17 فروردین 1342

17 فروردین 1342

وزیر مشاور: مقاومت خان‌ها  در فارس در هم شکسته شد/گوشت کمیاب شد/وزیر کشور: عقب نشینی از قوانین موجود غیرممکن است/مهلت شش‌ماهه اوپک به کمپانی‌های نفتی/تأکید هیئت دولت بر تقویت خرده‌مالکان

وزیر مشاور: مقاومت خان‌ها  در فارس در هم شکسته شد

جهانگیر تفضلی، وزیر مشاور و سرپرست اداره انتشارات و رادیو، شب گذشته در یک مصاحبه مطبوعاتی درباره وقایع فارس گفت: عملیات نیروی ژاندارمری برضد دسته‌های راهزنی که در فارس هنوز دستگیر نشده‌اند مراحل نهایی را طی می‌‌کند.

تفضلی جزئیات نبردی را که قبلا در فارس روی داده بود، فاش ساخت و گفت: در این نبرد، یک پست ژاندارمری به دست شورشیان افتاد و در همین عملیات، سرگرد فاطمی‌زاده و 9 ژاندارم کشته شدند و 2 ژاندارم نیز مجروح شدند. به گفته وی، بعد از سقوط این پست، واحدهای ژاندارمری نیروهای خود را جمع کردند و مقاومت خان‌ها را درهم شکستند. گرفتاری فارس با این شکست کاملا پایان نیافته و دو یا سه تن از خان‌ها هنوز در کوه‌ها متواری هستند. عده زیادی از خان‌ها نیز طی تلگرافاتی از شاهنشاه تقاضای بخشودگی کرده‌اند.

وزیر مشاور افزود: عملیات فئودال‌ها صرفا جنبه راهزنی دارد و واحدهای ژاندارمری ضمن هفته‌های گذشته بیش از چهارصد نفر از آنها را خلع سلاح کرده‌اند. وی درباره دانشجویان، که عده کمی از ایشان از جمله مخالفان هستند، سخن به میان آورد و گفت: من به یقین مطلق می‌توانم بگویم که همه دانشجویان ایرانی از این انقلاب مقدس، که به رهبری شاهنشاه و با شرکت کشاورزان ایرانی و زنان آزادشده و به طور خلاصه با شرکت اکثریت مردم ایران در حال پیشرفت است، جانبداری می‌کنند؛ به جرئت می‌توانم بگویم که حتی یک دانشجو هم پیدا نمی‌شود که با قانون القای فئودالیسم و آزادی زنان مخالفت کند؛ حتی اگر پدر چنین دانشجویی فئودال باشد.

 

گوشت کمیاب شد

چند روزی است که گوشت گوسفند در تهران گران و کمیاب شده و اغلب دکاکین قصابی نیز در مدت دو روز گذشته گوشت برای فروش نداشتند.

بعد از تعطیلات عید، قصاب‌ها و کشتارکنندگان اعلام کردند که فصل سیاه بهار رسیده و گوسفند برای کشتار به تهران نمی‌آوردند و از آن پس قیمت گوشت در میدان کشتارگاه ترقی کرد. مأمورین شهرداری گفتند که کشتار در دو روز گذشته اندکی کاهش یافته، ولی امروز با دخالت مأمورین پنج‌هزار رأس گوسفند کشتار شد. امروز همچنین از طرف شهرداری یک‌هزار رأس لاشه‌های گاو موجود در سردخانه به دکاکین قصابی حمل شد تا برای فروش و مصرف در دسترس مردم قرار بگیرد. شهرداری تهران امروز اعلام کرد که اقدامات لازم برای تأمین گوشت تهران به عمل آمده و شهرداری رأسا پنجاه‌هزار رأس گوسفند پرواری در اختیار دارد که هر لحظه می‌تواند این گوسفندها را کشتار نماید.

 

وزیر کشور: عقب نشینی از قوانین موجود غیرممکن است

وزیر کشور، که از طرف دولت مأمور به انجام رساندن کارهای فوری مردم در شهرستان‌های مرکزی است، دیروز وارد خمین شد و مورد استقبال قرار گرفت.

دکتر پیراسته، وزیر کشور، در اجتماع مردم و نمایندگان طبقات مختلف شهر گفت: آقایان محترم می‌دانند که کشور ما به خواست خداوند بزرگ و با رهبری شاهنشاه و با تأیید شما مردم شرافتمند ایران وارد مرحله نوینی از زندگی شده است و آرزوی همه ما این است که به شکرانه امنیتی که در این دنیای پرآشوب نصیب ما شده است، هر کس در هر جا و در هر مقام و درجه‌ای از اجتماع است، وظیفه خود نسبت به کشور خویش را انجام دهد.

وزیر کشور تأکید کرد: روابط همه طبقات اعم از دهقان و بازرگان، خرده‌مالک و اصناف و کارمندان ادارات را مقررات تعیین کرده است و من به همه تأکید می‌کنم که بدانند از قوانینی که به مرحله اجرا درآمده است حتی یک قدم نیز نمی‌شود عقب‌نشینی کرد. قانون اصلاحات ارضی باید در محیط امن و آرام عملی گردد.

 

مهلت شش‌ماهه اوپک به کمپانی‌های نفتی

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) طی جلسه اخیر خود، که با حضور نمایندگان هشت کشور عضو اوپک در ژنو تشکیل شد، تصمیم گرفت جلسه کنفرانس خود را تا اواخر سال مسیحی، نوامبر سال 1963 (آبان‌ماه جاری) به تعویق بیندازند. قبلا قرار بود که این کنفرانس در نیمه اول فروردین‌ماه در ریاض تشکیل شود. این موضوع طی اعلامیه‌ای که از طرف مقامات اوپک روز گذشته در ژنو صادر شد اعلام شد. مقامات نفتی امروز در تهران اظهار داشتند تعویق جلسه کنفرانس اوپک نشانه حسن نیّت کامل کشورهای صاحب نفت در برابر کمپانی‌های نفت می‌باشد. با توجه به این مهلت طولانی محافل نفتی به حل و فصل مسائل، بسیار خوشبین هستند و اظهار عقیده می‌کنند که در جریان مذاکرات ایران و عربستان با مقامات کمپانی‌ها مسائل مربوط به بهره مالکانه و قیمت نفت حل و فصل خواهد شد.

 

تأکید هیئت دولت بر تقویت خرده‌مالکان

در جلسه امروز هیئت دولت، 23 تصویب‌نامه مربوط به امور مختلف مملکتی و از جمله مربوط به کارهای ساختمانی و امور جهانگردی و اعزام هیئت‌های اقتصادی به اروپا و آسیا به تصویب رسید.

براساس این گزارش، بحث اساسی جلسه فوق‌العاده امروز دولت مسئله تثبیت و تقویت خرده‌مالکی در چهارچوب تصویب ملی بود؛ بدین معنی که درحال‌حاضر سعی دولت بر این است که وضع خرده‌مالکین را خیلی بهتر و مطمئن‌تر از سابق کند و عوایدشان را بالا برد؛ به‌طوری که به هیچ خرده‌مالک صدمه نرسد و حتی خرده‌مالکین ضعیف تقویت شوند.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.