18 اردیبهشت 1342

18 اردیبهشت 1342

شهرداری: قصابی‌ها محدود می‌شوند/کمک بانک جهانی به برنامه سوم ایران/هشدار سازمان ملل در مورد خطر اعتیاد در ایران

شهرداری: قصابی‌ها محدود می‌شوند

امروز شهرداری تهران اعلام کرد که در کشتارگاه ماشینی تهران کشتار گوسفند طبق معمول با دست انسان عملی خواهد شد و لاشه‌های احشام پس از ذبح تحویل ماشین می‌شود تا به قطعات مختلف تقسیم شده و جهت حمل به دکاکین آماده گردد.

شهردار تهران اعلام داشت: از نظر رعایت اصول و مقررات شرع مقدس اسلام از آن قسمت از دستگاه ماشین که مربوط به امر کشتار است استفاده نخواهد شد.

 به گفته وی، شهرداری به موجب طرحی، وضع دکاکین قصابی را تغییر می‌دهد و از این پس فروشندگان گوشت تهران گوشت حیوانات را اعم از گوسفند، گاو و پرنده باید در یک مغازه بفروشند.

وی گفت: دیگر اجازه داده نخواهد شد لاشه‌های گوشت در معرض هوا و در اماکن بدون در و پنجره آویزان شود.

 

کمک بانک جهانی به برنامه سوم ایران

بانک جهانی موافقت قطعی خود را با کمک به برنامه سوم عمرانی ایران اعلام داشته است و این مسئله دیروز از طرف دکتر آموزگار، رئیس دفتر اقتصادی ایران در آمریکا، طی تلگرافی به اطلاع سازمان برنامه رسیده است.

اعلام موافقت بانک جهانی، که در حقیقت موافقت نهایی به‌شمار می‌رود، دیروز در سازمان برنامه با خوشوقتی زیادی استقبال گردید؛ زیرا موافقت بانک جهانی به منزله تصویب و تایید طرح‌های برنامه عمرانی سوم می‌باشد و همین موضوع باعث خواهد شد که کشورهای مختلف و به‌خصوص سرمایه‌داران برای همکاری با ایران رغبت بیشتری نشان دهند.

گزارش‌های اولیه سازمان برنامه و طرح‌های برنامه سوم که برای اجرای آنها محتاج به کمک خارجی می‌باشد، در سال گذشته مورد موافقت مقدماتی بانک جهانی و کارشناسان بانک قرار گرفت و در دنبال آن بانک تقاضای اطلاعات بیشتری کرد.

بر اساس این گزارش به احتمال قوی دکتر آموزگار برای مذاکره مستقیم با دولت و سازمان برنامه و تعیین تکلیف و نحوه اقدامات ایران به تهران خواهد آمد تا دستورات لازم را کسب کند.

میزان احتیاجات برنامه سوم به کمک‌های خارجی معادل چهل‌میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود و امیدواری زیادی هست که بانک جهانی با تشکیل کنسرسیومی از کشورهای علاقه‌مند و عضو، این اعتبار را در اختیار دولت ایران قرار دهد.1

 

هشدار سازمان ملل در مورد خطر اعتیاد در ایران

در گزارش‌هایی که از طرف کارشناسان سازمان بین‌المللی بهداشت روانی، سازمان ملل متحد، مقامات دادگستری و وزارت بهداری تسلیم دولت گردیده خاطرنشان شده که اعتیاد و استعمال هروئین و مرفین بین جوانان به نحو بی‌سابقه و روزافزون توسعه‌ یافته و در حال حاضر سلامت نسل جوان و خانواده‌ها را در معرض خطر جدی قرار داده است.

بر اساس ارقامی که تهیه شده و مورد تایید مقامات وزارت بهداری و قضایی قرار گرفته در ایران قریب به چهارصدهزار نفر معتاد به استعمال مواد مخدر و افیون هستند که قسمت اعظم آنان در پایتخت زندگی می‌کنند. طبق گزارشی که در پرونده‌های موجود مبتلایان در دادگستری به دولت داده شده در حال حاضر متجاوز از 22 هزار پرونده استعمال مواد مخدره تشکیل گردیده که در شهربانی و دادگستری موجود است. این پرونده‌ها طبعا متعلق به کسانی است که به چنگ مأمورین افتاده‌اند.

بر اساس این گزارش، دولت به سازمان‌های مسئول دستور داده است برنامه وسیعی برای مبارزه با توسعه روزافزون استعمال مواد مخدر طرح و به مورد اجرا بگذارند.

به منظور هماهنگ ساختن فعالیت سازمان‌ها و کمیته‌هایی که در این امر مشارکت دارند و متوجه ساختن مردم به عمق خطر و جلب کمک و همکاری آنان از طرف سازمان حمایت جوانان کمیته‌ای به این منظور تشکیل گردید.

در جلسه هیئت مدیره سازمان حمایت جوانان، که صبح امروز به ریاست فریده دیبا و با شرکت کارشناسان خارجی سازمان ملل و اطبای متخصص تشکیل گردید، تصمیم گرفته شد که این کمیته از امکانات سازمان رهبری جوانان و کمیسیون مبارزه با مواد مخدر و کلیه سازمان‌های جهانی برای طرح و اجرای یک مبارزه وسیع علیه استعمال مواد مخدر استفاده نماید.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.