1 اردیبهشت 1342

1 اردیبهشت 1342

تصویب بودجه با 303 میلیون کسری/افتتاح کنفرانس بین‌المللی زنان در تهران/وزارت کشور: مبارزه با گران‌فروشی آغاز می‌شود/شهردار تهران : گوشت ارزان شد/ژنرال دوگل: شرکت در توسعه ایران آرزوی فرانسه است/طغیان رودخانه‌های دز و کرخه/مفاد پروتکل ایران و افغانستان منتشر شد/فواد روحانی: اختلاف در اوپک صحت ندارد

تصویب بودجه با 303 میلیون کسری

در جلسه دیشب هیئت دولت، بودجه کل کشور با 303 میلیون تومان کسری به تصویب رسید.

 بهنیا، رئیس سازمان برنامه، پس از پایان جلسه هیئت دولت در یک مصاحبه در مورد جزئیات بودجه تصویب‌شده گفت: رقم کل درآمد عمومی و خصوصی 52145 میلیون ریال و رقم هزینه 55148 میلیون ریال است. به گفته وی، جزئیات تغییرات بودجه فردا توسط نخست‌وزیر طی یک مصاحبه مطبوعاتی در اختیار جراید گذاشته می‌شود.

در بودجه امسال، سهم بودجه از عواید نفت 45 درصد و سهم سازمان برنامه 55 درصد است و وزارتخانه‌های دادگستری، راه و کشور و جنگ و کشاورزی اضافه اعتبار گرفته‌اند. وزیر دارایی نیز در مورد کسری بودجه 303 میلیون تومانی گفت: این رقم با اضافه وصولی و صرفه‌جویی تأمین خواهد شد. به گفته وزیر کشور نیز برای مخارج انتخابات مجلسین 40 میلیون ریال اعتبار در بودجه منظور گردیده است.

بررسی و مقایسه دو رقم بزرگ درآمد عمومی و خصوصی و هزینه عمومی و خصوصی سال جاری با سال قبل نشان می‌دهد که هر دو رقم سال جاری کمتر از ارقام سال قبل است؛ درحالی‌که هم درآمد و هم هزینه در سال جاری افزایش یافته است.1

 

افتتاح کنفرانس بین‌المللی زنان در تهران

بعدازظهر دیروز اشرف پهلوی، ریاست عالیه شورای عالی جمعیت‌های زنان ایران، کنفرانس بین‌المللی زنان را در تهران افتتاح کرد.

بعد از افتتاح این کنفرانس بین‌المللی در هتل هیلتون تهران، اشرف به پشت تریبون رفت و طی سخنانی اظهار داشت: خوشبختانه تشکیل این کنفرانس در تهران مصادف با ایامی است که زنان ایرانی به فرمان اعلیحضرت همایونی، برادر تاجدارم، دارای حقوق اجتماعی و سیاسی شده‌اند. یقین دارم زنان ایرانی، که مدت‌هاست برای تحصیل حقوق حقه خود تلاش و مبارزه کرده‌اند، از این کنفرانس نتایج سودمند حاصل خواهند کرد.

در این کنفرانس، صد نفر نماینده شرکت دارند که بیست نفر از کشورهای آمریکا، یونان، هندوستان، پاکستان، افغانستان، قبرس و ترکیه و بقیه از ایران هستند و در طول یک هفته کنفرانس، کلیه اعضا در هتل هیلتون اقامت خواهند داشت.2

 

وزارت کشور: مبارزه با گران‌فروشی آغاز می‌شود

سخنگوی وزارت کشور گفت: از امروز لغو عوارض دروازه‌ای در کلیه شهرها به اجرا گذاشته شده و در هیچ یک از نقاط ایران شهرداری‌ها حق ندارند به هیچ  عنوان و ترتیبی عوارض وصول کنند و متخلفین از این قانون علاوه بر اینکه برکنار می‌شوند، این عمل غیرقانونی موجب عزل شهردار و انحلال انجمن شهر نیز خواهد بود و پرونده امر به عنوان اخذ عوارض غیرقانونی به مراجع قضایی ارسال خواهد شد. [رک: روزشمار 25 فروردین 1342 ]

