26 اردیبهشت 1342

26 اردیبهشت 1342

رئیس‌جمهور هند وارد تهران شد/اعلامیه استاندار فارس خطاب به خرده‌مالکان/افزایش سه‌برابری قربانیان سرطان در ایران/گزارشی از وضعیت اصلاحات ارضی در کرمانشاه

رئیس‌جمهور هند وارد تهران شد

به دعوت رسمی شاه ساعت یازده و نیم قبل از ظهر امروز، دکتر رادها کریشنان، رئیس‌جمهور هند، وارد تهران شد.

شاه مقابل پلکان هواپیما، از رئیس‌جمهور هند استقبال کرد. به افتخار ورود رئیس‌جمهور هند 21 تیر توپ شلیک شد و هیجده فروند از هواپیماهای نیروی هوایی شاهنشاهی از فراز فرودگاه مهرآباد در ارتفاع کوتاه عبور کردند.

پس از مراسم استقبال در میدان 24 اسفند نیز نفیسی، شهردار تهران، طی مراسمی کلید شهر را به رئیس‌جمهور هند تقدیم داشت.

 

اعلامیه استاندار فارس خطاب به خرده‌مالکان

صبح امروز استاندار فارس و بنادر خطاب به خرده‌مالکین و دهقانان این استان اعلامیه‌ای را صادر کرد.

در این اعلامیه آمده است: اجرای قانون اصلاحات ارضی در استان فارس آخرین مراحل خود را پیموده و املاک مالکان مشمول برابر قانون بین زارعین تقسیم شده و آنچه هم که باقی مانده به زودی مورد اقدام قانونی قرار خواهد گرفت.

این اعلامیه می‌افزاید: در روزهای اول شروع اجرای قانون، عده معدودی از عناصر ناراضی و مخالف سعی کردند با نفوذ در میان عده‌ای از مالکین و دهقانان ایجاد آشوب و بلوا نموده و این عمل باعث بروز تشنجاتی در برخی دهات گردید و خرده‌مالکین را افسرده و دلسرد ساخت، ولی خوشبختانه در حال حاضر کلیه عواملی که سبب این تشنجات بود از بین رفت و اکنون که قانون اجرا شده است، وظیفه هر یک از دو طبقه خرده‌مالک و زارع کاملا معلوم و مشخص است.

در این اعلامیه تأکید شده است: صریحا به کلیه خرده‌مالکین اطمینان می‌دهم هیچ مانعی در امر بهره‌برداری آنها از املاکشان وجود نداشته و می‌توانند با کمال آسایش خیال به دهات خود رفته و در نظم و نسق ده خود هر گونه اقدام قانونی را به عمل آورند و مطمئن باشند انضباط شدید در محل اجرا می‌شود و اگر کسی لطمه‌ای به حقوق دیگری وارد سازد، شدیدا مواخذه خواهد شد.

مطبوعات امروز همچنین نوشتند: دیروز پانزده نفر از «سران عشایر شاه‌دوست و میهن‌پرست فارس و منطقه کهکیلویه» که به منظور شرفیابی به پیشگاه شاهنشاه عازم تهران بودند، به شهرضا وارد شدند.1 

 

افزایش سه‌برابری قربانیان سرطان در ایران

روزنامه «کیهان» امروز نوشت: طبق آماری که امروز از بهداری کل شهرداری به‌دست آورده‌ایم در ده سال اخیر 5297 نفر در تهران در چنگال بیماری سرطان جان سپرده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد غول سرطان، که هنوز در برابر علم پزشکی به زانو درنیامده است، هر سال قربانیان بیشتری می‌گیرد. همین آمار نشان می‌دهد که ده سال پیش، یعنی سال 32 از صد نفر که در تهران جان سپرده بودند مرگ دو نفر بر اثر ابتلا به بیماری سرطان بوده، اما در سال 40 از هر صد نفر، شش نفر قربانی سرطان شده‌اند؛ بدین ترتیب آمار فوق نشان می‌دهد که در ده سال اخیر تلفات سرطان سه برابر شده است.

انواری، معاون بهداری شهرداری، نیز در این زمین گفت: آمارها نشان می‌دهد که قربانیان بیماری سرطان طبق آمار در تهران رو به افزایش است و شاید علت این امر آلودگی روزافزون هوای تهران باشد. بر اساس این گزارش، در ده سال پیش، 14550 نفر در تهران در گذشته‌اند که 244 نفر آنان به بیماری سرطان مبتلا بوده‌اند، اما در سال بعد که تعداد درگذشتگان 110 نفر کمتر از سال 32 بود، باز هم سرطان در این سال سی نفر بیش از سال قبل قربانی داشته است.

 

گزارشی از وضعیت اصلاحات ارضی در کرمانشاه

دیروز در مراسم توزیع اسناد املاک سلطنتی بین کشاورزان کرمانشاه، مهندس صدقیانی، رئیس سازمان اصلاحات ارضی کرمانشاه، طی گزارشی اعلام کرد که تعداد دهات این استان به استثنای حوزه همدان در این منطقه 2765 قریه است، ولی جمع دهات شش‌دانگی 771 قریه شد. جمع دانگ‌های پراکنده مشمول قانون 909 قریه و جمع کل اسنادی که بین 58180 زارع تقسیم می‌شود 12119 سند است. به گفته وی، مجموع کل اراضی واگذاری، اعم از دیمی و آبی، 7519 هکتار است و حداقل زمین واگذاری به یک خانواده چهار و حداکثر بیست هکتار است.

وزیر کشاورزی نیز در این مراسم گفت: من عظمت و اهمیت این مأموریت تاریخی را به خوبی احساس می‌کنم و به همین جهت همه توانایی و قدرت فکری و جسمی و تجربی خود را متمرکز ساخته‌ام تا با شایسته‌ترین وجهی مشکلات و ناهماهنگی‌ها و سوء تفاهمات را پشت سر گذاشته و با سرعت و اطمینان، قانون اصلاحات ارضی را که سرآغاز اصلاحات اساسی در شئون اجتماعی و اقتصادی کشور است به مرحله اجرا درآورده و به سهم خود پله نردبانی باشم که ملت ایران را به سطحی از ترقی و پیشرفت، که ذاتا استحقاق آن را دارد، برساند.

وزیر کشاورزی ادامه داد: ملت ایران خواهان اجرای دقیق مواد شش‌گانه، برقراری عدالت اجتماعی، معدوم ساختن آثار شوم ناشی از رژیم ارباب رعیتی، اجرای سریع و صحیح قانون اصلاحات ارضی، تلاش و کوشش برای بالا بردن سطح زندگی و بالاخره اعتلای نام بلند و سرفراز ایران است.

در مدت زمانی کم یا بیش که افتخار خدمت‌گزاری دارم تلاش خواهم کرد دستگاه وزارت کشاورزی را با تحولات مورد نظر هماهنگ ساخته، همکاری همه سازمان‌های مؤثره را اعم از ملی و یا دولتی جلب نمایم.

 شاید عده قلیلی از مالکین بوده‌اند که به مفهوم حقیقی قانون توجه نکرده و همه چیز را از دریچه منافع شخصی ارزیابی نموده‌اند و نه تنها مبادرت به کارشکنی کرده‌اند، بلکه مأمورین صدیق اصلاحات ارضی را متهم به تخلفات مرامی یا مادی کردند، اما پس از تحقیقات کامل توسط بازرسان مورد اعتماد خلاف اظهارات آنان ثابت شد و اینجانب نیز بر حسب وظیفه پرونده را به اتهام افترا و تهمت، برای اقدام قانونی به وزارت دادگستری ارسال داشته‌ام.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.