9 اردیبهشت 1342

9 اردیبهشت 1342

تقدیر وزیر خارجه از کمک‌های آمریکا/ایام اقامت شما محدود و افتخار پذیرایی مناسب از ما سلب شده است!/«ایران و آمریکا در مورد دموکراسی آرمان‌های مشترکی دارند»!/نسبت به کمک‌های آمریکا به خود حق‌شناس هستیم!/«ایران و آمریکا به اصول و هدف‌های آزادی‌خواهانه علاقه مشترک دارند»!/شاه ایران در آمریکا محبوبیت زیادی دارد!/وزیر کشاورزی: اوایل مهر مرحله اول اصلاحات ارضی خاتمه می‌یابد/وزیر کشور: برق ارزان شد/آغاز مذاکرات بازرگانی ایران و شوروی/روزنامه اطلاعات: آمریکا در جنگ دوم جهانی جهان را از زیر یوغ فاشیسم نجات داد!/«دنیای آزاد به ملت آمریکا مدیون است»!/بر عکس بسیاری از کشورها در شکم قدرت‌های بزرگ تحلیل نرفته‌ایم!

تقدیر وزیر خارجه از کمک‌های آمریکا

دین راسک، وزیر امور خارجه آمریکا، بعد از ظهر دیروز برای یک اقامت 24ساعته وارد تهران شد و دیشب در ضیافت شام شاه شرکت کرد و پیش از ظهر امروز با اسدالله علم، نخست‌وزیر، ملاقات و گفت‌وگو کرد.

در فرودگاه مهرآباد، آرام، وزیر امور خارجه، طی نطقی به نمایندگی از طرف دولت ایران به وزیر امور خارجه آمریکا و همراهان خوشامد گفت و اظهار امیدواری کرد که سفر وی به ایران ثمربخش بوده و وزیر خارجه آمریکا و همراهان از این سفر خاطره خوش همراه ببرند.

وزیر خارجه آمریکا نیز طی نطقی از سفر به ایران اظهار خوشوقتی کرده و متذکر شد که آمریکا از استقلال و تمامیت ملی ایران و کشورهای دیگر عضو سنتو حمایت جدی می نماید.

راسک سپس «انقلاب سفید و صلح‌جویانه» ایران را ستود و گفت: پرزیدنت کندی از من خواهش کرده است که درودهای گرم و صمیمانه او را به پیشگاه اعلیحضرتین و آقای علم، نخست‌وزیر، و ملت ایران تقدیم نمایم.

 

ایام اقامت شما محدود و افتخار پذیرایی مناسب از ما سلب شده است!

ظهر امروز از طرف آرام، وزیر امور خارجه، میهمانی ناهاری به افتخار وزیر امور خارجه و همراهان در کاخ وزارت خارجه ترتیب داده شده بود. در این میهمانی، آقایان علم، نخست‌وزیر، علاء، وزیر دربار شاهنشاهی، جمعی از آقایان اعضای کابینه و حمزه غوث، سفیرکبیر عربستان سعودی «شیخ‌السفرا»، سفرای کبار آمریکا و انگلستان و معاونین و رئیس تشریفات وزارت امور خارجه حضور داشتند.

سر میز ناهار، آرام اظهار داشت: پنهان نمی‌دارم که برنامه سنگین آن‌جناب ایام اقامت شما را در ایران محدود ساخته و ما را از این افتخار محروم داشته که طبق سنن و رسوم دیرین خود، پذیرایی مناسب‌تری چنان‌که شایسته چنین موقعیتی است، به عمل آوریم.

 

«ایران و آمریکا در مورد دموکراسی آرمان‌های مشترکی دارند»!

ما هر دو ملت در مورد عدالت و دموکراسی آرمان‌های مشترکی داریم و در مورد ارزش شخصیت انسانی و پیشرفت معنوی جامعه بشری دارای معتقدات واحدی هستیم و عزم راسخ داریم که به خاطر حفظ منافع مشترک و تأمین صلح بین‌المللی و به‌خصوص صلح این منطقه حیاتی با یکدیگر همکاری کنیم.

 

نسبت به کمک‌های آمریکا به خود حق‌شناس هستیم!

در مورد کشور خویش نیز می‌توانم بگویم که ملت ایران کمک‌های ذی‌قیمت مادی و پشتیبانی‌های معنوی ایالات متحده را که طی مناسبات طولانی این دو کشور صورت گرفته، با احساس حق‌شناسی همواره به یاد خواهد داشت.

 

«ایران و آمریکا به اصول و هدف‌های آزادی‌خواهانه علاقه مشترک دارند»!

سپس دین راسک، وزیر امور خارجه آمریکا، چنین گفت: رشته دوستی و مودتی که دو کشور ما را به یکدیگر پیوسته است مبتنی بر علاقه مشترکی است که ایران و آمریکا به اصول و هدف‌های آزادی‌خواهانه دارند. این اصول و هدف‌ها آسان به‌دست نمی‌آیند و حفظ آنها به سادگی میسر نیست.

 

شاه ایران در آمریکا محبوبیت زیادی دارد!

