6 اردیبهشت 1342

6 اردیبهشت 1342

محکومیت ارائه تسهیلات به بهائی‌ها جهت مسافرت به لندن و شرکت در محفل بهائیان/بهائی‌ها که حقیقتا عمال اسرائیل هستند بسیاری از پست‌های حساس را برعهده دارند/مانور نیروهای نظامی ایران زیر نظر کمیته نظامی سنتو!/کلید شهر تهران تقدیم شاه دانمارک خواهد شد!/25 میلیون دلار وام بلاعوض آمریکا چه شد؟!/سابقه بسیار بد از خانه‌سازی دولت/تشکیلات شهر جدید/تعهدات انجام‌نشده

محکومیت ارائه تسهیلات به بهائی‌ها جهت مسافرت به لندن و شرکت در محفل بهائیان

آیت‌الله خمینی طی نامه‌ای به علمای یزد، «ارائه تسهیلات به بهائی‌ها جهت مسافرت به لندن و شرکت در محفل بهائیان» را محکوم کردند.

در این نامه آمده است: لازم است توجه حضرات آقایان را جلب کنم به اعمال گذشته و حاضر دستگاه جبار؛ در گذشته به اسلام و قرآن اهانت کرد و خواست قرآن را در ردیف کتب ضاله قرار دهد. اکنون با اعلام تساوی حقوق، چندین حکم ضروری اسلام محو می‌شود. اخیرا وزیر دادگستری در طرح خود شرط اسلام و ذکوریت را از شرایط قضات لغو کرده‌ [است].

آیت‌الله خمینی در ادامه تصریح کرده‌اند: از چیزهایی که سوء نیت دولت حاضر را اثبات می‌کند تسهیلاتی است که برای مسافرت دوهزار نفر یا بیشتر از فرق ضاله قائل شده است و به هر یک پانصد دلار ارز داده‌اند و قریب 1200 تومان تخفیف در بلیت هواپیما داده‌اند؛ به مقصد آنکه این عده در محفلی که در لندن از آنها تشکیل می‌شود و صد درصد ضد اسلامی است شرکت کنند. در مقابل، برای زیارت حجاج بیت‌الله الحرام چه مشکلات که ایجاد نمی‌کنند و چه اجحافات و خرج‌تراشی‌ها که نمی‌شود.

 

بهائی‌ها که حقیقتا عمال اسرائیل هستند بسیاری از پست‌های حساس را برعهده دارند

ایشان افزودند: آقایان باید توجه فرمایند که بسیاری از پست‌های حساس به دست این فرقه است که حقیقتا عمال اسرائیل هستند. خطر اسرائیل برای اسلام و ایران بسیار نزدیک است. پیمان با اسرائیل در مقابل دول اسلامی یا بسته شده یا می‌شود. لازم است علمای اعلام و خطبای محترم سایر طبقات را آگاه فرمایند که در موقعش بتوانیم جلوگیری کنیم. امروز روزی نیست که به سیره سلف صالح بتوان رفتار کرد. با سکوت و کناره‌گیری همه چیز را از دست خواهیم داد.

آیت‌الله خمینی تأکید کردند: اسلام به ما حق دارد، پیغمبر اسلام حق دارد. باید در این زمان که زحمات جان‌فرسای آن سرور در معرض زوال است، علمای اسلام و وابستگان به دیانت مقدسه، دَینْ خود را ادا نمایند. من مصمم هستم که از پا ننشینم تا دستگاه فاسد را به جای خود بنشانم؛ و یا در پیشگاه مقدس حق تعالی با عذر وفود کنم [: وارد شویم]. شما هم، ای علمای اسلام، مصمم شوید؛ و بدانید پیروزی با شماست: و اللهُ مُتِمُّ نُورِهِ و لَو کَرِهَ الکَافِرُون.1

 

مانور نیروهای نظامی ایران زیر نظر کمیته نظامی سنتو!

از نیمه‌شب شنبه (فردا) راه شوسه قم ـ ساوه ـ همدان برای مدت دوازده ساعت مسدود شده و بزرگ‌ترین مانور ارتش ایران در حضور شاه و سه ارتشبد، یک دریاسالار و یک ژنرال چهارستاره خارجی انجام می‌شود.

در این مانور که یک روز بعد از تشکیل کمیته نظامی سنتو در تهران انجام می‌شود، واحدهای کمکی از  لشکر اول گارد شاهنشاهی، واحدهای موتوری و هوایی و چترباز با آخرین و مدرن‌ترین سلاح‌ها شرکت دارند.

در این مانور، تیمسار ارتشبد حجازی از ایران، ارتشبد محمود موسی از پاکستان، ارتشبد جودت سونای از ترکیه، دریاسالار ارل مونت باتن از انگلستان و ژنرال ماکسول تایلور از آمریکا با 35 تن از متخصصین فنون نظامی شرکت می‌کنند.