سخنگوی وزارت کشور افزود: دکتر پیراسته، وزیر کشور، با تماس با اصناف و نمایندگان پیشه‌وران خاطرنشان ساخته است که باید با این کمک بزرگی که دولت به آنان کرده بهای اجناس خود را تقلیل دهند و در غیر این صورت به وسیله دادگاه‌های کیفری با گران‌فروشان مبارزه شدیدی آغاز خواهد شد. وزارت کشور امیدوار است همه کسانی که با ارزاق عمومی سروکار دارند با برنامه تقلیل هزینه، که تنظیم شده، همکاری نمایند و یقینا نتیجه این کار به سود همه مردم و از جمله خود فروشندگان و اصناف خواهد بود.3

 

شهردار تهران : گوشت ارزان شد

صبح امروز نفیسی، شهردار تهران، طی یک مصاحبه مطبوعاتی راجع به ارزاق عمومی، اطلاعاتی را در اختیار خبرنگاران قرار داد.

شهردار تهران اظهار داشت: هفته گذشته با صنف‌های کشتارکننده، فروشگاه‌های مرغ و بوقلمون و میدان‌دارها جلسه داشتیم و  قرار گذاشتیم که این گونه جنس‌ها را هم ارزان و هم مناسب در اختیار خریداران قرار بدهند. نتیجه این بود که در ظرف همین هفته قیمت گوشت سه ریال تنزل کرد و قیمت مرغ و بوقلمون و سایر پرندگان نیز مانند قبل از عید در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گرفت. به طور کلی صنوف مختلف تعهد کردند علاوه بر اینکه قیمت‌ها را ترقی ندهند، بلکه سعی کنند ارزاق را از قبل از عید هم ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده برسانند.

شهردار تهران در مورد کنترل فروشندگان (مغازه‌دارها و بازار روز) نیز اظهار داشت: هر فروشنده‌ای، چه در بازار و چه در دکان، باید از فردا قیمت خرید اجناس را از میدان با برچسب روزی اجناس بگذارد و ده دادگاه شهرستان از فردا به طور سیار به تمام بازارهای روز و مغازه‌ها سرخواهند زد و به‌شدت از ترقی قیمت‌ها جلوگیری خواهند کرد و هر مغازه‌داری که برای بار اول هم مرتکب گران‌فروشی شود، به  اکثر مجازات محکوم می‌کنیم و گران‌فروشان بازارهای روز را حتی برای بار اول هم تعطیل خواهیم کرد.4

 

ژنرال دوگل: شرکت در توسعه ایران آرزوی فرانسه است

خبرگزاری فرانسه 20 آوریل از پاریس گزارش داد: امیرخسرو افشار، سفیر کبیر جدید ایران در پاریس، طی مراسمی در کاخ الیزه استوارنامه خود را به ژنرال دوگل، رئیس‌جمهور فرانسه، تسلیم کرد.

ژنرال دوگل در این دیدار پس از اظهار مسرت از سفر آینده خود به تهران تأکید کرد فرانسه علاقه زیادی به ایران دارد و آرزومند است بیش از پیش در کوشش‌های این کشور در راه توسعه اقتصادی سهیم شود.5

 

طغیان رودخانه‌های دز و کرخه

گزارش‌های رسیده حاکی است که ظرف 24 ساعت گذشته هوای اکثر نقاط کشور بارانی بوده و بر اثر طغیان رودخانه‌ها در خوزستان و لرستان، خساراتی به مزارع در دهات وارد آمده است.

طبق گزارش‌های رسیده از اهواز بر اثر بارندگی‌های شدیدی که اخیرا در منطقه دشت میشان روی داده، رودخانه کرخه مجددا طغیان کرده و در نتیجه مزارع اطراف را آب گرفته است. ضمنا رودخانه دز که «سد محمدرضاشاه پهلوی» بر روی آن ایجاد شده به علت بارندگی‌های اخیر طغیان کرده، ولی خوشبختانه وجود سد مذکور مانع پیشروی آب به سوی مزارع اطراف این منطقه گردیده است.

