23 اردیبهشت 1342

23 اردیبهشت 1342

آیت‌الله خمینی: دین مردم در معرض خطر است/سپهبد زاهدی به تهران آمد/خرمشهر غرق در سیلاب؛ دیگر جایی برای دفن اموات نیز نمانده است!/اجتماع کامیونداران در وزارت راه/مذاکره خروشچف و سفیر ایران در شوروی/تشکیل گارد مسلح شرکت نفت

آیت‌الله خمینی: دین مردم در معرض خطر است

آیت‌الله خمینی در جمع گروهی از روحانیون و مردم همدان،1 که به مناسبت عید سعید غدیر خم برای دیدار ایشان به قم آمده بودند، هشدار دادند دین مردم در معرض خطر است.

‏‏آیت‌الله خمینی فرمودند: سلام مرا به عموم مردم و روحانیون همدان برسانید و‏ ‏بگویید: دین شما مردم مسلمان در معرض مخاطره و هجوم قرار گرفته است؛ دولت شما ‏می‌خواهد به دست بهائی‌ها و اسرائیلی‌ها شما را از بین ببرد. بدانید که دولتِ شما به دوهزار‏ ‏نفر بهائی، هریک پانصد دلار کرایه طیاره داده که به لندن بروند، جمع شوند و علیه قرآن‏ ‏و پیغمبر شما تصمیم بگیرند. دولتِ شما در یک معامله فروش روغن و مواد نفتی از‏ ‏شرکت نفت به «ثابت پاسال‏»2 بهائی، پنج‌میلیون تومان استفاده رسانیده است که با این‏ ‏پول، مخارج اعزام بهائی‌ها به لندن و تبلیغات بهائی تأمین بشود. به مردم بگویید: از مالیاتی‏ ‏که دولتِ شما از شما مسلمان‌ها می‌گیرد، این مخارج را می‌کند، و یهودی و اسرائیلی و‏‏ بهائی را تقویت می‌کند.‏

ایشان ادامه دادند: اطلاع کامل دارم، می‌خواهند برخلاف تمایل ملت مسلمان ایران و سایر ملل اسلامی‏ ‏و عرب، دولت اسرائیل را به رسمیت بشناسند، ولی هنوز مثل اینکه جرئت نکرده‌اند و از‏ ‏شما وحشت دارند که موضوع را رسما اعلام کنند. دو سال قبل همین کار را کردند که‏ ‏مورد اعتراض علما و مردم مسلمان قرار گرفت؛ فوری تکذیب کردند. حالا هم همین‏ ‏خیال را دارند. شما به دیگران، و دیگران به دیگران، و همه به همه، بگویید: آماده باشند،‏ ‏متحد باشند، تا روزی که بنا شود با مشت به دهان این دولت نوکر اجنبی و ضد اسلام‏ ‏بکوبیم. خدا با ماست و پیشرفت از آنِ ما خواهد بود.3‏

 

سپهبد زاهدی به تهران آمد

ساعت 7 صبح امروز تیمسار سپهبد زاهدی، نخست‌وزیر اسبق و سفیر کبیر شاهنشاهی ایران، در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد با هواپیما وارد تهران شد.

در فرودگاه مهرآباد، آقایان علم، نخست‌وزیر، آرام، وزیر امورخارجه، تفضلی، وزیر مشاور، سپهبد نصیری، رئیس شهربانی کل کشور و جمعی از شخصیت‌ها و امرای ارتش و عده‌ای از دوستان و اقوام از وی استقبال کردند.

تیمسار زاهدی در فرودگاه درباره علت مسافرت خود به تهران گفت: به قصد استفاده از مرخصی و عرض گزارش به تهران آمده‌ام و پس از تعیین وقت شرفیاب خواهم شد.

 

خرمشهر غرق در سیلاب؛ دیگر جایی برای دفن اموات نیز نمانده است!

پس از سه روز که از جریان سیل عظیم خوزستان می‌گذرد دیروز نیز بار دیگر در خرمشهر باران شدیدی بارید و گورستان شهر نیز زیر سیل و سیلاب غرق شد و دیگر جایی برای دفن جنازه اموات نیست.