نکته برجسته‌ای که در تنظیم مانور مذکور وجود دارد نظارت مستقیم و نزدیک فرماندهان نظامی کشورهای عضو پیمان سنتو است. در این مانور بزرگ کلیه سلاح‌های نوینی که در جنگ‌های کره، لائوس و فرموز از آن استفاده شده به‌کار می‌رود. اهمیت انجام این مانور توجه مخصوص محافل نظامی را جلب کرده و انتشار اخبار آن در جراید آمریکا و اروپا بسیاری از اخبار مهم را تحت‌الشعاع قرار داده است.

 

کلید شهر تهران تقدیم شاه دانمارک خواهد شد!

«تهران‌مصور» نوشته است: این روزها ملت و خاندان سلطنتی ایران خود را برای پذیرایی از میهمانان تاجداری آماده می‌کنند که از کشور متمدن و پیشرفته دانمارک به کشور ما می‌آیند.

به افتخار ورود این میهمانان والامقام 21 تیرتوپ شلیک شده و کلید شهر تهران به وسیله شهردار به حضور پادشاه دانمارک تقدیم خواهد شد.

 

25 میلیون دلار وام بلاعوض آمریکا چه شد؟!

«تهران‌مصور» در گزارشی نوشته است: نیویورک ایران در بیابان‌های کن خالی از سکنه مانده است. در این شهر مدرن و زیبا، که دولت هزار خانه ساخته، همه آنها را پس از 25 میلیون تومان خرج، لخت و عور و خالی در بیابان گذاشته است، آثار حیات دیده نمی‌شود و درحالی‌که هنوز برای این آپارتمان‌های عالی، سکنه و خریداری نیست، صحبت ساختن دههزار خانه جدید پیش آمده است.

در هفته گذشته وزیر دارایی از شرکت‌ها و موسسات ساختمانی خواست تا برای انجام ساختمان ده‌هزار مسکن پیشنهادهای خود را به وزارت دارایی و کمیسیون مخصوصی بفرستند. این کمیسیون مرکب از چهار وزیر و مدیرعامل سازمان برنامه است و به اعضای آن اختیارات کامل داده شده تا خارج از مقررات مالی دولت، یعنی قانون محاسبات عمومی و آیین‌نامه معاملات دولتی، در هر کجا و به هر نحو که مقتضی و صلاح بدانند ساختن ده‌هزار خانه را به سازمان‌های دولتی یا موسسات خصوصی واگذار نمایند.

 

سابقه بسیار بد از خانه‌سازی دولت

ساختن خانه به وسیله دولت و موسسات دولتی در ایران سابقه بسیار بدی دارد. نخستین اقدامی که بانک رهنی در پانزده سال قبل در تهران کرد، نمونه بسیار بدی از این گونه اقدامات است.

بانک رهنی چهارصد دستگاه ساختمان در شرق تهران ساخت که هنوز مبلغ هنگفتی از مخارج این خانه‌ها وصول نشده و به گواهی متخصصین دولتی، خانه‌های واگذاری در همان وقت صدی چهل از قیمت ساختمان‌های نظیر آنها گران‌تر بود.

بنابراین جا دارد که چهار وزیر مسئول خانه‌سازی در این خصوص توجه مخصوص بکنند تا از مخارج زائد، که نتیجه مستقیم کاغذبازی و لزوم انجام تشریفات دولتی است، جلوگیری شود.

 

تشکیلات شهر جدید

نمونه دیگری از طرح خانه‌سازی دولتی که شاید صدی نود از ساکنان تهران از وجود آن غافل‌اند، ساختن هزار آپارتمان و دویست خانه یک طبقه در کنار کوه البرز و در صحاری و بیابان کن است.

ششصد آپارتمان این شهر را بی‌سروصدا به یک شرکت انگلیسی به نام «ریما» داده‌اند. این شرکت، که خانه قالبی می‌سازد، بدون تظاهر پانزده میلیون تومان وام بلاعوض آمریکا را بلعیده و برنامه خانه‌سازی وزارت دارایی و بانک ساختمانی را انجام داده است.

بودجه ساختن «نیویورک ایران»، که در آن شش تا هفت‌هزار نفر سکونت خواهند کرد، از محل وام بلاعوض 350 میلیون ریالی دولت آمریکا تأمین شده است.

 

تعهدات انجام‌نشده

با وجودی که یک سال از ساختن هزار آپارتمان در بیابان خشک و شن‌زار کن می‌گذرد، با این وجود وزارت دارایی تعهدات خود را برای ساختمان مدرسه، خیابان‌های آسفالت، مغازه‌ها، مسجد، موسسات دولتی، کلانتری، شهرداری، درمانگاه و بیمارستان انجام نداده، واگذاری آپارتمان‌ها معوق مانده است. جالب است درحالی‌که دولت قادر نیست هزار آپارتمان ساخته‌شده را تحویل کارمندان مستحق بدهد، طرح ده‌هزار خانه‌ای آغاز شده و فردا، یعنی شنبه، رسیدگی به پیشنهادات شروع می‌شود.2

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.