15 اردیبهشت 1342

15 اردیبهشت 1342

لرد هیوم خطاب به اسدالله علم: انگلیس از ایران پشتیبانی می‌کند/شما تاریخ بزرگی دارید، ولی یک ملت نمی‌تواند تنها بر اساس گذشته خود زندگی کند!/ما در انگلیس به شما وفاداریم!/در مورد بحرین با ایران اختلاف داریم!/نظر وزیر خارجه انگلیس درباره اصلاحات ارضی در ایران!/نظر وزیر خارجه انگلیس درباره اصلاحات ارضی در ایران!/ایران میانجی مذاکرات افغانستان و پاکستان/آغاز مذاکرات ایران با بازار مشترک/دستور وزیر کشور به استانداری‌ها برای مقابله با گرانی/ایران منبع مطمئن نفت برای غرب است!/موافقت آلمان با پرداخت 200 میلیون مارک وام به ایران/بازگشت 20 خلبان از کنگو/سفارت افغانستان هنوز کاری برای بهبود روابط ایران و مصر انجام نداده است!

لرد هیوم خطاب به اسدالله علم: انگلیس از ایران پشتیبانی می‌کند

لرد هیوم، وزیر امور خارجه انگلیس، از کراچی وارد تهران شد و مورد استقبال آرام، وزیر امور خارجه، و اعضای عالی‌رتبه سفارت کبرای انگلستان در تهران و جمعی از رجال و روزنامه‌نگاران قرار گرفت.

در سر میز ناهار، عباس آرام، وزیر امور خارجه، چنین اظهارداشت: خوشبختانه جنابعالی در ایران ناآشنا نیستید و ما در فرصت‌های متعدد افتخار مصاحبت و مجالست با جنابعالی را داشته‌ایم و در هر نوبت چنان شیفته شخصیات بارز و برجسته شما شده‌ایم که پیوسته اشتیاق داشتیم بار دیگر با جنابعالی ملاقات کنیم و از شما استقبال و پذیرایی کنیم. تنها تأسف ما این است که در هر نوبت کثرت مشغله و گرفتاری‌های جنابعالی ما را از افتخار پذیرایی بیشتر محروم ساخته است.

 

شما تاریخ بزرگی دارید، ولی یک ملت نمی‌تواند تنها بر اساس گذشته خود زندگی کند!

پس از پایان سخنان آرام، وزیر امور خارجه، لرد هیوم، وزیر خارجه انگلستان، رشته سخن را به دست گرفت.

لرد هیوم از بازگشت به تهران اظهار شادمانی کرد و گفت: هنگامی که افتخار دیدار ایران را در موکب علیا حضرت ملکه الیزابت یافتم، تاریخ و سنن باستانی ایران برایم زنده شد، ولی یک ملت نمی‌تواند تنها بر اساس گذشته و اعتبار خود زندگی کند، بلکه برای احراز مقام عظیم در بین اقران بایستی که در پیشاپیش حرکت زمان باشد. پیشرفت هر ملتی انعکاسی از خصال آن مردم است و دارای نشان خاص تاریخ آن ملت می‌باشد و در ایران نیز که برنامه عظیم رفاه اجتماعی و توسعه اقتصادی به ابتکار شخص اعلیحضرت همایون شاهنشاهی با چنین بصیرت و همتی به مرحله اجرا درآمده چنین خواهد بود.

جناب نخست‌وزیر شما می‌توانید نسبت به پشتیبانی نیرومند و بی‌حدوحصر ملت انگلستان برای آنچه که از طرف اعلیحضرت همایون شاهنشاهی و سرکار و دولت شما در ایران انجام می‌گیرد اطمینان داشته باشید.

 

ما در انگلیس به شما وفاداریم!

لرد هیوم افزود که ما در انگلستان نسبت به شما وفادار می‌باشیم. هنگامی که کشوری مانند انگلستان که دارای سلاح‌های اتمی است، چنین تعهدی نسبت به متفقی می‌نماید، این کشور حیات خود را در گرو می‌گذارد.

لرد هیوم در پایان سخن گفت: اعتماد به ایران به حد کمال است و رجاء واثق داریم که کشور شما تحت رهبری خردمندانه اعلیحضرت همایون شاهنشاهی و دولت شما جناب نخست‌وزیر روزبه‌روز نیرومندتر خواهد گردید.

