12 فروردین 1342

12 فروردین 1342

شاه: شایعه نظام وظیفه دختران جعلی است/نخست‌وزیر: وسایل کار سپاهیان دانش تا روز دهم اردیبهشت باید آماده باشد/مذاکرات ایران و آلمان برای دریافت 200 میلیون مارک وام شروع شد/نیکسون: تحولات ایران یک انقلاب موثر است/شاهنشاه یک فیلم فارسی را افتتاح کرد/افزایش درآمد ایران از نفت جنوب

شاه: شایعه نظام وظیفه دختران جعلی است

ساعت 6 و نیم بامداد امروز شاه با هواپیما به مشهد عزیمت کردند. در این سفر، اسدالله علم؛ نخست‌وزیر، دکتر خانلری؛ وزیر فرهنگ، معینیان؛ وزیر راه و شجاع‌الدین شفا؛ دبیرکل شورای فرهنگی سلطنتی و عده‌ای از آجودان‌های کشوری در التزام رکاب شاهنشاه بودند.

شاه در مراسم استقبال گفت: باید احکام صحیح قرآن آن طوری که هست به ملت مسلمان ایران بازگو شود. این ابداعاتی که یک عده‌ای برای دین خودشان درست کرده‌اند بر عکس حقایق اسلامی و بر عکس اساس عدالت و اساس مساوات و مواسات جلوه‌گر گردیده و اینها مانع پیشرفت و ترقی مملکت هستند.

شاه افزود: اینها عامل ارتجاع هستند و خوشبختانه تمام ایرانیان آنها را شناخته و می‌دانند که در واقع آنها عامل ارتجاع هستند؛ عامل امپریالیزم هستند. پول خرج کرده‌اند و چه تحریکاتی نموده‌اند و چه قتل‌هایی شده است. خوشبختانه ملت بافراست ایران هیچ وقت گول حرف‌های این عناصر شناخته‌شده را نخواهند خورد و اگر لازم باشد، آنها را معرفی خواهیم کرد.

شاه در هنگام بازدید از مقبره نادرشاه نیز گفت: شایع کرده‌اند که دختران هجده و نوزده‌ساله را می‌خواهند به نظام وظیفه ببرند، درحالی‌که ما از تعداد افراد نظام وظیفه کم می‌کنیم. دخترهای ما باید درس بخوانند، دنبال وظایف خانه‌داری و تربیت اولاد و وظایف مادری خود بروند و ما به اندازه کافی مرد داریم که آنها بتوانند حافظ این آب و خاک و  سرحدات و مذهب و ناموس کشور باشند.

ملت ایران مخالفین اصلاحات و پیشرفت و ترقی را شناخته است و وظیفه مامورین قضایی و انتظامی است که ناشرین اکاذیب را تعقیب و مجازات نمایند. جای خوشبختی است که خود مردم ایران خوب پی به هویت این گونه عناصر خائن برده‌اند.1

 

نخست‌وزیر: وسایل کار سپاهیان دانش تا روز دهم اردیبهشت باید آماده باشد

بخشنامه‌ای امروز از طرف نخست‌وزیر درباره معلمین سپاه دانش به کلیه استانداران و فرمانداران کل صادر شد.

در بخشی از این بخشنامه آمده است: سپاهیان دانش روز 10 اردیبهشت‌ماه به دهی که برای هر یک از آنان تعیین شده است خواهند رفت و خدمت فرهنگی خود را آغاز خواهند کرد؛ بنابراین تمامی وسایل و مقدمات کار باید تا روز مذکور آماده شده باشد تا سربازان بتوانند به محض ورود به ده با حضور معتمدان ده، کلاس را افتتاح و کار تدریس را آغاز نمایند.

این بخشنامه می‌افزاید: کلیه سازمان‌های دولتی، بالاخص سازمان‌های ارتشی و فرهنگی و بهداشتی و کشاورزی و ژاندارمری و مأموران وزارت کشور، باید در اجرای برنامه‌های سپاه دانش نهایت همکاری و مساعدت لازم را مبذول دارند.

