28 اردیبهشت 1342

28 اردیبهشت 1342

پیام آیت‌الله خمینی به مناسبت آغاز دهه محرم/خطر امروز بر اسلام کمتر از خطر بنی‌امیه نیست/شاه: قوانین «انقلاب ایران» با قدرت اجرا می‌شود/اشک‌هایی که زن‌ها از دست مردها ریخته‌اند!/اگر لازم باشد خون هم ریخته خواهد شد!/وزیر دارایی: امسال کسی استخدام نمی‌شود/وزیر اقتصاد: بازار مشترک به دنبال برداشته شدن محدودیت واردات در ایران است!

پیام آیت‌الله خمینی به مناسبت آغاز دهه محرم

آیت‌الله خمینی به مناسبت آغاز ماه محرم، پیامی را خطاب به روحانیون و ملت مسلمان ایران در مورد افشای جنایت‌های رژیم شاه صادر کردند.

در این پیام آمده است: در این‏ ‏ایام که دستگاه جبار از خوف آنکه مبادا در منابر و مجامع مسلمین شرح مظالم و اعمال ‏خلاف انسانی و ضد دینی و وطنی آنها داده شود، دست به رسوایی دیگری زده و درصدد گرفتن التزام و تعهد از مبلغین محترم و سران هیآت عزادار است که از مظالم دم‏ ‏نزنند و دستگاه جبار را به خودسری واگذارند. لازم است تذکر دهم که این التزامات‏ ‏علاوه بر آنکه ارزش قانونی نداشته و مخالفت با آن هیچ اثری ندارد، التزام‌گیرندگان‏ ‏مجرم و قابل تعقیب هستند. عجب است که دستگاه بی‌پروا ادعا دارد که قاطبه ملت با‏ ‏اوست و از پشتیبانی اکثریت قاطع برخوردار است، با این وصف، در تمام شهرستان‌ها، قرا‏ ‏و قصبات به دست و پا افتاده و با ارعاب و تهدید ملت خفقان ایجاد می‌کند. اگر این ادعا‏ ‏صحیح است، ملت را این چند روز به حال خود وا گذارند تا از پشتیبانی مردم متمتع شده،‏ ‏موافقت شش‌میلیونی به همه ملل جهان ظاهر. و الاّ اشاعه اکاذیب برای تشویش افکار‏ ‏عامه، برخلاف مصالح اسلام و مملکت، جرم و قابل تعقیب است.‏

 

خطر امروز بر اسلام کمتر از خطر بنی‌امیه نیست

در ادامه این پیام آمده است: حضرات مبلغین عظام، هیآت محترم، و سران دسته‌های عزادار متذکر شوند که لازم‏ ‏است فریضه دینی خود را در این ایام در اجتماعات مسلمین ادا کنند و از سید مظلومان‏ ‏فداکاری در راه احیای شریعت را فرا گیرند، و از توهّم چند روز حبس و زجر نترسند.‏ و لاَ تَهِنُوا و لاَ تَحزَنُوا و أَنتُمُ الأَعلَونَ إن کُنتُم مُؤمِنِینَ.‏ ‏‏آقایان بدانند که خطر امروز بر اسلام کمتر از خطر بنی‌امیه نیست. دستگاه جبار با تمام‏ ‏قوا با اسرائیل و عمال آنها (فرقه ضالّ و مضلّه)‏ همراهی می‌کند. دستگاه تبلیغات را به‏ ‏دست آنها سپرده و در دربار دست آنها باز است.‏ در ارتش و فرهنگ و سایر‏ ‏وزارتخانه‌ها برای آنها جا باز نموده و شغل‌های حساس به آنها داده‌اند. خطر اسرائیل و‏ ‏عمال آن را به مردم تذکر دهید. در نوحه‌های سینه‌زنی از مصیبت‌های وارده بر اسلام و‏ ‏مراکز فقه و دیانت و انصار شریعت یادآور شوید. از فرستادن و تجهیز دولت خائن چند‏هزار نفر دشمن اسلام و ملت و وطن را به لندن، برای شرکت در محفل ضد اسلامی و‏ ‏ملی، اظهار تنفر کنید.‏1

 

شاه: قوانین «انقلاب ایران» با قدرت اجرا می‌شود

در حضور شاه و فرح، سومین کنگره سالانه مناطق 354 لاینز بین‌المللی در ایران در هتل ونک گشایش یافت. در این آیین علاء، نایب‌التولیه بنیاد پهلوی، و گروهی از بزرگان مملکتی حضور داشتند.

