3 اردیبهشت 1342

3 اردیبهشت 1342

افتتاح کارخانه داروسازی/وزیر کشور: قیمت ارزاق عمومی غیرطبیعی و غیر منطقی بالا رفته است/قیمت نانی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد غیرعادلانه و غیرمنطقی است/تهیه طرح بیمه کشاورزان/حضور روسای ستاد ارتش‌های سنتو در تهران/سی سال سابقه دیگر شرط بازنشستگی نخواهد بود!/تعیین حقوق سپاهیان دانش

افتتاح کارخانه داروسازی

عصر دیروز شاه و فرح ایران طی مراسمی بزرگ‌ترین کارخانه داروسازی خاورمیانه «داروپخش» را در جاده کرج افتتاح کردند.

پس از افتتاح کارخانه، شاه به مدت یک ساعت و نیم از کلیه قسمت‌های کارخانه عظیم داروپخش بازدید به عمل آورد. در این بازدید به عرض شاه رسید که کلیه داروها بدون دخالت دست و با دستگاه‌های تمام‌اتوماتیک تهیه و در دسترس هم‌وطنان عزیز قرار می‌گیرد.

گفتنی است کارخانه دارای 198 کارگر زن و مرد و  20 متخصص ایرانی و خارجی و 42 کارمند است.1

 

وزیر کشور: قیمت ارزاق عمومی غیرطبیعی و غیر منطقی بالا رفته است

امروز دکتر پیراسته، وزیر کشور، پیرامون مبارزه با گرانی ارزاق عمومی اظهار داشت: در حال حاضر قیمت ارزاق عمومی به طور غیر طبیعی و غیر منطقی بالا رفته است به طوری که مردم ناراضی هستند. این وضع را عده‌ای سودپرست و ازخدا بی‌خبر با مداخله رابطه‌ها برای مردم به‌وجود آورده‌اند تا بدین وسیله از راه افزایش نرخ ارزاق عمومی به ثروت خود بیفزایند و چون به عموم طبقات به‌خصوص به طبقه کم‌بضاعت اجحاف می‌شود، عملا در یک برنامه وسیع با گرانی مایحتاج مردم به‌شدت مبارزه خواهد شد؛ یک مبارزه اصولی و امکان‌پذیر.

 

قیمت نانی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد غیرعادلانه و غیرمنطقی است

وزیر کشور درباره قیمت نان نیز گفت: متأسفانه با اینکه دولت همه‌ساله چندین میلیون تومان ضرر نان تهران را می‌دهد، باز هم قیمت نانی که در دسترس عموم قرار می‌گیرد غیرعادلانه و غیرمنطقی است و حتی در بعضی موارد دیده شده است نانوایان نان را به دو برابر قیمت تعیین‌شده به مردم می‌فروشند این وضع تحمل‌ناپذیر است.2

 

تهیه طرح بیمه کشاورزان

امروز خسروانی، وزیر کار و خدمات اجتماعی، گفت: وزارت کار مشغول تهیه طرح قانون کار برای کارگران کشاورز می‌باشد. مقدمات این طرح تهیه شده و در یک کمیسیون عالی که با شرکت چند تن از مطلعین و حقوقدانان در وزارت کار تشکیل می‌شود بررسی می‌گردد.

وزیر کار افزود: به دنبال تهیه طرح قانون کار کارگران کشاورز طرح بیمه کشاورزان نیز تهیه می‌گردد. مطالعات لازم در این زمینه صورت گرفته و به زودی طرح مزبور تهیه خواهد شد.

 

حضور روسای ستاد ارتش‌های سنتو در تهران

سخنگوی ستاد بزرگ ارتشتاران امروز اعلام داشت: سیزدهمین کمیته نظامی پیمان مرکزی در روزهای 7 و 8 اردیبهشت‌ماه جاری در محل باشگاه افسران ارتش در تهران تشکیل و هیئت‌های نظامی عضو پیمان در آن شرکت خواهند کرد.

هیئت نظامی ایران در این نشست به ریاست تیمسار ارتشبد حجازی خواهد بود. قرار است ژنرال ماکسول تیلو، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، فردا ساعت 9 صبح با یک هواپیمای اختصاصی نیروی هوایی آمریکا وارد تهران شود. به همراه وی چند تن از افسران آمریکا به تهران می‌آیند.3

 

سی سال سابقه دیگر شرط بازنشستگی نخواهد بود!

بعدازظهر دیروز لایحه جدید استخدام کشوری در جلسه هیئت دولت با حضور نخست‌وزیر مطرح شد و دکتر گودرزی، معاون نخست‌وزیر، و دبیرکل شورای عالی اداری، گزارشی در مورد لایحه استخدام کشوری به هیئت دولت داد.

بر اساس این لایحه، کارمندان دولت به پنج گروه دسته‌بندی شدند و هر کارمند می‌تواند تا رتبه یازده ترقی کند و داشتن سی سال سابقه خدمت شرط بازنشسته شدن نیست و بازنشستگی از روی کهولت و ازکارافتادگی تعیین می‌گردد و امور استخدام کشوری زیر نظر سازمان واحدی درمی‌آید.

با تصویب این لایحه، دولت ناگزیر است در وضع پرداخت حقوق و رتبه و اشل اداری 180 هزار کارمند خود تجدید نظر کند و وضع آنها را با قانون جدد انطباق دهد.

 

تعیین حقوق سپاهیان دانش

 بعدازظهر فردا، افراد سپاه دانش، که دوره کارآموزی چندماهه خود را به پایان رسانیده‌اند، از خیابان شاه‌آباد ـ نادری ـ پهلوی عبور کرده و از مقابل شاه در برابر کاخ مرمر رژه خواهند رفت.

معاون تعلیماتی وزارت فرهنگ درباره سپاهیان دانش گفت: افراد سپاه دانش به وسیله مسئولان ارتشی با توجه به فعالیت‌های تحصیلی و نظامی خود به سه درجه تقسیم‌بندی شده‌اند و حقوق آنها به ترتیب عبارت است از: گروهبان سومی 2400 ریال، گروهبان دومی 3000 ریال و گروهبان یکی 3600 ریال که بدون کسر بازنشستگی به افراد سپاه دانش پرداخت خواهد شد.

دومین دوره کلاس‌های کارآموزی سپاه دانش نیز از خردادماه در پادگان‌های نظامی مجددا شروع خواهد شد.

کلاس‌های درس دختران و پسران در دهات مختلط خواهد بود و نوآموزان هفت‌ساله تا دوازده‌ساله در یک کلاس مشغول تحصیل خواهند شد.4

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.