17 اردیبهشت 1342

17 اردیبهشت 1342

آیت‌الله خمینی: دستگاه جبار نسبت به احکام اسلام سوء نیت دارد/با غفلت جزئی و اهمال، اسلام و مملکت اسلامی از دست خواهد رفت/اسدالله علم: در راه اصلاحات شاه مشکلات کوچکی به‌وجود آمده است!/اقلیتی که از همه چیز برخوردار است!/با نهایت خونسردی برنامه‌هایمان را اجرا می‌کنیم!/شهردار اهواز بازداشت شد/انتشار گزارشی از وضعیت اجرای اصلاحات ارضی در کشور

آیت‌الله خمینی: دستگاه جبار نسبت به احکام اسلام سوء نیت دارد

آیت‌الله خمینی در پیامی خطاب به علما و روحانیون کرمان در مورد سوء نیت رژیم شاه نسبت به احکام اسلام هشدار دادند.

‏‏در این پیام آمده است: لازم است تذکر دهم که دستگاه جبار نسبت به احکام مقدسه اسلام سوء نیت دارد.‏ ‏رجوع به اعمال ناشایسته و نطق‌های آنها در هر فرصت این حقیقت اسفناک را واضح‏ ‏می‌کند.

اخیرا وزیر دادگستری ‏در طرح خود‏ ‏قید رجولیت و اسلام را از شرایط قضات الغا نمود. دستگاه جبار وسایل اجتماع فرقه‏ ‏ضاله‏ عمال اسرائیل را در لندن فراهم نمود و به طوری که در بعضی روزنامه‌ها منتشر‏ ‏شد به هر یک از دوهزار نفر مسافر یا بیشتر پانصد دلار ارز داد و در قیمت بلیط هواپیما‏ ‏هر نفری را قریب هزار و دویست تومان تخفیف دادند تا جلسه ضد اسلامی را تشکیل ‏دهند و آنها را به عنوان فرقه مذهبی معرفی کردند.‏

 

با غفلت جزئی و اهمال، اسلام و مملکت اسلامی از دست خواهد رفت

در ادامه این پیام آمده است: اعلام متذکر شوند که با جزئی غفلت و اهمال، اسلام و مملکت‏ ‏اسلامی از دست خواهد رفت؛ و با وحدت کلمه مسلمین، خصوصا علمای اعلام، خطر‏ ‏مرتفع خواهد شد. باید آقایان جدیت کنند در تحصیل وحدت کلمه، و در تذکر به‏ ‏طبقات مسلمین. و از خطرهای بزرگی که متوجه اسلام است آنها را آگاه کنند. اینجانب‏ ‏مصمم هستم که با تمام قوا از اعمال خلاف اسلامی دستگاه جبار جلوگیری کنم، و به‏ خواست خدای متعال پیروزی نهایی با ماست؛ ‏‏و کَلِمهُ الله ِ هِیَ العُلیا.

اینک دستگاه فاسد جبار با هر وسیله به هتک و تهدید و ارعاب ما دست زده است و‏ ‏از هیچ جنایتی خودداری نمی‌کند. برای به هم زدن حوزه علمیه به نفع اسرائیل فعالیت‏ ‏می‌کند. با اسرائیل در مقابل دول اسلامی پیمان بسته یا می‌خواهد ببندد. امروز روزی ‏نیست که مسلمین در مصالح اسلام و خودشان نظر نداشته باشند، و نسبت به خطرهای‏ ‏محتمله بی‌تفاوت باشند. تکلیف بر علمای اعلام ــ کثّرالله امثالهم ــ بیشتر متوجه است. آنها‏ ‏کفیل ایتام آل محمد ــ صلی الله علیه و آله و سلم ــ می‌باشند.1

 

اسدالله علم: در راه اصلاحات شاه مشکلات کوچکی به‌وجود آمده است!

صبح امروز مراسم زدن اولین کلنگ ساختمان یک دبستان در غرب تهران نزدیک فرودگاه مهرآباد با حضور اسدالله علم، نخست‌وزیر، دکتر خانلری، وزیر فرهنگ، و جمعی از اهالی غرب تهران و فرهنگیان و دانش‌آموزان برگزار شد.

نخست‌وزیر در این مراسم گفت: عموم مردم باید از آنچه در این مملکت می‌گذرد اطلاع داشته باشند و بدانند که کار مملکتشان روی یک برنامه بسیار صحیح و یک نقشه حساب‌شده که به دست توانای شاهنشاه شما طرح‌ریزی شده پیش می‌رود.

علم خطاب به مردم افزود: در مملکتتان یک انقلاب عظیم صورت گرفته است؛ انقلابی که فقط و فقط در جهت منافع شما مردمی است که به مملکت خود علاقه‌مند هستید. این انقلاب در همه شئون رخ داد. در اجتماع در فرهنگ و در افکار عمومی البته در راه به انجام رسیدن این انقلاب مشکلات کوچکی هست که سرآمد تمام آنها عبارت است از اینکه منافع یک عده اشخاص سودجو به خطر افتاده است.

 

اقلیتی که از همه چیز برخوردار است!

نخست‌وزیر سپس گفت: برای همیشه نمی‌توان گفت که یک اقلیت کوچک از همه چیز برخوردار باشد، ولی اکثریت از قوت لا یموت خود بی‌بهره بماند2 و خیلی خوشوقت هستم که فرصت می‌شود به لطف همکار عزیزم، دکتر خانلری، هر هفته در گوشه‌ای از شهر با هم‌وطنان عزیزم از نزدیک گفت‌و‌گو بکنم.

 

با نهایت خونسردی برنامه‌هایمان را اجرا می‌کنیم!

نخست‌وزیر سپس گفت: امسال آن‌قدر کار در مملکت شروع می‌شود که می‌ترسم که گله‌ها آغاز شود و بگویند کارگر به اندازه‌ای پول به دستش آمده که قیمت‌ها بالا رفته و به‌هرحال دولت در نهایت خونسردی به‌کار خود ادامه خواهد داد؛ زیرا لازمه دولت بودن خونسرد بودن و نقشه داشتن است. ما با نهایت خونسردی نقشه‌های خودمان را اجرا خواهیم کرد تا در مقابل شاهنشاه و ملت ایران سربلند و سرافراز باشیم.

 

شهردار اهواز بازداشت شد

علی‌اکبر حکیم شوشتری، شهردار اهواز، دیروز به اتهام حیف و میل اموال دولت و تصرف غیرقانونی از طرف دادسرای این شهرستان بازداشت شد.

بازداشت شهردار اهواز به دنبال اعلام جرم‌های دستگردی کارمند شهرداری اهواز و همچنین اعلام جرمی که اخیرا در مورد ساختمان پله‌های بلوار پل معلق کارون شده بود صورت گرفته است.

 

انتشار گزارشی از وضعیت اجرای اصلاحات ارضی در کشور

امروز آماری توسط سازمان اصلاحات ارضی کشور انتشار یافت. به موجب این آمار، جمع املاکی که در دهات مناطق مختلف کشور در مرحله اول قانون اصلاحات ارضی باید بین زارعین تقسیم شود در حدود شصت‌هزار دانگ است که در ده الی پانزده‌هزار قریه واقع است.

بر اساس این گزارش از ابتدای شروع کار تا پایان سال 1341 املاک خریداری‌شده از مالکین اعم از دهات شش دانگ و کمتر از شش دانگ بالغ بر 3705 قریه بوده است که تعداد 1988 قریه آن تا آخر سال گذشته بین دهقانان تقسیم شده است.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.