور شاهنشاه بار یافتند و ضمن ابراز احساسات بی‌شائبه و اعلام مراتب فداکاری و جانبازی خود، از عده معدود خائنینی که برای اجرای مقاصد پلید خود قیام نموده بودند به‌شدت ابراز انزجار کردند و برای ثبوت مراتب وفاداری خود نسبت به شاهنشاه و ملت ایران قرآن مهرشده‌ای که در آن تصریح نموده بودند تا آخرین قطره خون خود در راه نیات شاهنشاه و مصوبات ملت ایران فداکاری و جانبازی خواهند نمود را به حضور اعلیحضرت همایونی تقدیم کردند».

در ادامه گزارش جراید آمده است: کدخدایان مزبور ضمن اظهار عبودیت و آمادگی برای هرنوع فداکاری برای عمران و آبادانی منطقه زیبا و مستعد بویراحمدی مستدعیاتی نیز به حضور همایونی عرضه نمودند و ازآنجایی‌که صفات عالی و احساسات پاک این مردم ساده و بی‌آلایش در تمام کشور شهرت بسزایی دارد، گفتار صادقانه و مستدعیات آنان مورد توجه خاص اعلیحضرت همایون شاهنشاه واقع گردید.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.