18 فروردین 1342

18 فروردین 1342

آغاز تحقیق از سرهنگ شهربانی/کمک ایران به  بودجه سازمان پناهندگان ملل متحد/ بررسی اعتراضات به مقررات واردات/تصمیم جدید دولت در مورد بیمه کارمندان/دستور شاه برای نصب فرستنده تلویزیونی در فارس/وزیر مشاور: جنگ طبقاتی بین مالک و زارع به‌وجود نخواهد آمد/اعلامیه «نماینده مذهبی ایران» در اروپا

آغاز تحقیق از سرهنگ شهربانی

پریروز سرهنگ دوم شهربانی، نصرت‌الله وکیلی که در دی‌ماه سال گذشته از جنگل‌های مرزی آستارا به روسیه شوروی رفته بود، طی تشریفاتی در گردنه حیران از  طرف مرزبانی شوروی تحویل دولت ایران شد.

بر اساس این گزارش، سرهنگ وکیلی به اتفاق سرهنگ روستازاده، رئیس مرزبانی اردبیل، به آن شهر عزیمت کردند. تحقیقات از این سرهنگ شهربانی آغاز شده است. به گفته خانواده، سرهنگ وکیلی هنگام شکار در جنگل گم شده بود.

 

کمک ایران به  بودجه سازمان پناهندگان ملل متحد

پرنس صدرالدین، معاون کمیسر عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، که برای یک اقامت چندروزه به تهران سفر کرده است، دیروز ضمن یک مصاحبه با روزنامه «تهران جورنال» به مساعی والاحضرت شمس و شیروخورشید سرخ ایران در مورد جمع‌آوری وجوهی در سال 1960، که سال پناهندگان سازمان ملل بود، اشاره کرد و گفت: دولت ایران نیز موافقت کرده است از سال جاری سالیانه مبلغ 2000 دلار به سازمان پناهندگان کمک کند. بر اساس این گزارش، در شرفیابی پرنس صدرالدین به حضور اعلیحضرت، هدیه سازمان پناهندگان ملل متحد به شاهنشاه تقدیم می‌شود.

 

 بررسی اعتراضات به مقررات واردات

 بعدازظهر امروز آقای دکتر عالیخانی، وزیر اقتصاد، در یک جلسه در اتاق بازرگانی برای مصاحبه با بازرگانان پیرامون مقررات جدید بازرگانی شرکت خواهد کرد. در این جلسه، آقای دکتر احمد ضیائی، معاون بازرگانی وزارت اقتصاد، و اعضای اتاق بازرگانی نیز حضور خواهند داشت.

علت تشکیل جلسه امروز این است که پس از انتشار مقررات عده‌ای از واردکنندگان کالاهای مختلف نسبت به تصمیمات جدید وزارت اقتصاد اعتراض کردند و مدعی شدند که منع واردات بعضی از کالاها کشور را دچار مضیقه خواهد کرد و قیمت آن را به ضرر مصرف‌کننده بالا خواهد برد.

به دنبال این اعتراضات، آقای دکتر عالیخانی اعلام داشت که حاضر است در یک جلسه عمومی، موضوعات فوق را مورد بررسی قرار داده و توضیح کافی به بازرگانان بدهد. یکی دیگر از موضوعاتی که بازرگانان نسبت به آن معترض هستند موضوع بالا رفتن سود بازرگانی کالاهاست که سال قبل آزاد بود و امسال غیر مجاز اعلام شد و برای آنها سود بازرگانی زیادی تعیین گردیده است. بازرگانان واردکننده می‌گویند نه قادرند سود بازرگانی اضافی را بپردازند و نه قادرند با قیمت گران‌شده کالاهای خود را به فروش برسانند.

 

تصمیم جدید دولت در مورد بیمه کارمندان

هیئت وزیران در جلسه اخیر خود به پیشنهاد وزارت بهداری و موافقت وزارت دارایی، با توجه به طرح تمرکز و هماهنگی امور درمانی که قبلا مورد تأیید هیئت وزیران قرار گرفته است، در مورد امور درمانی کارمندان دولت این تصویب‌نامه را تصویب نمودند. به موجب این تصویب‌نامه، کلیه تأسیسات و تجهیزات و اعتبارات درمانی و بهداشتی سال 1342 وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی وابسته به دولت و هر سازمان انتفاعی و غیرانتفاعی دیگری که تمام یا قسمتی از سرمایه آنها متعلق به دولت است (به استثنای وزارت جنگ و دستگاه‌های انتظامی و دانشکده‌های پزشکی و شرکت ملی نفت) در اختیار وزارت بهداری قرار می‌گیرد.