ایران در ماه‌های گذشته سرزمین تحولات مهمی بوده است؛ تحولاتی که در اثر ابتکار و روشن‌بینی اعلیحضرت شاهنشاه با کیاست و دوراندیشی شما به‌وجود آمده است. همان‌طور که دیروز هنگام ورودم به فرودگاه مهرآباد اظهار داشتیم، اعلیحضرت شاهنشاه ایران در آمریکا محبوبیت زیادی دارند و مردم آمریکا با علاقه بسیار زیاد متوجه برنامه‌های اصلاحی متهورانه ایران هستند.

 

وزیر کشاورزی: اوایل مهر مرحله اول اصلاحات ارضی خاتمه می‌یابد

امروز تیمسار سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، طی یک مصاحبه پیرامون اصلاحات ارضی گفت: تاریخ تقریبی برای ختم مرحله اول تعیین گردیده اوایل مهرماه 1342 است و گزارشاتی که از استان‌ها و شهرستان‌ها می‌رسد همه حاکی است که کار طبق برنامه پیش می‌رود و من حدس می‌زنم در تاریخ تعیین‌شده به استثنای تعدادی از دهات که مشکلات ثبتی یا حقوقی دارند موفق به خاتمه دادن مرحله اول بشویم.

 

وزیر کشور: برق ارزان شد

پیراسته، وزیر کشور، گفت: در اجرای اوامر شاهنشاه و سیاست عمومی دولت در تقلیل هزینه زندگی دیروز در بنگاه برق حضور داشتم و طی مذاکراتی که صورت گرفت برق صنعتی مصرف تهران تا ثلث قیمت تقلیل یافت.

وزیر کشور گفت: برنامه تقلیل هزینه مردم به طور منظم اجرا می‌شود و یکی پس از دیگری در سراسر مملکت قیمت مایحتاج مردم تقلیل پیدا خواهد کرد.

 

آغاز مذاکرات بازرگانی ایران و شوروی

امروز مذاکرات بازرگانی ایران و شوروی آغاز شد و تا آخر وقت اداری ادامه داشت. مذاکرات امروز بر روی پیشنهاداتی بود که طرفین قبلا تسلیم یکدیگر کرده و مطالعاتی روی آن انجام داده بودند.

این مذاکرات بیشتر درباره صورت کالاها با توجه به مقررات واردات امسال صورت گرفت؛ به طوری که می‌دانیم امسال ورود بعضی از کالاها مانند اتومبیل با شرایطی آزاد شده است و همچنین بعضی کالاها به لیست ممنوعات اضافه شده است؛ لذا طرفین با توجه به مقررات 1342 کالاهایی را که صادر و وارد خواهند کرد معین می‌کنند و سپس درباره میزان هر کالایی مذاکره می‌کنند.

کالاهایی که در سال جاری ورود آن ممنوع شده است از لیست واردات حذف خواهد شد و بالعکس کالاهایی که ورود آن آزاد شده به صورت واردات اضافه می‌گردد؛ از جمله این کالاها یکی اتومبیل است که امسال اجازه ورود آن از شوروی نیز داده شده است.

 

روزنامه اطلاعات: آمریکا در جنگ دوم جهانی جهان را از زیر یوغ فاشیسم نجات داد!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است: آمریکا تا جنگ دوم بین‌المللی تقریبا کاری به کار دنیای غیرآمریکایی نداشت و هنگامی تصمیم به مداخله در کار این طرف جهان گرفت که دنیا را خطر جدی فاشیسم تهدید می‌کرد. وقتی در اروپا دیگر قدرتی برای مقابله با ماشین جنگی آلمان باقی نمانده بود و نیروی اشغالگر فاشیست به آفریقا و آسیا سرازیر می‌شد، آمریکا درصدد برآمد جلوی این سیل بنیان‌کن را بگیرد و با ورود سربازان و مهمات و آذوقه آمریکایی در جنگ، سرنوشت جنگ عوض شد و جهان از زیر یوغ فاشیسم نجات پیدا کرد.

 

«دنیای آزاد به ملت آمریکا مدیون است»!

به همین سبب ناروا نیست اگر بگوییم دنیای آزاد، بسیار به ملت آزادی‌خواه و بلندهمت آمریکا مدیون است و هرگز جهان آزاد فراموش نخواهد کرد که ملت آمریکا فرزندان خود را گاهی مجهز به اسلحه آتشین و گاهی مجهز به سلاح دانش به جبهه‌های مختلف گیتی فرستاد تا ملت‌های آزاد را یا در راه دفاع از آزادی و استقلال و یا در زمینه پیشرفت و تعالی و مبارزه با جهل و بیماری و گرسنگی یاری کنند.1

 

بر عکس بسیاری از کشورها در شکم قدرت‌های بزرگ تحلیل نرفته‌ایم!

امروز بسیاری از کشورهای جهان در شکم قدرت‌های بزرگ تحلیل رفته‌اند و بعضی کشورها نیز بر اثر افراط و تفریط در سیاست خارجی، با وضع ناهنجاری از لحاظ مراودات و مناسبات بین‌المللی روبه‌رو هستند؛ درحالی‌که ایران، کشور عزیز ما، ضمن اینکه یک سیاست خارجی روشن و صریح اخذ و دنبال کرده، مناسبات حسنه خود را با قاطبه دول، به‌خصوص همسایگان خود حفظ نموده و شأن و مقام خود را در عرصه گیتی محفوظ داشته است.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.