21 اردیبهشت 1342

21 اردیبهشت 1342

رأی ایران به عضویت کویت در سازمان ملل/پایان مذاکرات ایران و بازار مشترک/تغییرات جدید در وزارت دارایی/کشته شدن پنجاه نفر در سیل خرمشهر/تصویب اعتبارات عمرانی برنامه سوم/وزیر کشور: نرخ کنونی گوشت گران است، ولی مسئله‌ای به نام گرانی گوشت نداریم!!

رأی ایران به عضویت کویت در سازمان ملل

براساس گزارش «یونایتدپرس»، دیروز بیست کشور از تقاضای عضویت کویت در سازمان ملل پشتیبانی کردند.

انتظار می‌رود عضویت کویت در جلسه مخصوص مجمع عمومی مورد تصویب قرار بگیرد.

براساس این گزارش نمایندگان ایران، کاستاریکا، اکوادور، غنا، هندوراس، هند، اندونزی، ایرلند، اردن، لیبریا، مالی، مراکش و چند کشور دیگر از عضویت کویت پشتیبانی کردند. شورای امنیت سازمان ملل توصیه کرده است کویت به عضویت سازمان ملل درآید.1

 

پایان مذاکرات ایران و بازار مشترک

مذاکرات نمایندگان اقتصادی اعزامی ایران به بلژیک با دبیرخانه بازار مشترک اروپایی به پایان رسید و صبح دیروز دکتر کیانپور، معاون گمرکی وزارت اقتصاد، به قصد ایران، بروکسل را ترک کرد.

دکتر عالیخانی، وزیر اقتصاد و رئیس هیئت‌های اعزامی برای مذاکره با بازرگانان ایرانی مقیم هامبورگ و پاریس، عازم آلمان شد تا از آنجا به پاریس مسافرت کند.

به گفته دکتر ضیائی، معاون بازرگانی وزارت اقتصاد، نتیجه مذاکرات هیئت اقتصادی ایران فوق‌العاده رضایت‌بخش بوده است.

 

تغییرات جدید در وزارت دارایی

به دنبال تصویب‌نامه‌های اخیر مالیاتی به وزارت دارایی، امروز احکام انتصابات و تغییرات جدیدی به امضای وزیر دارایی رسید. بر طبق احکام جدید، گروهی از مدیران وزارت دارایی تغییر کردند.

تغییرات جدید در جهت اجرای تصویب‌نامه قانونی طرز جدید تشخیص و وصول مالیات است.

بر اساس احکام جدید خزانه‌دار، مدیر کل درآمدها، رئیس سازمان 10 هزار خانه و رئیس مالیات‌های مستقیم تعیین شدند.

قرار است تا آخر هفته نیز احکام جدیدی در مورد انتصاب اعضای کمیسیون‌های توافق مالیاتی و اعضای شورای عالی مالیاتی و کمیسیون‌های حل اختلاف از طرف وزیر دارایی صادر شود.

 

کشته شدن پنجاه نفر در سیل خرمشهر

امروز خبرگزاری «اسوشیتدپرس» گزارشی را منتشر ساخت دائر بر اینکه بنا بر گزارش‌های رسیده به طور غیر رسمی از خرمشهر میزان تلفات ناشی از سیل به پنجاه نفر رسیده است.

این خبرگزاری اضافه می‌کند که طغیان رود کارون و آب سیل قسمت زیادی از اراضی خرمشهر را فرا گرفته و اجساد بر روی آب دیده شده است.

گزارش‌های دیگری نیز از بارندگی‌ها در کشور حاکی است اکثر راه‌های کشور را آب گرفته و عبور و مرور قطع شده است.

از سوی دیگر مغازه‌های خرمشهر را آب گرفته و بازار به کلی تعطیل شده است. بر اساس این گزارش سیل دوهزار خانه را در خرمشهر ویران کرده و در مشکین‌شهر نیز تلفات سیل به ده نفر رسیده است.2

 

تصویب اعتبارات عمرانی برنامه سوم

صبح امروز جلسه هیئت عالی برنامه به ریاست اسدالله علم، نخست‌وزیر، در کاخ سازمان برنامه تشکیل گردید.

در این جلسه علاوه بر اعضای هیئت عالی، دکتر خانلری، وزیر فرهنگ، نیز حضور داشت. در جلسه امروز مذاکرات جلسه قبل در مورد اعتبارات عمرانی برنامه سوم در سال جاری (1342) ادامه یافت و پیرامون اعتبارات فرهنگی نیز مذاکراتی صورت گرفت.

در این جلسه که نزدیک به دو ساعت به طول کشید، اعتبارات عمرانی برنامه در سال 1342 به تصویب اعضای هیئت عالی رسید.

 

وزیر کشور: نرخ کنونی گوشت گران است، ولی مسئله‌ای به نام گرانی گوشت نداریم!!

دکتر پیراسته، وزیر کشور، در جلسه‌ای که از طرف اعضای هیئت مدیره صنف کشتارکنندگان تهران در محل اتحادیه صنف مذکور ترتیب داده شده بود، شرکت کرد.

دکتر پیراسته در این جلسه برنامه کار خود را درباره ارزان کردن ارزاق عمومی تشریح کرد و گفت: متأسفانه در میان اصناف بی‌ترتیبی‌هایی وجود دارد که آثار آن در زندگی تمام طبقات مردم دیده می‌شود. اگر این بی‌نظمی در میان اصناف از بین برود، مسلما در وضع ولایات هم موثر خواهد بود.

وی افزود: تاجایی که من تحقیق کرده‌ام اصلا مسئله‌ای به نام گرانی گوشت وجود ندارد، بلکه وجود هرج و مرج باعث این ناراحتی است. در هر کاری هرج و مرج روی داد و از حالت خود منحرف شد، امکان بهبود وجود ندارد. وضع فعلی هم که من می‌بینم اسمش هرج و مرج در کار ارزاق است؛ نه مسئولیت معلوم است و نه کسی راضی است؛ همه شکایت دارند.

وزیر کشور افزود: درباره نرخ گوشت با اطلاعاتی که دارم و با آشنایی با مشکلات صنف قصاب باید بگویم نرخ فعلی گران است، ولی خوب می‌دانم که صنف قصاب با چه مشکلاتی روبه‌رو هستند. دراین‌باره تا اوایل خردادماه پس از خاتمه مطالعات تصمیم گرفته خواهد شد.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.