14 فروردین 1342

14 فروردین 1342

شاه: اقدامات اصلاحی ما بزرگ‌ترین ضامن دین است/وزیر کشاورزی : پایمال کردن نهال خرده‌مالک خیانت به ملک و ملت محسوب می‌شود/عضو اتاق بازرگانی: مقررات جدید به نفع اتومبیل‌های آمریکایی است/معاون وزیر اقتصاد سیاست حمایتی دولت از صنایع کشور را تشریح کرد/جلسه فوق‌العاده اوپک

شاه: اقدامات اصلاحی ما بزرگ‌ترین ضامن دین است

شاهنشاه، که به بیرجند سفر کرده است، اسناد مالکیت 1520 نفر از کشاورزان دهکده‌های کاشمر، تربت حیدریه و بیرجند را به نمایندگان آنان اعطا کرد.

پس از پایان توزیع اسناد مالکیت، شاهنشاه پشت میکروفن قرار گرفتند و فرمودند: به کرات من توضیح داده‌ام که این اقدامات که ما اکنون در این مملکت بدان مشغول هستیم ما را در صف ممالک مترقی جهان پرتاب خواهد کرد. تا به حال  نصف جمعیت این مملکت از حقوق اولیه و ابتدایی یک جامعه متمدن و مترقی محروم بود و این برای ایران مهد تمدن، مهد علم و مهد فرهنگ ننگی بود که لازم بود با یک حرکت و یک تصمیم این ننگ برطرف شود.

شاهنشاه افزود: ما می‌توانیم در سایه احکام قرآن به تمام هدف‌های بزرگ ملی و هدف‌های بزرگی که امروز اجتماع مترقی دنیا به آن احتیاج دارد برسیم. هر کس که قرآن کریم و احکام دین مبین ما را غیر از این تصور کند و هر کسی که به دروغ ادعا داشته که دین ما مخالف این اقدامات مترقیانه است، مخالف تمدن و فرهنگ و پیشرفت ملت ایران است، آن کس متأسفانه در زمره همان قشریونی است که منافع او از لحاظ موقوفات و غیره و وجوه نامشروع به خطر افتاده است. قشریون و کسانی که منافعشان در خطر افتاده با اصلاحات مملکت مخالفت می‌کنند.

شاهنشاه تأکید کردند: اقدامات ما ضامن پایداری و اعتلای اسلام است.

 

وزیر کشاورزی : پایمال کردن نهال خرده‌مالک خیانت به ملک و ملت محسوب می‌شود

قبل از ظهر امروز، مراسم توزیع اسناد مالکیت عده‌ای از کشاورزان فارس توسط سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، در محل استانداری شیراز برگزار شد.

سپهبد ریاحی در این مراسم گفت: منافع مشترک خرده‌مالک و دهقان ایجاب می‌کند که این دو طبقه زحمتکش مولّد ثروت مملکت، برای بقا و دوام نظم زندگی اقتصادی و اجتماعی خود و وطن خود دست برادری و صمیمت بی‌شائبه‌ای را با هم بدهند. وی افزود: در آستانه این انقلاب سفیدی که در کلیه شئون اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی این مملکت آغاز گردیده است، بستن آب بر روی دهقان و پایمال کردن نهال خرده‌مالک را جز خیانت به ملک و ملت به چیز دیگری نمی‌توان تعبیر نمود.

وزیر کشاورزی افزود: اولین اقدام اداری دوره وزارت من این بود که دریافت حق مرتع بهاره را در مناطقی از کشور که باران کافی نیامده و من‌جمله فارس ممنوع کنم و وقتی دولت خودش را از دریافت این حق محروم کرده است، هیچ کس و به هیچ عنوان حق ندارد به نام حق مرتع دیناری را از کسی دریافت نماید.

 

عضو اتاق بازرگانی: مقررات جدید به نفع اتومبیل‌های آمریکایی است

دکتر لک، عضو اتاق بازرگانی تهران، در مورد مقررات جدید بازرگانی خارجی کشور به‌خصوص در مورد سود بازرگانی اتومبیل‌ها توضیح داد که این مقررات در جهت حمایت از اتومبیل‌های کوچک اروپایی نیست.

وی افزود: در بررسی و احتساب نهایی چنین برمی‌آید که سود بازرگانی و حقوق گمرکی اتومبیل‌های کوچک اروپایی به طور تقریبی بین 80 تا 90 درصد افزایش پیدا کرده، درحالی‌که به اتومبیل‌های کوچک آمریکایی که کمی لوکس‌تر از اتومبیل‌های کوچک اروپایی است هیچ گونه حقوق گمرکی تحمیل نشده و به همان میزان سابق شاید 100 تا 200 تومان زیادتر شده است. به گفته وی، نتیجه این خواهد شد که قیمت‌های ارزان اتومبیل‌های کوچک اروپایی به قیمت‌های گران اتومبیل‌های کوچک آمریکایی نزدیک شده و مردم را تشویق به خرید آن خواهد کرد. محسن لک مدعی شد که مقررات بایستی در مورد هر نوع اتومبیل به یک نسبت معقول تحمیلاتی داشت، اما متأسفانه در مقررات جدید چنین چیزی رعایت نشده است. [روزشمار 8 فروردین 1342]

 

معاون وزیر اقتصاد سیاست حمایتی دولت از صنایع کشور را تشریح کرد

آقای دکتر کیانپور، معاون اداری و گمرکی وزارت اقتصاد، در مورد حمایتی که در مقررات جدید از صنایع داخلی به عمل آمده است توضیح داد که این سیاست به خاطر رشد صنایع و تقویت بنیان آنها انجام گرفت.

وی افزود: در سیاست حمایتی همیشه منافع مصرف‌کننده مد نظر بوده و اگر صاحبان صنایع به این امر توجه نکنند و در مرغوبیت و ارزانی جنس خود اقدامی به عمل نیاورند، برای آن دسته که از حمایت به نفع شخصی استفاده می‌کنند لغو خواهد شد. آقای کیانپور در مورد واردات اتومبیل نیز گفت: قیمت اتومبیل‌های وارده معلوم است و سود عادلانه واردکنندگان نیز معلوم خواهد شد تا قیمت اتومبیل‌ها برای خریداران معلوم باشد و گران‌فروشی نشود.

 

جلسه فوق‌العاده اوپک

هیئت‌مدیره اوپک  دیروز یک جلسه فوق‌العاده در مقر دبیرخانه سازمان در ژنو تشکیل داد. ریاست این جلسه با آقای فواد روحانی، رئیس هیئت نمایندگی ایران و دبیرکل اوپک، بود. در این جلسه، نمایندگان اصلی هفت کشور عضو اوپک حضور داشتند و از ایران نیز علاوه بر آقای روحانی، مهندس نفیسی، عضو هیئت‌مدیره شرکت ملی نفت، و دکتر فرهنگ مهر، مدیرکل امتیازات نفت، حضور داشتند. گزارش مذاکرات ایران و عربستان طی سه ماه گذشته با مقامات کنسرسیوم بین‌المللی نفت و شرکت آرامکو در این جلسه مطرح شد. در مذاکرات گذشته پیشرفت چندانی صورت نگرفت و در این جلسه تصمیم هیئت‌مدیره اوپک بر این شد که تاریخ انعقاد کنفرانس اوپک به تعویق انداخته شود تا در این فرصت مجددا بین نمایندگان ایران و کنسرسیوم بین‌المللی نفت از یک طرف و نمایندگان دولت سعودی با مقامات کمپانی نفت آرامکو مجددا مذاکراتی صورت بگیرد.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.