 

پریروز در منطقه چگنی از توابع خرم‌آباد لرستان، بارندگی شدیدی توأم با رعد و برق و طوفان روی داد و باعث ترس و وحشت عمومی شد. در نزدیکی چگنی چوپانی به نام «علی داد» با هیجده رأس بزغاله بر اثر اصابت صاعقه جان سپرد.

 

فواد روحانی: اختلاف در اوپک صحت ندارد

فواد روحانی، دبیرکل اوپک، برای رسیدگی به کارهای اوپک به ژنو عزیمت کرد.

دبیرکل اوپک در موقع عزیمت به ژنو درباره خبری که در روزنامه «اکونومیست لندن» مبنی بر بروز اختلاف بین کشورهای عضو اوپک در مورد نحوه مذاکره و توافق با کمپانی‌های نفتی نوشته شده بود، گفت: این خبر صحیح نیست و هیچ گونه اختلافی بین کشورهای عضو اوپک وجود ندارد.

روزنامه اکونومیست لندن نوشته بود که عربستان سعودی با توافقی که در مورد هزینه فروش نفت بین اوپک و کمپانی‌های نفتی صورت گرفته است موافقت ندارد و اطلاع داده است که ابتدا باید درباره دو مسئله ارزش ذاتی نفت و قیمت نفت توافق شود. به موجب توافقی که بین اوپک و کمپانی های نفتی صورت گرفته است مقداری از هزینه فروش که به کشورهای صادرکننده نفت تعلق می‌گرفت کاسته شده است و در سال 1962 این رقم به دوازده‌میلیون دلار رسید که دو میلیون و 300 هزار دلار آن سهم ایران است؛ یعنی از سه‌میلیون دلاری که طبق قرارداد با کنسرسیوم ایران می‌بایستی برای هزینه فروش بپردازد، فقط هفتصدهزار دلار به حساب گذاشته شده است و بقیه از محل تقلیل دو درصد هزینه فروش به یک درصد به صندوق دولت برگشته است.

سهم عربستان سعودی از این بابت در حدود هشت‌میلیون دلار می‌شود که طبق نوشته روزنامه اکونومیست لندن، مورد موافقت آن کشور قرار نگرفته است، اما این خبر اکونومیست لندن مورد تأیید فواد روحانی قرار نگرفت.

 

مفاد پروتکل ایران و افغانستان منتشر شد

امروز متن پروتکل بازرگانی ایران و افغانستان از طرف وزارت اقتصاد منتشر شد.

از بند 6 تا 11 این پروتکل نیز آمده است:

6. در مورد فروش نفت موافقت شد که نفت با تانکرهای ایرانی به افغانستان حمل شود.

7. در مورد سوخت هواپیما قرار شد پس از اعزام هیئت نمایندگی به قندهار و ملاحظه وضع فرودگاه آنجا اقدام لازم برای امضای قرارداد و فروش سوخت هواپیما به عمل آید.

9. در فروش سیگار خارجی توسط دولت ایران به افغانستان موافقت‌های لازم به عمل آمد و قرار شد مقداری سیگار ایرانی به طور امانت به افغانستان ارسال شود تا پس از ملاحظه میزان استقبال مردم و مقایسه آن با قیمت سیگارهای خارجی، قرارداد لازم به امضا برسد.

10. در مورد سیمان قرار شد 12700 تن سیمان به افغانستان فروخته شود و قیمت هر تن سیمان در مشهد 1050 ریال تعیین گردید.

11. در مورد گوسفند پس از استماع نظریات مقامات ایرانی قرار شد هیئت افغانی گزارشی به مقامات افغانستان بدهد تا ترتیب امضای قرارداد فروش گوسفند از افغانستان به ایران داده شود.6

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.