24 اردیبهشت 1342

24 اردیبهشت 1342

اسدالله: دولت بی‌رحم عمل می‌کند/ضرورت وجود بازرسی کل کشور/نخست‌وزیر: شکر را گران نمی‌کردیم مجبور به جیره‌بندی بودیم!/انتخاب رئیس کل بانک مرکزی/دیدار شاه اردن با سفیر ایران

اسدالله: دولت بی‌رحم عمل می‌کند

بامداد امروز اسدالله علم، نخست‌وزیر، به اتفاق خانلری، وزیر فرهنگ، طی مراسمی ساختمان یک دبستان را در کوچه فلاح واقع در چهارصد دستگاه افتتاح کردند.

نخست‌وزیر در مراسم افتتاح این مدرسه گفت: به محض اینکه امر شاهنشاه در مورد سپاه دانش ابلاغ شد، ما در تشکیل این سپاه کوچک‌ترین تردیدی نکردیم و نمی‌توانستیم  هیچ تردیدی کنیم. ما در این راه با هیچ مشکلی روبه‌رو نشدیم، اما مشکل کوچکی که در این راه پیش می‌آید همین بدخواهی و بدبینی و تلقین بدبینی در یک لفافه‌های خیلی ظاهرفریب و حتی باید عرض کنم خداپسندانه است.

نخست‌وزیر افزود: اگر خدای ناکرده از لحاظ پیشرفت کار مشکل مهمی فراهم شد من به شما قول می‌دهم که اقدامات دولت خیلی شدید و بی‌رحمانه خواهد بود.

 

ضرورت وجود بازرسی کل کشور

باهری، وزیر دادگستری، دیروز سمینار بازرسی کل کشور را در تالار اجتماعات وزارت دادگستری افتتاح کرد.

در این جلسه علاوه بر قضات و بازرسان کل کشور چند تن از استادان دانشگاه نیز حضور داشتند.

وزیر دادگستری در این سمینار گفت: برای اولیای دادگستری در ضرورت وجود بازرسی کل کشور تردیدی نیست؛ زیرا مدیریت صحیح نیاز به کنترل و بازرسی دائم دارد و اگر این بازرسی انجام نشود، بیم آن می‌رود که در انجام کارها مسامحه شود. کنترل دائم در کار مسئولان مملکت باعث می‌شود که آنها را از تخلف برحذر دارد.

وی افزود: تنها با اتکا به سجایای اخلاقی و وظیفه‌شناسی مأموران نباید از کنترل و بازرسی غفلت کرد. می‌خواهیم بازرسی کل کشور عملا تشکیلاتش طوری باشد که از بینش و تجربه قضات دادگستری بیشتر استفاده کند.1

 

نخست‌وزیر: شکر را گران نمی‌کردیم مجبور به جیره‌بندی بودیم!

عصر روز گذشته اسدالله علم، نخست‌وزیر، طی مراسمی دوره دوم کلاس تربیت راهنما جهت شرکت‌های تعاونی روستایی را در دانشکده بانکداری و علوم مالی و اقتصادی دانشگاه ملی افتتاح کرد.

در این مراسم که وزیر کشاورزی و استادان دانشگاه ملی نیز حضور داشتند، نخست‌وزیر گفت: برای پرداخت اقساط مالکین دو راه در نظر گرفته‌ایم: یکی پرداخت مستقیم به وسیله خود بانک کشاورزی است که اعتبار آن را سازمان برنامه تأمین کرده است و امیدواریم به‌زودی هر یک از مالکین قدیم به بانک مراجعه کنند و پول خود را دریافت نمایند و دیگر از این پس آقای وزیر کشاورزی و رئیس بانک به من غر غر ننمایند.

نخست‌وزیر افزود: راه دوم به منظور به‌کار افتادن چرخ‌های اقتصاد کشور و تولید بیشتر، در نظر است که قبوض مالکین گذشته یک‌جا پرداخت شود، ولی مشروط بر اینکه پول آن را در امور تولیدی و عمران و حفر چاه عمیق و تأسیس کارخانه قند به مصرف برسانند.

نخست‌وزیر در مورد علت گرانی شکر نیز گفت: اگر ما نرخ را گران نمی‌کردیم، ناگزیر بودیم که با دویست‌هزار تن شکر موجود تا پایان سال بسازیم و شکر و قند را جیره‌بندی کنیم.

 

انتخاب رئیس کل بانک مرکزی

صبح امروز بهنیا، وزیر دارایی، مهدی سمیعی را به عنوان ریاست کل بانک مرکزی ایران به حضور شاهنشاه معرفی کرد. پس از شرفیابی، وزیر دارایی به اتفاق سمیعی به بانک مرکزی رفتند و وزیر دارایی رئیس جدید بانک را به روسای بانک مرکزی ایران معرفی کرد.

مهدی سمیعی در جلسه معارفه‌ای که با حضور خبرنگاران برگزار شد گفت: در شرفیابی امروز، اعیحضرت همایون شاهنشاه دستوراتی در مورد حسن جریان امور بانک مرکزی صادر فرمودند.

وی گفت: امیدوارم در پست جدید منشاء اثر باشم و از ارزش کار دکتر پورهمایون چیزی کم نکنم.

 

دیدار شاه اردن با سفیر ایران

کاظم نیامیر، سفیر کبیر ایران در اردن هاشمی، روز گذشته به حضور ملک حسین، پادشاه اردن هاشمی، رسید.

سفیر کبیر ایران دو هفته پیش نیز برای تسلیم استوارنامه خود به حضور ملک حسین بار یافته بود.

ملاقات دیروز برای مذاکره درباره روابط دو کشور و همچنین مسائل مورد علاقه و اوضاع خاورمیانه بوده است.

رادیو عمان دیشب خبر ملاقات و مذاکرات سفیر کبیر ایران با پادشاه اردن را منتشر ساخت. به قراری که امروز اطلاع حاصل شد ملک حسین، پادشاه اردن، برای ملاقات و مذاکره با شاهنشاه در سال جاری به ایران سفر می‌کند و بعید نیست که در مذاکرات دیروز راجع به این مسافرت نیز گفت‌وگو شده باشد.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.