5 اردیبهشت 1342

5 اردیبهشت 1342

سفیر جدید ایران در واشنگتن: کمک‌های آمریکا در حفظ آزادی ما و مشروطه سلطنتی نقش داشته است!/کندی: از دولت و «ملت ایران» پشتیبانی خواهیم کرد!/تشکیل شرکت گوشت/استفاده ایران از کمک‌های نظامی آمریکا/ورود ژنرال تایلور به تهران/رژه سپاهیان دانش از مقابل شاه/اسدالله علم: شاه پرچمدار آزادی و استقلال ملت ایران است!/درخواست دویست‌میلیون تومان اعتبار از دولت برای ادامه اصلاحات ارضی/عزیمت سخنگوی دربار شاهنشاهی به ایتالیا/به دلیل رگبار شدید، برق تهران قطع شد!/طرح اصلاح مقررات واردات برای تصویب دولت آماده شد/دادستان کل کشور تغییر کرد

سفیر جدید ایران در واشنگتن: کمک‌های آمریکا در حفظ آزادی ما و مشروطه سلطنتی نقش داشته است!

«خبرگزاری فرانسه» گزارش داد: محمود فروغی، سفیر کبیر جدید ایران در واشنگتن، استوارنامه خود را به کندی تسلیم کرد و با وی درباره مسائل مورد علاقه دو کشور و مخصوصا برنامه «اصلاحات ارضی»، که از طرف دولت ایران اخیرا به مورد اجرا گذاشته شده است، مذاکره کرد.

فروغی در این دیدار گفت: ما در ایران از کمک‌های ذی‌قیمتی که آمریکا به ایران کرده است سپاس‌گزاریم. ما کاملا به اهمیت این کمک‌ها در حفظ آزادی ما و دولت مشروطه سلطنتی ما و سنن باستانی ما، که طی قرن‌ها پابرجا مانده است، وقوف داریم. همان‌طور که جنابعالی مطلع هستید، دولت ایران تحت رهبری خردمندانه و هوشیارانه اعلیحضرت همایون شاهنشاه در ماه‌های اخیر توانسته است در زمینه‌های اصلاحات ارضی و اصلاحات اجتماعی دست به اقدامات بزرگی بزند. کمکی که طی ده سال گذشته از طرف آمریکا به ایران شده است در رسیدن به این هدف‌ها یکی از عوامل بسیار موثر بوده است.

 

کندی: از دولت و «ملت ایران» پشتیبانی خواهیم کرد!

کندی نیز در این دیدار گفت: من به شما اطمینان می‌دهم که آمریکا برای مناسبات دوستانه و نزدیکی که بین دو ملت ایران و آمریکا وجود دارد اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل است. دولت و مردم آمریکا در ایدئال‌های مردم ایران خود را سهیم می‌دانند و اقداماتی را که اخیرا برای پیشرفت کشور و مردم ایران به رهبری خردمندانه شاهنشاه به عمل می‌آید و برای حصول عدالت اجتماعی و نیل به ترقی صورت می‌گیرد می‌ستایند.

کندی تأکید کرد: آمریکا همیشه از اقدامات دولت و ملت ایران برای رسیدن به این هدف‌ها پشتیبانی خواهد کرد.

 

تشکیل شرکت گوشت

امروز شهردار تهران اعلام کرد به منظور پایان دادن به ماجرای گوشت و نوسان نرخ این نیازمندی مهم مردم و جلوگیری از پیش آمد فصل سیاه بهار و کمبود گوشت در تهران، شهرداری کلیه افرادی را که به نحوی از انحا در امر تولید و کشتار و توزیع گوشت شرکت دارند وادار کرده تا موجباب تشکیل یک شرکت واحد گوشت را در تهران و حومه فراهم سازند.

شهردار تهران افزود: این شرکت بدون دخالت و شرکت شهرداری و فقط با سرمایه نقدی افرادی که در امر گوشت دخالت دارند و به منظور تأمین گوشت تهران تشکیل شده است. سهامداران این شرکت باید تضمین بسیار سنگین به شهرداری بدهند که اگر یک موقع مختصر اشکالی در امر تولید و توزیع گوشت تهران حادث شد، شهرداری آن تضمین و سپرده را به نفع مردم شهر و در قبال قصور شرکت ضبط نماید.1

 

استفاده ایران از کمک‌های نظامی آمریکا

دیوید بل، مدیر برنامه کمک‌های خارجی آمریکا، گفت: 33 کشور از آنهایی که از سال 1945 مشمول کمک آمریکا قرار گرفته‌اند پیشرفت اقتصادی قابل توجهی کرده‌اند، اما هشت کشور چنین پیشرفتی نکرده‌اند.

