10 اردیبهشت 1342

10 اردیبهشت 1342

افشای ماهیت اصلاحات ارضی از سوی آیت‌الله خمینی/اعدام «یکی از اشرار فارس»/وزیر خارجه: اجازه نمی‌دهیم کسی بر ما مسلط شود/بررسی توزیع گندم آمریکا در هیئت دولت/اصلاحات ارضی با «انقلاب سفید» نمی‌شد، با انقلاب سرخ عملی می‌گردید!/اگر قرار بر پایین آمدن سطح تولید است، چه فرقی میان انقلاب سرخ و سفید؟!/اسدالله علم: دوستانم که به خارج می‌روند می‌گویند وضع ما بد است و خیلی عقبیم!/ایران مشکلی ندارد و نعمت ثبات به برکت وجود شاه است!/مذاکره وزرای خارجه ایران و آمریکا در مورد کمک‌های مالی

افشای ماهیت اصلاحات ارضی از سوی آیت‌الله خمینی

 دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشگاه تهران، در قم، با آیت‌الله خمینی دیدار کردند.

آیت‌الله خمینی در این دیدار اظهار داشتند: ‏جوانان مسلمان دانشگاه تهران به منزل ما خوش آمدید. امید است در نگهداری دین‏ ‏خود استوار باشید ... زیرا از شما جوانان برومند انتظار زیادی داریم. ما ملت‌های مسلمان‏ ‏باید متحد شویم و با اسرائیل و عمال آنها در ایران مبارزه کنیم. حوزه علمیه هرگز مخالف‏ اصلاحات ارضی نبوده؛ آیا دولت به ما پیشنهاد کرد و از ما نظر خواست؟ ما می‌دانیم این‏ ‏موضوع برای سرگرمی کشاورزان فراهم شده است.

در حال حاضر‏ ‏آزادی قلم، بیان، افکار و حتی حق حیات از مردم سلب گردیده است. برای دفتر ولیعهد‏ ‏ماهی پنجاه تا شصت‌هزار تومان هزینه برآورد کرده‌اند؛ و حال آنکه به هر نفر طلبه، ما در‏ ‏هر ماه بیست الی سی تومان حقوق می‌دهیم.‏1

 

اعدام «یکی از اشرار فارس»

مطبوعات امروز نوشتند: بامداد امروز یکی از قاتلین شهدای وقایع اخیر فارس به نام عبدالله باشرانی، فرزند شیراحمد، که در دادگاه نظامی به مرگ محکوم گردیده بود، در میدان دروازه کازرون شیراز به دار مجازات آویخته شد.

به طوری که پرونده نشان می‌دهد، چندی قبل عبدالله باشرانی به اتفاق عده‌ای از اشرار مسلح به سرکردگی عبدالله ضرغام‌پور و ناصر طاهری به یکی از قراء منطقه «سی سخت» حمله کرده و عده‌ای از ژاندارم‌های مدافع قریه، از جمله فرمانده آنان، مرحوم سرگرد فاطمی‌زاده را شهید و اموال اهالی را غارت نموده‌اند؛ به همین جهت عبدالله باشرانی پس از دستگیری، در دادگاه‌های نظامی محاکمه شد و دادگاه تجدید نظر نظامی نیز حکم مرگ او را صادر کرد و حکم صبح امروز در مورد او اجرا گردید.2

 

وزیر خارجه: اجازه نمی‌دهیم کسی بر ما مسلط شود

شورای وزیران سنتو امروز در کراچی تشکیل شد. آرام، وزیر خارجه ایران، در این نشست گفت: سنتو مطامع ارضی و قصد تعدی به احدی را ندارد. ما مایلیم در کمال صلح و صفا با کلیه ملل زندگی کنیم. ما قصد تسلط بر کسی را نداریم؛ اجازه هم نمی‌دهیم که کسی بر ما مسلط شود. ما تعهد کرده‌ایم که حمایت تزلزل‌ناپذیر خود را از سازمان ملل دریغ ننماییم.3

 

بررسی توزیع گندم آمریکا در هیئت دولت

جلسه هیئت وزیران عصر دیروز به ریاست اسدالله علم، نخست‌وزیر، تشکیل شد.

در این جلسه وزیر اقتصاد گزارشی راجع به بازار مشترک اروپا و برنامه کار هیئت اعزامی ایران به بروکسل به هیئت دولت داد.

وزیر کشور در ادامه درباره دریافت گندم‌های رسیده از آمریکا و چگونگی توزیع آن در نقاط مختلف کشور، به‌خصوص مناطقی که احتیاج بیشتری به گندم دارند، به هیئت دولت گزارشی داد. این گزارش بررسی شد و هیئت دولت برای چگونگی توزیع گندم در مناطق مختلف کشور تصمیماتی گرفت.