 

مذاکرات ایران و آلمان برای دریافت 200 میلیون مارک وام شروع شد

مذاکرات نمایندگان وزارت دارایی با مقامات دولت آلمان درباره پرداخت دویست‌میلیون مارک وام موافقت‌شده دولت آلمان با ایران آغاز شده است.

براساس این گزارش، در سال 1340 دولت آلمان موافقت کرد معادل دویست‌میلیون مارک وام جهت اجرای پروژه‌های شبکه آبیاری سد سفیدرود، تصفیه‌خانه تهران و همچنین برای احداث خط لوله دوم به منظور انتقال نفت اهواز ـ تهران به ایران بپردازد. این وام سیزده‌ساله و بهره آن 5/5 درصد تعیین شده است. شرط دریافت و پرداخت وام انجام تعهداتی است که دولت ایران قبلا در مقابل دولت آلمان داشته است. براساس این گزارش، هیئت سه‌نفره ایران مذاکرات خود را برای دریافت وام آغاز کرده‌اند.

 

نیکسون: تحولات ایران یک انقلاب موثر است

هنرمندان معروف ایران آقایان ویگن، گلپایگانی، علی تابش، فرهنگ شریف، که به اتفاق نماینده کیهان آقای سیامک پورزند برای اجرای برنامه‌های هنری به آمریکا مسافرت کرده‌اند، با آقای ریچارد نیکسون، معاون سابق ریاست‌جمهوری آمریکا و رقیب پریزیدنت کندی در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری آمریکا، دیدار کردند.

آقای نیکسون در این دیدار گفت: از آنچه که اخیرا در ایران انجام شده و باید آن را یک انقلاب موثر نامید دقیقا مطلع هستم و باید بگویم این کارها برای ترقی کشور شما و توازن سیاست جهانی حائز اهمیت بسیار می‌باشد.

نیکسون افزود: بدون شک تحولاتی که در کشور شما عملی شده در تاریخ با تحسین یاد خواهد شد و البته باید اظهار امیدواری کرد که با برنامه‌های صحیح و دقیق، این تحولات حفظ شود و از آنها نتایج مطلوب را گرفت. آقای نیکسون در مورد اینکه اخیرا خانم‌های ایرانی مثل خانم‌های همه کشورهای مترقی از کلیه مزایا و حقوق اجتماعی خود بهره‌مند شده‌اند نیز گفت: این نقیصه بزرگی را در اجتماعی ایران از بین برد و یقینا در ترقی ایران و پیشرفت اجتماعی سیاسی و اقتصادی این کشور اثرات مفیدی خواهد داشت.

 

شاهنشاه یک فیلم فارسی را افتتاح کرد

عصر دیروز، شاه برای اولین‌بار برای افتتاح فیلم جدید فارسی به نام «مسافری از بهشت» به سینما پلازا رفت.

شاه بعد از تماشای فیلم، به دکتر پیراسته، وزیر کشور، درباره اینکه فیلم‌های فارسی جزء صنایع ملی محسوب گردد اوامری صادر و تاکید کرد گزارش لازم در این مورد تهیه و به عرض برسد.

شاه به تیمسار نصیری، رئیس شهربانی کل کشور، نیز دستور داد لااقل سالی دو فیلم از بهترین فیلم‌های فارسی که تهیه می‌شود در سینماهای لوکس که در شمال شهر تهران قرار دارد به معرض نمایش گذاشته شود.

 

افزایش درآمد ایران از نفت جنوب

مقامات کنسرسیوم نفت به ایران اطمینان داده‌اند که در سال 1342 درآمد ایران از نفت نزدیک به 250 میلیون تومان افزایش خواهد یافت. این مبلغ در حدود 12 میلیون لیره یا صدی 10 بیش از 118 میلیون لیره درآمد سال 1341 می‌باشد. در حال حاضر ایران و کشورهای عضو اوپک امیدوارند که در مذاکرات بعدی خود، کمپانی‌های نفتی را وادار به پرداخت بهره مالکانه بنمایند. اگر چنین موفقیتی نصیب کشورهای عضو اوپک بشود، ایران به طور متوسط سالانه قریب 15 میلیون لیره، که بیش از 320 میلیون تومان است، درآمد اضافی به‌دست خواهد آورد.2

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.