 

در مورد بحرین با ایران اختلاف داریم!

از لرد هیوم درباره سیاست دولت انگلستان در مورد خلیج فارس خصوصا بحرین سوال شد؛ لرد هیوم پاسخ داد: مسئله دوم تنها موردی است که دولتین ما راجع به آن، دو نظر متفاوت دارند و بهتر است این موضوع را عجالتا مسکوت بگذاریم.

 

نظر وزیر خارجه انگلیس درباره اصلاحات ارضی در ایران!

یکی از خبرنگاران پرسید: راجع به اصلاحات ارضی و اقدامات مجدانه شاهنشاه در تحولات اخیر ایران نظر شما چیست؟

هیوم پاسخ داد: این برنامه توجه و علاقه مردم انگلستان را برانگیخته وطرح بسیار بزرگی است و موفقیت آن را خواهانیم.

 

حضور وزیر خارجه انگلیس در باشگاه شعبان جعفری!

روز پنجشنبه در باشگاه جعفری به افتخار لرد هیوم، وزیر امور خارجه انگلستان، جشنی برپا گردید.

در این مراسم، نمایندگان نظامی کشورهای عضو پیمان سنتو و جمعی از افسران ارتش و نمایندگان خارجی شرکت داشتند. ابتدا خیر مقدم گفته شد وسپس ورزش باستانی انجام گردید. در این موقع [شعبان] جعفری، مدیر سازمان ورزشی جعفری، مطالبی پیرامون امر ورزش و دوستی دو کشور بیان داشت و در خاتمه قاب عکس مزین به تمثال شاهنشاه را به لرد هیوم اهدا نمود.

 

ایران میانجی مذاکرات افغانستان و پاکستان

به گزارش «آسوشیدتدپرس» از کراچی، عباس آرام، وزیر خارجه ایران، گفت: احتمال زیادی وجود دارد که مذاکرات پاکستان و افغانستان در مورد تجدید روابط سیاسی و برقراری روابط ترانزیتی بین دو کشور به‌زودی آغاز شود.

وی بعد از ملاقات با ایوب‌خان گفت امیدوار است دو کشور مزبور بتوانند به‌زودی به یکدیگر نزدیک شوند. ایران ابتکار عملیات مربوط به تجدید روابط افغانستان و پاکستان را به‌دست دارد. آمریکا هم در این کار اصرار می‌ورزد. دین راسک، وزیر خارجه آمریکا، نیز در ملاقات خود با ایوب‌خان این موضوع را مورد مذاکره قرار داد.1

 

آغاز مذاکرات ایران با بازار مشترک

خبرگزاری آلمان از بروکسل گزارش داد: مذاکرات بازرگانی به منظور امضای موافقت‌نامه بازرگانی بین ایران و بازار مشترک امروز در بروکسل آغاز شد.

ریاست هیئت نمایندگی ایران با وزیر اقتصاد است. مذاکرات ابتدایی بین ایران و بازار مشترک در اکتبر سال گذشته در بروکسل صورت گرفت. ایران مایل است صادرات خاویار، قالی، کشمش و آلوی خشک خود را به کشورهای عضو بازار مشترک بیفزاید و از طرف دیگر بازار مشترک میل دارد ایران برای ماشین‌های صادراتی آنها تخفیف قائل شود.

این مذاکرات که برای پنج روز در نظر گرفته شده است، ممکن است تمدید شود. منابع سفارت ایران در بروکسل اظهار می‌دارند تاریخ امضای موافقت‌نامه بستگی به جریان مذاکرات دارد.

 

دستور وزیر کشور به استانداری‌ها برای مقابله با گرانی

وزیر کشور امروز به استانداری‌ها و فرمانداری‌های کل دستور داد که برای پایین آوردن نرخ نیازمندی‌های مردم دست به اقدامات موثری بزنند.

در متن دستور دکتر پیراسته آمده است: در اجرای منویات شاهنشاه و سیاست عمومی دولت مقرر است که نسبت به تمام نرخ‌ها تعدیل متناسب و منطقی در سراسر کشور به عمل آید و از این حیث رفاه عموم و مخصوصا طبقه کم‌بضاعت و کارگران و کشاورزان فراهم گردد. بنابراین مقرر فرمایید در اجرای این هدف اقدامات لازم و مقتضی و سریع معمول دارند.