در این گزارش کشورهای تحت کمک به چهار طبقه تقسیم شدند که نام ایران در دسته دوم دیده می‌شود. ده کشور که از 1/5 درصد افزایش در تولیدات تجاوز کرده و به علاوه توانسته‌اند مخارج خود را به مقدار زیادی از داخل تأمین کنند عبارت‌اند از: کلمبیا، یونان، هند، ایران، اسرائیل، مکزیک، فیلیپین، تایوان، سیام و ونزوئلا.

دیوید بل از لحاظ اجتماعی نیز این کشورها را مورد بررسی قرار داد و این طور نظر داد که در 24 کشور دو گروه اول در شئون مختلف کشوری رژیم دمکراسی برقرار شده است!

از سوی دیگر مک نامارا نیز در کمیته فرعی مجلس سنای آمریکا گفت: از 1/4 میلیارد دلار بودجه سالانه کمک خارجی نظامی آمریکا بیش از 60 درصد آن به کشورهای ویتنام، سیام، چین ملی، کره، یونان، ترکیه، ایران و پاکستان اختصاص می‌یابد.

 

ورود ژنرال تایلور به تهران

امروز سخنگوی ستاد بزرگ ارتشتاران اعلام کرد: ساعت 21 دیشب به وقت تهران، ژنرال ماکسول تایلور، رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکا، با هواپیما وارد تهران شد.

ژنرال تایلور دیشب پس از یک توقف دوروزه در ترکیه و گفت‌وگو با مقامات آن کشور، با چند نفر از ژنرال‌ها و افسران آمریکایی وارد تهران شد. مذاکرات ژنرال تایلور، که بزرگ‌ترین شخصیت نظامی آمریکاست، با مقامات ایران حائز اهمیت خواهد بود. وی درباره تجهیز ارتش ایران و ادامه کمک نظامی و موقعیت نظامی منطقه خاورمیانه گفت‌وگو خواهد کرد.

 

رژه سپاهیان دانش از مقابل شاه

نخستین افراد درجه‌دار سپاه دانش، که آماده رفتن به دهکده‌های کشور «برای باسواد کردن فرزندان روستاییان» هستند، عصر دیروز از پیشگاه شاه در برابر کاخ مرمر رژه رفتند.

در این رژه، پیشاهنگان پایتخت و نمایندگان پیشاهنگان سازمان‌های پیشاهنگی شهرستان‌های کشور نیز شرکت داشتند. در مراسم رژه، اسدالله علم، نخست‌وزیر، وزیر دربار شاهنشاهی، هیئت وزیران، رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران، فرماندهان نظامی، شهردار تهران، رئیس و استادان دانشگاه، مربیان سپاه دانش و گروهی از بزرگان لشکری و کشوری حضور داشتند.2

 

اسدالله علم: شاه پرچمدار آزادی و استقلال ملت ایران است!

اسدالله علم، نخست‌وزیر، به مناسبت هشتمین سالگرد کنفرانس باندونک پیامی به مردم ایران صادر کرد.

در این پیام آمده است: شاهنشاه معظم ما، که پرچم آزادی ملت را به دست گرفته‌اند، در داخل ایران ما را در یک مبارزه همه‌جانبه و انقلابی به خاطر تحکیم پایه‌های آزادی و استقلال واقعی ایران هدایت می‌کنند و در خارج از کشور نیز همه جا از اصول مقدس منشور ملل متحد، از اصول همکاری بین‌المللی و صلح و امنیت جهانی، از مبارزه مردم آسیا و آفریقا به خاطر حقوق حقه خود و از هر اقدامی که در هرجا به منظور ایجاد جهانی بهتر و آزادتر می‌شود و ملل و اقوام را در شرایط صلح و آزادی و عدالت به یکدیگر نزدیک سازد پشتیبانی می کنند.

ما وظیفه خود می‌دانیم که این مبارزه همه‌جانبه را دوش به دوش کلیه برادران و خواهران آسیایی و آفریقایی خود دنبال کنیم؛ زیرا در این خانواده بزرگ هر موفقیتی که نصیب یک عضو خانواده می‌شود ما را همه به هدف مشترک نزدیک می‌سازد.

 

درخواست دویست‌میلیون تومان اعتبار از دولت برای ادامه اصلاحات ارضی

تیمسار سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، طی مصاحبه‌ای گفت: در استان‌های آذربایجان شرقی و کردستان محصول غلات و حبوبات 25 درصد افزایش یافته است.

در این مصاحبه، سالور رئیس اداره اصلاحات ارضی، نیز گفت: از دولت تقاضای دوهزارمیلیون ریال بودجه شده است تا در سال جاری بتوان تعداد بیشتری از دهات را طبق قانون اصلاحات ارضی خریداری و تقسیم نمود.