اعتبارات درمانی بهداشتی عبارت است از هزینه اداری بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، اعتبار هزینه معالجه، حقوق یا دستمزد پزشکان و هر نوع هزینه دیگر. به موجب این تصویب‌نامه، اعتبار سال جاری بیمه کارمندان دولت و همچنین اعتبار بیمه فرهنگیان در اختیار وزارت بهداری قرار خواهد گرفت.

 

دستور شاه برای نصب فرستنده تلویزیونی در فارس

بنا به فرمان همایونی، دولت به منظور تعمیم و توسعه فرهنگ در استان فارس اجازه تأسیس یک فرستنده تلویزیونی صادر کرده است که می‌تواند تا شعاع 45 کیلومتر برای اهالی شهرهای مختلف فارس قابل استفاده باشد.

از طرف دولت مأموریت نصب و اداره این دستگاه به عهده آقای مناف‌زاده گذارده شده است.

مناف‌زاده در این مورد گفت: هدف اصلی این فرستنده تعقیب هدف‌های فرهنگی کنسرسیوم مناف‌زاده است که در طی چند سال گذشته با همکاری مراکز بزرگ فرهنگی دنیا در ایران پی‌ریزی شد. به گفته وی، با وجود دانشگاه پهلوی در شیراز، ایجاد یک دستگاه تلویزیونی که قسمت اعظم کوشش خود را متوجه فرهنگ سازد، کاملا منطقی است.

 

وزیر مشاور: جنگ طبقاتی بین مالک و زارع به‌وجود نخواهد آمد

جهانگیر تفضلی، وزیر مشاور، دیروز عصر در مصاحبه‌ای راجع به اصلاحات ارضی گفت: دولت تصمیم دارد اصلاحات ارضی به‌سرعت به پیش برود و با کوشش‌های بدون تظاهر وزیر کشاورزی، به نظر من بسیار سریع و منظم پیش می‌رود و مرحله دوم آن را هم بلافاصله بعد از مرحله اول اجرا می‌کنند.

وی گفت: اهمیت اصلی این انقلاب در این است که رهبر این انقلاب هرگز نخواهد گذاشت این انقلاب از مسیر اصلی خود منحرف شود و به صورت جنگ طبقاتی، یعنی جنگ در میان دهقان و مالک، درآید و خدای ناکرده حوادثی به دنبال داشته باشد که در آن هزاران مالک و دهقان بی‌گناه کشته شوند.

وی در مورد وضع کشاورزی استان فارس نیز گفت: من خیلی دلم می‌خواهد بگویم وضع فارس بسیار بسیار خوب است، ولی حقیقت این نیست و من از طرف رئیس مملکت و رئیس دولت مأمورم وقتی سوالی می‌شود حقیقت را ولو به ضرر ما باشد بیان کنم. وضع کشاورزی در فارس خطرناک یا وحشتناک نیست، ولی به هیچ وجه رضایت‌بخش هم نمی‌باشد.

 

اعلامیه «نماینده مذهبی ایران» در اروپا

دکتر سیدمهدی روحانی، نماینده مذهبی ایران در اروپا، اعلامیه‌ای درباره جامعه روحانیت و وقایع اخیر صادر کرد.1

در این اعلامیه آمده است: ما باید از روش ائمه دین تبعیت و تقلید کنیم که حتی برای کشور و جلوگیری از فتنه و آشوب با مخالفان سرسخت خود مدارا می‌کردند و آنها را به دعا مدد می‌نمودند تا چه رسد به کشور ما که هم‌اکنون در شرایط مساعدی زندگی می‌کنیم که مدیران امور کشور به نظامات دین مبین معتقد و مقیّد بوده و محور امیدها نزدیکی مبانی مقررات اسلام و تربیت نسل کنونی بر موازین تربیتی اسلام است.

این بیانیه می‌افزاید: من وظیفه شرعی خود می‌دانم به‌صراحت اعلام کنم آنها که رهبران این داعیه شده‌اند یا از نتایج زیان‌بخش عمل خود بی‌خبرند و یا اینکه دانسته آلت‌دست مغرضین و مفسده‌جویان شده‌اند.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.