 

اصلاحات ارضی با «انقلاب سفید» نمی‌شد، با انقلاب سرخ عملی می‌گردید!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود درباره «اصلاحات ارضی» نوشته است: این کار خواه و ناخواه باید می‌شد. مصلحت مملکت که عالی‌ترین مصالح اجتماع است، آن را ایجاب می‌کرد. جبر زمان آن را ایجاب می‌کرد؛ اگر از راه انقلاب سفید این کار نمی‌شد، انقلاب سرخ آن را بر ما تحمیل می‌کرد. معنی این سخن را کسانی که امروز در خانه خودشان نشسته‌اند و نان آسوده و خواب آسوده دارند درست نمی‌فهمند؛ ما هم افسوس نمی‌خوریم که چرا انقلاب سرخ به آنها مفهوم چنین حرفی را نفهماند؛ زیرا به‌هرحال روزی همه چیز بر همگان روشن خواهد شد.

 

اگر قرار بر پایین آمدن سطح تولید است، چه فرقی میان انقلاب سرخ و سفید؟!

اما انقلاب سفید امتیازش در آن است که هدف‌های خود را بدون آنکه لطمه‌ای به ملت و مملکت وارد شود، باز می‌یابد. پس هرگاه بنا شد اصلاح ارضی به قیمت جنگ و جدال مالک و زارع، به قیمت پایمال شدن خرده‌مالک، به قیمت از میان رفتن محصول، به قیمت پایین آمدن سطح تولید و به قیمت بائر شدن دائر و خشک شدن قنوات و داغان شدن کاریزها و سدها و غیره تمام شود چه فرق می‌کند که از راه انقلاب سفید باشد یا انقلاب ویران‌کننده سرخ.

 

اسدالله علم: دوستانم که به خارج می‌روند می‌گویند وضع ما بد است و خیلی عقبیم!

ساعت 11 صبح امروز اسدالله علم، نخست‌وزیر، در وزارت فرهنگ حضور یافت و به اتفاق دکتر خانلری عازم زدن اولین کلنگ ساختمان یک دبستان در جنوب شهر و افتتاح دبستان دیگر در باغ صبا شد.

در این هنگام، نخست‌وزیر پشت میکروفون قرار گرفت و چنین اظهار داشت: این دولت آنچه را می‌گوید انجام می‌دهد و اگر این کار را نکند، در پیشگاه اعلیحضرت همایون شاهنشاه مسئول است. مکرر شنیدم گاهی اشخاص بدبین و حتی خوش‌بین‌ها که به ممالک دیگر مسافرت می‌کنند تحت تأثیرات بخصوص قرار می‌گیرند. یکی از رفقای خودم که به خارج مسافرت کرده بود به من می‌گفت: ما خیلی عقب هستیم؛ وضع ما بسیار بد است. این شخص جوانی بود پر از شور و احساسات نسبت به وطن و شاهنشاه. پرسیدم چه دیدید؟ گفت: در فلان مملکت در هر دو روز، سه تا مدرسه افتتاح می‌شود.

من وقتی که حساب کردم دیدم این کار ثلث کاری است که ما در مملکت خودمان انجام می‌دهیم. من با کمال افتخار می‌گویم: در مملکت ما روزی دو مدرسه افتتاح می‌شود و این مطلب به صورت صحیح به اطلاع مردم نمی‌رسد.

 

ایران مشکلی ندارد و نعمت ثبات به برکت وجود شاه است!

نخست‌وزیر افزود: وضع مملکت ما نسبت به مملکت همسایه غیرقابل تطبیق است. ما شاید سال‌ها جلو هستیم، ما مشکلاتی نداریم، ما از نعمت ثبات برخورداریم که آن هم در اثر وجود اعلیحضرت همایونی است.

 

مذاکره وزرای خارجه ایران و آمریکا در مورد کمک‌های مالی

امروز همچنین نخست‌وزیر طی مصاحبه‌ای در مورد مذاکرات راسک، وزیر خارجه آمریکا در تهران، و کمک‌های آمریکا به ایران اظهار داشت: مذاکرات ما در مورد امور بین‌المللی و همچنین در مورد امور مربوط به روابط ایران و آمریکا بود و من خوشوقتم که بگویم احساس می‌کنم در این زمینه دولت آمریکا نهایت علاقه‌مندی را نسبت به این امور دارد. آمریکا در همه امور به ایران کمک می‌کند.

نخست‌وزیر افزود: در خصوص کمک مالی و اعتباری هم مذاکرات مفصلی شد؛ نسبت به نوع این کمک‌ها و طرز اقدام نسبت به آنها هم مذاکره گردید و امیدوارم این کار، که به‌تدریج جامه عمل می‌پوشد، به اطلاع مردم برسد.4

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.