دیروز برای تخلیه شهر از سیلاب می‌خواستند راه خرمشهر ـ اهواز را با دینامیت منفجر کنند. تمام دهات بین اهواز و خرمشهر نیز در محاصره سیل و سیلاب است و جز با هلیکوپتر به هیچ وجه نمی‌توان به دهات محاصره‌شده در سیل رفت.

گزارش‌ها حاکی است عمده محصولات کشاورزی خوزستان نیز طعمه سیل شده و از بین رفته است و در اغلب نقاط شهر و خیابان‌ها مردم با قایق و بلم رفت‌وآمد می‌کنند. زنان و مردان و کودکان سیل‌زده از هستی ساقط شده و بیچاره و درمانده شده‌اند و هرچه زودتر به این سیل‌زدگان و محاصره‌شدگان کمک شود بهتر است.4

 

اجتماع کامیونداران در وزارت راه

ظهر امروز در حدود 150 نفر از نمایندگان کامیون‌داران تهران و شهرستان‌ها به عنوان اعتراض نسبت به تخفیفی که اخیرا وزارت راه نسبت به حمل کالا و محصولات راه آهن داده و در نتیجه باعث کسادی کار کامیون‌ها شده است در ساختمان وزارت راه اجتماع کردند.

عباس شیرازی، عضو هیئت مدیره کامیون‌داران، در این اجتماع گفت: علت تجمع کامیون‌داران این است که اخیرا راه آهن بهای حمل کالا و محصولات تجارتی را تا میزان 40 درصد تقلیل داده و همین امر باعث تنزل و بدون بار ماندن کامیون‌ها گردیده است.

به گفته وی، ورود کامیون جدید به کشور برای معافیت از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی به صورت قطعات یدکی جریان دارد که قطعات مزبور پس از ورود در داخل کشور مونتاژ شده و به کار انداخته می‌شود و همین موضوع سبب تنزل کار کامیون‌ها و در نتیجه بی‌بار ماندن آنها خواهد شد.

           

مذاکره خروشچف و سفیر ایران در شوروی

سفیرکبیر ایران در مسکو با نیکیتا خروشچف، نخست‌وزیر شوروی، ملاقات کرد و پیرامون روابط دو کشور مذاکراتی صورت گرفت.

رادیو مسکو درباره این ملاقات گفت: دیروز نیکیتا خروشچف، رئیس هیئت وزیران اتحاد شوروی، طهمورث آدمیت، سفیر کبیر ایران در اتحاد شوروی، را بنا به خواهش وی به حضور پذیرفت.

سفیر کبیر ایران در شوروی پس از ورود به مسکو، با نخست‌وزیر شوروی نیز ملاقات و گفت‌وگو می‌کند.

وی در مسکو مأموریت دارد درباره روابط دو کشور و توسعه امور بازرگانی و سایر مسائل مورد علاقه دو کشور با مقامات شوروی مذاکره نماید.

روابط ایران و شوروی از مدتی پیش بهبود یافته است و زمینه نیز برای عقد قراردادهای سدسازی بر روی رودخانه‌های ارس و اترک و لایروبی بندر پهلوی و ازدیاد ماهی در دریای خزر و تأسیس سیلو در مناطق روستایی فراهم شده است.

 

تشکیل گارد مسلح شرکت نفت

شرکت نفت اقدام به استخدام افراد ژاندارم نموده است. مسئولان شرکت نفت اعلام کردند که این استخدام به منظور ایجاد همکاری صحیح بین شرکت نفت و ژاندارم است.

در چند روز اخیر بیش از چهارصد نفر به کارگزینی شرکت ملی نفت مراجعه کرده و ثبت نام نموده‌اند.

مقامات شرکت نفت گفتند: هفتاد نفر که خدمت زیر پرچم انجام داده باشند و بتوانند فارسی بنویسند و بخوانند و همچنین از فرزندان کارگران شرکت نفت باشند با ماهیانه دویست تومان حقوق استخدام می‌شوند.

جیره کامل استخدام‌شدگان نیز هر روز از طرف شرکت نفت داده می‌شود.5

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.