21 فروردین 1342

21 فروردین 1342

وزیر کشاورزی: آیین‌نامه اصلاحات ارضی در صورت لزوم تغییر می‌کند/تهران پارکینگ اتومبیل‌ها/مذاکرات بازرگانی ایران و شوروی/سهیم شدن کارگران در منافع کارگاه‌ها وارد مرحله اجرایی شده است/شکست مذاکرات ایران و افغانستان برای خرید گوسفند/وام 240 میلیون ریالی آمریکا به ایران

وزیر کشاورزی: آیین‌نامه اصلاحات ارضی در صورت لزوم تغییر می‌کند

صبح امروز تیمسار ریاحی، وزیر کشاورزی، با نمایندگان مطبوعات مصاحبه کرد.

وزیر کشاورزی درباره اینکه آیا اجرای قانون اصلاحات ارضی دچار رکود یا سستی شده است گفت: از چهارده ماه پیش که اجرای قانون آغاز شده تا کنون 3075 قریه تقسیم شده که 400 قریه از 25 اسفند گذشته تا کنون تقسیم شده است. اگر نسبت زمانی و تعطیلات عید را در نظر بگیریم، ملاحظه می‌شود سرعت کار بیشتر هم شده است.

وزیر کشاورزی اضافه کرد: امروز مالکینی هستند که به دنبال ما می‌دوند تا برویم و املاک آنها را تقسیم کنیم. من باید بگویم که از روز اول هم مقاومت و تحریکی در مقابل قانون اصلاحات ارضی نبوده است، بلکه اشکالات پیداشده ناشی از عدم اطلاع مردم از قانون بود.

وی افزود: در مرحله اول قانون قرار بود 15 هزار ده تقسیم شود، ولی فقط نزدیک به 3800 ده تقسیم شده است و من سعی خواهم کرد در نیمه اول سال 1342 این کار را به اتمام رسانم. وزیر کشاورزی در مورد آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاات ارضی نیز گفت: آیین‌نامه برای اجرای صحیح قانون به‌وجود می‌آید و قانون تغییر نمی‌کند، ولی راه اجرای قانون، که آیین‌نامه است، ممکن است به خاطر صحت اجرای قانون تغییراتی پیدا کند و این کار اگر لزومی پیدا کند، امتناعی از آن نیست. وی گفت: به مأمورین اصلاحات ارضی دستور داده شده است هر کس کشتی کرده، باید به حق خود برسد و من حقوق همه کسانی را که تخمی کاشته‌اند تضمین می‌کنم و اینکه گفته می‌شود در اثر اصلاحات ارضی سطح کشت امسال پایین می‌آید حرف صحیحی نیست.

وزیر کشاورزی در مورد اینکه کارشناسان خارجی در اصلاحات ارضی به ایران کمک می‌کنند یا نه گفت: بنده که در اطراف خود از این کارشناسان نمی‌بینم؛ لابد اگر بودند، من آنها را دیده بودم. وزیر کشاورزی در مورد شرکت‌های تعاونی نیز گفت: به‌تدریج که قانون اصلاحات ارضی پیشرفت می‌کند کار شرکت‌های تعاونی هم توسعه پیدا می‌کند.

 

تهران پارکینگ اتومبیل‌ها

کارشناسان می‌گویند در حال حاضر صدهزار وسیله نقلیه در تهران حرکت می‌کند. تا پنج سال دیگر این رقم به 130 هزار خواهد رسید، درحالی‌که تهران به طور عادی ظرفیت شصت‌هزار اتومبیل بیشتر ندارد. از طرف مأموران راهنمایی روزانه به طور متوسط صدهزار ریال از رانندگان متخلف جریمه نقدی دریافت می‌گردد که طی یک سال گذشته متجاوز از سی‌میلیون ریال از این محل عاید راهنمایی رانندگی شده است. طبق نظر کارشناسان، تخلفات زیاد رانندگان ناشی از تراکم وسائط نقلیه به طور سرسام‌آور در شهر تهران است. به گفته کارشناسان راهنمایی، با آزادی ورود اتومبیل تا پنج سال دیگر، اگر خیابان‌های تهران به همین وضع باقی بماند، عبور و مرور معنی خود را از دست خواهد داد و اتومبیل‌ها از حرکت باز می‌مانند. تهران تا دو سال دیگر به صورت یک توقفگاه بزرگ اتومبیل درمی‌آید.