این مبلغ که در عین حال برای پرداخت اقساط دهات تقسیم‌شده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، از سه برابر بودجه مربوط به سال 1341 بیشتر است.

سالور اظهار داشت: مبلغ 1/4 میلیارد از دومیلیارد ریالی که از دولت خواسته شده است، برای پرداخت اقساط زمین‌هایی که جدیدا تقسیم می‌شود و بقیه آن برای پرداخت اقساط زمین‌هایی که در سال گذشته تقسیم شده‌اند به‌کار خواهد رفت. وی همچنین گفت: مبلغ ۲۱۰ میلیون ریال بودجه برای سال 1342 از دولت خواسته شده تا به مصرف اجرای قانون اصلاحات ارضی در سال 1342 برسد.

 

عزیمت سخنگوی دربار شاهنشاهی به ایتالیا

به دعوت انستیتوی روابط فرهنگی ایتالیا، شجاع‌الدین شفا، سخنگوی دربار شاهنشاهی و دبیرکل شورای فرهنگی سلطنتی، صبح امروز برای شرکت در جلسه گشایش نمایشگاه بزرگ «هفت‌هزار سال هنر در ایران»، که روز شنبه 14 اردیبهشت در شهر میلان افتتاح خواهد شد، به ایتالیا عزیمت کرد. در این جلسه، که توسط رئیس‌جمهوری ایتالیا، افتتاح می‌شود، شفا به نمایندگی دربار شاهنشاهی، پیام مخصوص شاه را قرائت خواهد کرد.

 

به دلیل رگبار شدید، برق تهران قطع شد!

بعدازظهر دیروز رگبار شدیدی توأم با رعد و برق در تهران و اطراف شهر نازل گردید که بر اثر آن، آب و سیلاب در خیابانها و نهرها جاری شد.

شب گذشته کابل فشار قوی بنگاه برق، که بیست‌هزار ولت نیرو داشت، سوخت و درنتیجه برق خیابانهای مرکزی شهر نیز قطع گردید. بنگاه برق اعلام کرد که پس از سوختن کابل بیست‌هزار ولتی، کابل شصت‌هزار ولتی بنگاه نیز از کار بازماند و درنتیجه برق خیابانهای سعدی ناصر خسرو بازار و سوم اسفند هم مدتی قطع گردید.

مأمورین بنگاه فورا برای تبدیل شبکه اقدام کردند و مدت پانزده دقیقه طول کشید تا جریان از طریق کابلهای سالم راه افتد و روشنایی شهر تأمین گردد.

 

طرح اصلاح مقررات واردات برای تصویب دولت آماده شد

بر اساس گزارش روزنامه «اطلاعات»، طرح تصویب‌نامه اصلاحی مقررات عمومی واردات و صادرات سال جاری در جلسه امروز یا جلسه آینده تسلیم هیئت وزیران خواهد شد.

در طرح جدید کوشش شده نواقصی که در مقررات وجود داشته رفع گردد.

بعد از انتشار مقررات، نسبت به بعضی قسمت‌های مقررات واردات و صادرات از طرف مردم و مطبوعات انتقاداتی به عمل آمد که به دنبال آن دکتر عالیخانی اعلام داشت: وزارت اقتصاد آماده است که این انتقادها را مورد مطالعه قرار دهد و در یک جلسه مصاحبه و بحث با بازرگانان واردکننده، که در اتاق بازرگانی تهران تشکیل شده بود، گفت: ما قصد لجبازی نداریم و اگر اطمینان پیدا کنیم که تغییر بعضی از مواد مقررات به نفع مصرف‌کننده و کشور است، حتما آن را می‌پذیریم.

به دنبال این بحث، مطالب مختلفی از قبیل رقع محدودیت از واردات لاستیک و روغن موتور و اتومبیل‌های کوچک که برای تاکسی‌بار مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین کاهش سود بازرگانی لوازم یدکی اتومبیل و منع واردات پارچه بارانی و مجاز بودن واردات بارانی دوخته مورد مطالعه وزارت اقتصاد قرار گرفت. در این مطالعات نظرات واردکنندگان نیز مورد توجه بود و در بعضی از کمیسیون‌ها، نمایندگان واردکنندگان نیز شرکت داشتند تا مطالب مورد اختلاف دقیقا روشن گردد.

 

دادستان کل کشور تغییر کرد

امروز محمد مجلسی، معاون وزارت دادگستری، از طرف دکتر باهری، وزیر دادگستری، به سمت دادستان کل کشور منصوب شد و دکتر علی‌آبادی، دادستان کل، به سمت مشاور عالی قضایی وزیر دادگستری انتخاب  گردید.3

 
 
 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.