شاه در این مراسم گفت: ببینیم که در مملکت ایران، ما به چه کارهایی دست زده‌ایم. در یک مرحله و در یک روز ما خواسته‌ایم که اجتماع ایران را از تمام فسادها، چه مادی و چه اخلاقی، یک‌مرتبه خلاص بکنیم؛ یعنی در یک زمان روابط قرون وسطایی ارباب و رعیتی و جنبه‌های حقیقتا خجلت‌آور و شرم‌آور آن از بین برود، کشت تریاک موقوف بشود، نادرستی و بد فکر کردن و ناپاک فکر کردن ریشه‌کن بشود. متأسفانه افراد زیادی را از راه قانونی دنبال کردیم و دنبال خواهیم کرد و تنبیه هم خواهند شد، ولی جامعه باید این قربانی‌ها را بدهد تا اینکه پاک شود.

 

اشک‌هایی که زن‌ها از دست مردها ریخته‌اند!

گفته‌ایم که کارگر‌های ایران باید از دسترنج خودشان به طور عادلانه‌تری استفاده بکنند، باید بی‌سوادی در این مملکت ریشه‌کن بشود، و در همان موقع گفته‌ایم که نصف جمعیت ایران از قید ننگ و اسارتی که مدت‌ها بر آنها مستولی بود آزاد بشوند و زن‌های ایران با مردهای ایران حقوق مساوی مطابق حقوق بشریت داشته باشند. اتفاقا اعلام این حقوق جدید برای زن‌های زحمتکش و نجیب ایران مصادف شد با باران رحمت.2

اگر دقت بکنید در تاریخ بیش از 2500 سال ایران سابقه نداشته که در یک زمان، در یک چنین جبهه وسیعی، یک‌مرتبه کار شروع بشود. متأسفانه این اقدام همه‌جانبه باعث ناراحتی افرادی شده است که حقیقتا می‌بایستی به وسیله این بخش نابینایان لاینز معالجه بشوند. اینها اشخاصی هستند که واقعا دیدشان از یک نابینایی کمتر است؛ چون به هیچ وجه منفعت مملکت را تشخیص نمی‌دهند.

قانون و مافوق آن اراده ملت که در 6 بهمن به طوری نمایان شد که همه شما شاهد آن بودید، برای اولیای امور این وظیفه را معین کرده است که قوانین انقلابی ما را به حداکثر قدرتش اجرا نماید.

 

اگر لازم باشد خون هم ریخته خواهد شد!

به طوری که تا به حال گفته‌ایم، یکی از عجایب این است که انقلاب بزرگ ما که شاید در تاریخ بی‌سابقه باشد، بدون خونریزی و بدون هیچ گونه مقاومتی پیش رفته است. ولی اگر هم متأسفانه لازم شود که انقلاب بزرگ ما با خون یک عده‌ای بی‌گناه، یعنی مأمورین دولت و خون یک عده‌ای افراد بدبخت و گمراه، آغشته گردد، این کاری است که چاره‌ای نیست و خواهد شد. اجتماع ایران در آینده برای عظمت و سربلندی خود از این موانع باید بگذرد و باز هم جای شکر است که در میان ملت ما که هنوز بی‌سوادی هست، هنوز فقر هست، هنوز گرسنگی هست، هنوز شاید یک قدری اوهام هم باقی مانده باشد، این قربانی‌ها به این عده قلیل و ناچیز محدود شده است و این رشد ملت کهنسال ایران را می‌رساند.3

 

وزیر دارایی: امسال کسی استخدام نمی‌شود

عبدالحسین بهنیا، وزیر دارایی، در مصاحبه با روزنامه «تهران جورنال» در مورد 303 میلیون تومان کسری بودجه اظهار اطمینان کرد تا پایان سال با صرفه‌جویی در مخارج، این کسری بودجه جبران گردد و گفت: ما در سال جاری به جای افرادی که بازنشسته می‌شوند کسی را استخدام نخواهیم کرد.

 

وزیر اقتصاد: بازار مشترک به دنبال برداشته شدن محدودیت واردات در ایران است!

عالیخانی، وزیر اقتصاد، گفت: نتیجه مذاکرات ما با مقامات بازار مشترک اروپایی موفقیت‌آمیز بوده است.  مقامات بازار مشترک عقیده دارند که باید محدودیت‌ها و قیودی که در حال حاضر موجب تقلیل واردات ایران می‌شود برداشته شود.

عالیخانی افزود: طبق آمار موجود 25 درصد صادرات ایران به کشورهای بازار مشترک صورت می‌گیرد، درحالی‌که 35 درصد واردات ایران از این کشورها تأمین می‌شود.4

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.