 

مذاکرات بازرگانی ایران و شوروی

مذاکرات بازرگانی ایران و شوروی برای امضای موافقت‌نامه مبادلات بازرگانی سال 1342 به‌زودی شروع می‌شود. اخیرا رئیس اداره بازرگانی شوروی در ایران با وزیر اقتصاد ملاقات کرد و ضمن آن گفت‌وگوهایی هم در همین زمینه صورت گرفت. طبق عهدنامه بازرگانی و دریانوردی که در سال 1319 بین ایران و شوروی منعقد شده است، دو کشور همه‌ساله در اوایل ماه آوریل (اوایل فروردین) مذاکرات خود را آغاز می‌کنند تا لیست مبادلات یک‌ساله خود را تعیین کنند. در سال 1342 [: سال 1341 صحیح است] مبادلات ایران و شوروی توسعه یافت و صورتی که برای مبادلات سال 1341 تهیه شده بود 75 درصد بیشتر از مبادلات واقعی سال 1340 بود. از جمله کالاهایی که ایران از شوروی در سال گذشته خریداری کرد انواع ماشین‌آلات کشاورزی بود.

 

سهیم شدن کارگران در منافع کارگاه‌ها وارد مرحله اجرایی شده است

 خسروانی، وزیر کار و خدمات اجتماعی، اظهار داشت که قانون سهیم کردن کارگران در منافع کارگاه‌های تولیدی و صنعتی وارد مرحله اجرایی شده است. به گفته وی، قبل از اجرای قانون مزبور سازمان مستقل تشکیل گردیده که شامل دو قسمت تخصصی و اجرایی است.

وزیر کار افزود: در قسمت تخصصی، کلیه پیمان‌های دسته‌جمعی که در سایر کشورها بین کارگر و کارفرما اجرا شده مطالعه می‌شود تا نمونه پیمان‌های دسته‌جمعی برای کارگران و کارفرمایان ایران تهیه شود. در قسمت اجرایی نیز سه هیئت تا آخر اردیبهشت‌ماه از اکثر کارگاه‌های صنعتی و تولیدی تهران بازدید می‌کنند. کمیسیون‌ها و گروه‌های مزبور اولین جلسه خود را در تاریخ 24 فروردین تشکیل می‌دهند.

 

شکست مذاکرات ایران و افغانستان برای خرید گوسفند

احمد نفیسی، شهردار تهران، دیشب گفت: مذاکره بین شهرداری تهران و مقامات افغانی بر سر خرید گوسفند از افغانستان، به علت گرانی قیمت نتیجه‌بخش نبود.

وی گفت: قیمت گوسفندهای ایرانی به مراتب ارزان‌تر از گوسفندهای افغانی است و قیمت پیشنهادی افغان‌ها بیش از حدی است که در نظر داشتیم. شهردار تهران گفت: میزان مصرفی گوشت در تهران روزانه 5500 رأس گوسفند و 400 رأس گاو است. آقای نفیسی افزود: چنان‌که افغان‌ها قیمت کمتری را برای فروش گوسفندهای خود در نظر می‌گرفتند، شهرداری تهران قادر به خرید صدهزار رأس گوسفند از آنها بود.

 

وام 240 میلیون ریالی آمریکا به ایران

بعدازظهر دیروز قراردادی بین آقای مهندس اصفیا، مدیرعامل سازمان برنامه، و آقای میسی، رئیس هیئت‌مدیره عمران بین‌المللی آمریکا، در ایران امضا و مبادله شد که به موجب آن دولت ایران می‌تواند برابر با 240 میلیون ریال برای ساختمان خانه جهت کار نیروهای انتظامی کشور به صورت وام طویل‌المدت استفاده کند.

این مبلغ از محل 482 میلیون ریال وامی که از محل بهای فروش گندم آمریکا، که قرارداد آن قبلا بین دولتین ایران و آمریکا امضا شده و مقرر گردیده بود که طرح‌های لازم برای استفاده از آن تهیه و تنظیم و ارائه شود، پرداخت می‌گردد. برای استفاده بقیه مبلغ تا میزان 482 میلیون ریال بند یک قرارداد متمم امضا خواهد شد. وجوه حاصله تماما به مصرف ساختمان خانه جهت کادر نیروهای انتظامی خواهد رسید. بهره وام مذکور 4 درصد و مدت بازپرداخت آن سی سال است. سررسید اولین پرداخت دولت ایران چهار سال بعد از شروع استفاده از وام مذکور خواهد بود.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.