در این دستور خطاب به استاندارها و فرماندارها تأکید شده است: نتیجه اقدامات خود و برنامه منظمی که در این مورد تنظیم خواهید فرمود را هر هفته یک بار ضمن اعلام نرخ حقیقی نان و سایر مایحتاج عمومی تلگرافی اطلاع دهید.2

 

ایران منبع مطمئن نفت برای غرب است!

براساس گزارش «خبرگزاری فرانسه» از لندن روزنامه «دیلی تلگراف» در شماره امروز خود وضع ایران را مورد ستایش قرار داده و نوشت: در حال حاضر ایران بیش از سه کشور دیگر عضو سازمان پیمان مرکزی از ثبات سیاسی برخوردار است.

دیلی تلگراف می‌افزاید: ایران یکی از پیشرفته‌ترین کشورهایی است که پیوستگی خود را به طور دائم با غرب حفظ کرده است. کشمکش نفت، که چندی پیش در این کشور روی داد، مربوط به گذشته است. اکنون ایران یک منبع مطمئن نفت برای غرب به‌شمار می‌رود، درحالی‌که سیاست آمریکا و انگلیس نسبت به کشورهای عربی تولیدکننده نفت فاقد یک به‌هم‌پیوستگی غیرقابل توضیح است که در خاورمیانه تولید بی‌ثباتی می‌کند.

دیلی تلگراف در پایان اضافه کرده است که ایران برای به کار افتادن سرمایه‌های آمریکایی و انگلیسی مساعدتر از بعضی از کشورهای عربی است که در عین حال که از ما درخواست وام می‌کنند ما را به امپریالیسم متهم می‌کنند و ایران حق دارد ما را در این مورد سرزنش کند، اما به این کار اقدام نمی کند.3

 

موافقت آلمان با پرداخت 200 میلیون مارک وام به ایران

امروز کسب اطلاع شد هیئت نمایندگی ایران در آلمان موفق شده است موافقت مقامات دولت آلمان را نسبت به دریافت وام دویست‌میلیون مارکی که قبلا قرداد اولیه آن امضا شده بود کسب کند.

یک مقام مطلع دراین‌باره اظهار داشت: به زودی برای امضای قرارداد اصلی، وزیر دارایی به آلمان عزیمت خواهد کرد.

 

بازگشت 20 خلبان از کنگو

بیست نفر از خلبانان و درجه‌داران نیروی هوایی ایران که به کنگو رفته بودند به تهران باز می‌گردند. مدت مأموریت خلبانان ایران در کنگو پایان یافته است.

 بر اساس گزارش دیگری دو نفر از قضات دادگستری که در امتحانات مربوطه پذیرفته شده‌اند به‌زودی عازم کنگو خواهند شد.

65 نفر از قضات برای رفتن به کنگو داوطلب شده بودند، ولی از میان ایشان 23 نفر برای گذراندن امتحان مسابقه انتخاب شدند و از میان این 23 نفر 2 نفر از آقایان دکتر نورعلی تابنده و دکتر دادبان در امتحانات موفق شدند و از طرف دولت برای عزیمت به کنگو انتخاب شدند.4

 

سفارت افغانستان هنوز کاری برای بهبود روابط ایران و مصر انجام نداده است!

سفیر کبیر افغانستان در تهران در پاسخ به این سؤال که آیا دولت افغانستان اقداماتی برای تجدید مناسبات ایران و مصر که شایع شده است، انجام داده یا خیر اظهار داشت: هنوز هیچ اقدامی از طرف سفارتخانه افغانستان در تهران پیرامون تجدید مناسبات ایران و مصر صورت نگرفته است.

در مورد شایعات مبنی بر میانجی‌گری افغانستان بین ایران و مصر وی اظهار داشت: دولت و ملت افغانستان طالب بهبودی مناسبات بین کشورهای اسلامی هستند و تجدید مناسبات بین ایران و مصر خبر خوبی برای تمام کشورهای اسلامی خواهد بود.5

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.