16 اردیبهشت 1342

16 اردیبهشت 1342

آیت‌الله خمینی: شواهدی در دست است که دستگاه جبار درصدد هدم اساس اسلام است/سکوت در برابر دستگاه جبار علاوه بر هدم اسلام و تشیع، نابودی با ننگ است/محکومیت ارتشبد هدایت به دو سال زندان/انحلال انجمن شهر قزوین

آیت‌الله خمینی: شواهدی در دست است که دستگاه جبار درصدد هدم اساس اسلام است

آیت‌الله خمینی به  علمای اعلام، حجج اسلام و فقهای همدان‏ در مورد تصمیم رژیم پهلوی برای هدم اسلام و مذهب تشیع‏ پیامی صادر کردند.

در این پیام آمده است: تلگراف محترم مبنی بر تأسف و تأثر از فاجعه عظیمه وارد بر اسلام و مسلمین و‏ ‏اعلام پشتیبانی از حوزه مقدسه و مقاصد شرعیه که جمیع علمای اسلام و طبقات مسلمین‏ ‏در آن شریک هستند، موجب تشکر گردید.‏ بدیهی است با این شیوه که دستگاه جبار در پیش گرفته، اگر مسلمین غفلت کنند و‏ مراقبت شدید نکنند و کوشش در دفاع از حریم قرآن کریم و اسلام نکنند، زمانی نگذرد ‏که خدای نخواسته دستگاه ناپاک و عمال اجنبی از احکام ضروری اسلام تجاوز کرده به‏ ‏اساس اسلام مقدس ضربه وارد خواهند کرد.

در ادامه این پیام آمده است: شواهدی در دست است که دستگاه جبار،‏ ‏به حکم الزام و خباثت ذاتی، درصدد هَدْم اساس است. حمله مسلحانه به مرکز فقاهت و‏ ‏هَتْک مراجع و فقهای اسلام و حبس و زجر شاگردان مکتب اسلام و اهانت به قرآن کریم‏ ‏و سایر مقدسات مذهبی، نمونه بارز آن است.

 

سکوت در برابر دستگاه جبار علاوه بر هدم اسلام و تشیع، نابودی با ننگ است

این پیام می‌افزاید: زمزمه «تغییر‏ ‏خط»، که اخیرا بار دیگر آغاز شده، و زمزمه‌های دیگر، که ذکر آن اکنون صلاح نیست، و‏ ‏تعبیرهای بسیار ننگینی که در نطق‌های مبتذلشان شده و می‌شود، یکی دیگر از همان‏ ‏نمونه‌هاست. اینها و امثال اینهاست که اینجانب را به وحشت انداخته. و برای من جای‏ ‏شبهه نیست که سکوت در مقابل دستگاه جبار علاوه بر هَدْم اسلام و مذهب تشیع،‏ ‏نابودی با ننگ است.

امروز مسلمین، و خصوص علمای اعلام، در مقابل خدای تبارک و تعالی مسئولیت‏ ‏بزرگی دارند. با سکوت ما نسل‌های آتیه إلی الأبد در معرض ضلالت و کفر هستند و‏ ‏مسئول آن ما هستیم. خطر اسرائیل و عمال ننگین آن، اسلام و ایران را تهدید به زوال ‏می‌کند. من برای چند روز زندگی با عار و ننگ، ارزشی قائل نیستم و از علمای اعلام و‏ ‏سایر طبقات مسلمین انتظار دارم که با تشریک مساعی، قرآن و اسلام را از خطری که در‏ ‏پیش است نجات دهند.1

 

محکومیت ارتشبد هدایت به دو سال زندان

عصر دیروز پس از هفت ساعت شور، دادگاه ارتشبد هدایت و سرلشکر معین‌پور و مهندس گرایلی به ریاست تیمسار رضا عظیمی و به عضویت تیمسار سرلشکر اویسی و سرهنگ نوری تشکیل شد و رأی صادر شد. بر اساس رأی صادره، ارتشبد هدایت و سرلشکر معین‌پور هر کدام به دو سال زندان و مهندس گرایلی به سه سال زندان محکوم شدند.

در تمام مدتی که منشی دادگاه رأی صادره را قرائت می‌کرد ارتشبد هدایت ساکت بود، ولی سرلشکر معین‌پور بعضی اوقات به بستگان خود، که در دادگاه حضور داشتند، نگاه کرده و لبخند می‌زد و در پایان قرائت رأی نیز با خنده اظهار کرد: من خیال می‌کردم مرا اعدام خواهند کرد.

پس از پایان قرائت رأی، مهندس گرایلی به علت شدت مجازات و سرهنگ پرندیان به قلّت مجازات اعتراض و هر دو تقاضای تجدید نظر کردند. انتظار می‌رود ظرف امروز یا فردا ارتشبد هدایت و سرلشکر معین‌پور نیز از رأی صادره تقاضای تجدید نظر نمایند.2 [رک: روزشمار 13 اردیبهشت 1342]

 

انحلال انجمن شهر قزوین

دیروز جلسه شورای شهرستان قزوین برای رسیدگی به وضع انجمن شهر در عمارت فرمانداری تشکیل گردید. در این جلسه پس از مذاکرات مفصل به اتفاق آرا رأی به انحلال انجمن شهر داده شد.

بعدازظهر دیروز عده‌ای از نمایندگان طبقات مختلف اهالی قزوین که از رأی شورای شهرستان مبنی بر انحلال انجمن شهر اطلاع یافته بودند، در باغ شهرداری اجتماع کردند و رأی شورای شهرستان را تایید کردند.

این عده تقاضا داشتند هر چه زودتر به کارهای خلافی که در دوره این انجمن صورت گرفته است رسیدگی شود. در این مورد تلگرافات متعددی به مقامات مرکزی مخابره شد.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.